Informații dosare ce cuprind 1030/120/2023*

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 1030/120/2023*
Numărul vechi:
Data înregistrării: 3 aprilie 2024, ora 10:04:00
Data ultimei modificări: 1 noiembrie 2024, ora 12:01:33
Instanță: Curtea de Apel Ploiești
Secție: Secţia de contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: pretentii cerere lămurire dispozitiv
Stadiu procesual: Recurs

Părți:
BADEA NICOLETA - Intimat Reclamant
CERNEA CRISTIAN - Intimat Reclamant
ZAHARIA GEORGIAN GABRIEL - Intimat Reclamant
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Recurent Pârât
PROCURORUL GENERAL AL PARCHETULUI DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Recurent Pârât
AGENŢIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE FISCALĂ (ANAF) - Recurent Pârât

Ședințe:
26 septembrie 2024, ora 11:00
Complet: 1 R SCAF - CC
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Respinge cererea de lămurire a dispozitivului Deciziei nr. 527/30.05.2024 pronuntată de Curtea de Apel Ploieşti-Sectia de Contencios Administrativ şi fiscal, în dosarul nr. 1030/120/2023*, ca nefondată. Definitivă. Pronuntată azi, 26 septembrie 2024 prin mijlocirea grefei instantei.

30 mai 2024, ora 10:00
Complet: 1 R SCAF
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: Respinge recursurile ca nefondate. Obligă recurentii la plata către intimati a sumei 1900 lei cu titlu de cheltuieli de judecată reprezentând onorariu avocat. Definitivă. Pronuntată în sedinta publică, astăzi, 30.05.2024, prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin intermediul grefei instantei.



2. Numărul dosarului: 1030/120/2023*
Numărul vechi:
Data înregistrării: 8 august 2023, ora 10:48:00
Data ultimei modificări: 2 decembrie 2024, ora 14:03:36
Instanță: Tribunalul Dâmbovița
Secție: Secţia a II-a Civilă de Contencios Administrativ şi Fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: pretentii
Stadiu procesual: Fond

Părți:
BADEA NICOLETA - Reclamant
CERNEA CRISTIAN - Reclamant
ZAHARIA GEORGIAN GABRIEL - Reclamant
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Pârât
PROCURORUL GENERAL AL PARCHETULUI DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Pârât
AGENŢIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE FISCALĂ (ANAF) - Pârât

Ședințe:
16 octombrie 2024, ora 9:00
Complet: CC - Comercial - C1F NOU
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Respinge cererea de lămurire a dispozitivului Sentinţei nr. 43/07.02.2024 pronuntată în dosarul nr. 1030/120/2023*, ca nefondată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea se depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 16.10.2024.

2 octombrie 2024, ora 10:00
Complet: CC - Comercial - C1F NOU
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 396 alin. (1) C.pr.civ., având nevoie de timp suplimentar pentru a delibera şi pentru a întocmi minuta, amână pronunţarea la data de 16.10.2024, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţii prin intermediul grefei instanţei, astăzi, 02.10.2024..

7 februarie 2024, ora 09:00
Complet: Comercial - C1F NOU
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Respinge ca neîntemeiate excepţiile lipsei calităţii procesuale pasive invocate de Procurorul General al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală. Respinge ca neîntemeiată excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune invocată de Procurorul General al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamanţii Badea Nicoleta, Cernea Cristian şi Zaharia Georgian-Gabriel în contradictoriu cu pârâţii Procurorul General al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală. Obligă Procurorul General al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie să plătească reclamanţilor: - dobânda legală penalizatoare, începând cu data de 09.07.2020 până la data plăţii efective a debitului principal, calculată asupra debitului principal stabilit conform Deciziei Curţii de Apel Ploieşti nr. 524 din data de 09.07.2020. Obligă pârâta ANAF la avansarea sumelor necesare plăţii dobânzii pentru perioada în care îi revenea obligaţia stabilită prin Deciziei Curţii de Apel Ploieşti nr. 524 din data de 09.07.2020. Obligă pârâţii la plata cheltuielilor de judecată în cuantum de 3900 lei reprezentând onorariu apărător. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare iar cererea se va depune la Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi, 07.02.2024.

10 ianuarie 2024, ora 09:00
Complet: Comercial - C1F NOU
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 07.02.2024, având în vedere formele de protest adoptate de Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare DICASTERIAL prin hotărârea din 09.12.2023 şi de Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Dâmboviţa prin Hotărârea nr. 8/12.12.2023 şi nr. 9/15.12.2023

4 octombrie 2023, ora 9:00
Complet: Comercial - C1F NOU
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 10.01.2024 apreciind întemeiată cererea de amânare faţă de motivul invocat, raportat la decizia nr. 32/19.09.2023 a Comisiei Permanente a U.N.B.R.



Pagina principală