Informații dosare ce cuprind 1212/187/2026
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1212/187/2026
Data înregistrării:
27 martie 2026, ora 12:32:00
Data ultimei modificări:
7 mai 2026, ora 10:54:28
Instanță:
JudecatoriaBEIUS
Secție:
Judecătoria Beiuş
Materie:
Penal
Obiect:
menţinerea/înlocuirea sau încetarea măsurii internării medicale (art.571 NCPP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
KEREKEŞ IOSIF - Petent
Ședințe:
6 mai 2026, ora 09:00
Complet: COMPLET 3 MIXT
Tip soluție: admite cererea
Soluția pe scurt: În baza art.571 al.3 C.pr.pen., admite cererea petentului KEREKE? IOSIF, internat în Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Ştei şi, în consecin?ă:
Dispune înlocuirea măsurii de siguranţă a internării medicale prevăzută de art. 110 Cod penal, ce a fost luată fa?ă de petent, cu măsura obligării la tratament medical, conform art.109 Cod penal.
Dispune liberarea petentului din spital.
În conformitate cu disp.art.566 al.(1) C.pr.pen., măsura de siguranţă a obligării la tratament medical se pune în executare prin comunicarea unei copii de pe dispozitivul prezentei sentinţe şi a unei copii de pe raportul medico-legal, Direcţiei Sanitare a judeţului pe teritoriul căruia locuieşte persoana faţă de care s-a luat această măsură.
În temeiul art. 566 alin. (2) C.pr.pen., pune în vedere petentului că are obligaţia de a se prezenta de îndată la unitatea sanitară la care urmează să i se efectueze tratamentul şi îi va atrage atenţia că în caz de nerespectare a măsurii luate se va dispune internarea medicală.
În conformitate cu disp.art.571 al.(5) C.pr.pen., o copie de pe hotărârea rămasă definitivă se va comunica instanţei de executare.
În baza art. 272 CPP obligă Ministerul Justiţiei să plătească din fondurile sale suma suma de 411 lei, onorar de avocat din oficiu, pentru BOGDAN EUGEN din cadrul Baroului Bihor, având delegaţie pentru asistenţă judiciară obligatorie nr. 5812/30.04.2026.
În temeiul art. 275 al.3 NCPP, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.
Cu drept de contestaţie în 3 zile de la comunicare.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 06.05.2026.
29 aprilie 2026, ora 09:00
Complet: COMPLET 3 MIXT
Tip soluție: Termen preschimbat
Soluția pe scurt: Termen preschimbat
Pagina principală