Informații dosare ce cuprind 1233/105/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1233/105/2023
Data înregistrării:
16 martie 2023, ora 10:48:00
Data ultimei modificări:
12 septembrie 2025, ora 11:33:57
Instanță:
Tribunalul Prahova
Secție:
Sectia a II-a civilă, de contencios administrativ si fiscal
Materie:
Faliment
Obiect:
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE PRAHOVA - Creditor
CIPDAN CAFFE MAGIC SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR CII CUŞAI KARIN MONICA - Debitor
SERVICIUL PUBLIC FINANŢE LOCALE - Creditor
ENGIE ROMANIA SA CU SEDIUL ALES LA CHIPER, CELESCU, BODAN, ADAM SCA - Creditor
CIPDAN CAFFE MAGIC SRL - Debitor
Ședințe:
13 ianuarie 2026, ora 11:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
9 septembrie 2025, ora 11:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Prahova nr. 4/26.08.2025, potrivit căreia s-a hotărât soluţionarea doar a cauzelor urgente
4 martie 2025, ora 11:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza pentru valorificarea bunurilor
5 noiembrie 2024, ora 12:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza pentru valorificare bunuri
12 aprilie 2024, ora 11:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza pentru continuarea procedurii de evaluare şi valorificare bunuri
21 noiembrie 2023, ora 9:00
Complet: 3 FOND-AP
Tip soluție: Admis
Soluția pe scurt: Admite cererea administratorului judiciar.
Aprobă concluziile raportului administratorului judiciar.
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. B din Legea nr.85/2014 privind procedura insolvenţei;
Dispune începerea procedurii generale a falimentului debitorului SC CIPDAN CAFFE MAGIC SRL.
În temeiul art. 145 alin 2 din Legea privind procedura insolvenţei,
Desemnează în calitate de lichidator judiciar pe CII Kuşai Karin Monica cu o retribuţie de 3.000 lei, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.25 din lege.
În temeiul art. 145 alin.2 din Legea privind procedura insolvenţei, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitorului.
Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment debitorului, creditorilor şi oficiului registrului comerţului de pe lângă Tribunalul Prahova, pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
In baza art 146 alin 2 lit a,fixează termenul limită pentru depunerea cererilor privind creanţele născute în cursul procedurii la 04.01.2024.
In baza art 146 alin 2 lit b, fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor născute în cursul procedurii, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor la 29.01.2024.
In baza art. 146 alin 2 lit c, fixează termenul limită pentru depunerea contestaţiilor la creanţele născute în cursul procedurii la 7 zile de la publicarea in BPI a tabelului suplimentar.
In baza art. 146 alin 2 lit d, fixează termenul pentru soluţionarea contestaţiilor la creanţele născute în cursul procedurii şi pentru întocmirea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la 27.02.2024.
În temeiul art.151 din Legea privind procedura insolvenţei, dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Stabileşte termen în vederea continuarii procedurii la data de 12.04.2024, ora 11:00.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare. Calea de atac se va depune la Tribunalul Prahova.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei în data de 21.11.2023.
14 noiembrie 2023, ora 9:00
Complet: 3 FOND-AP
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 21.11.2023.
Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 14.11.2023.
2 noiembrie 2023, ora 09:00
Complet: 3 FOND
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 14.11.2023.
Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 02.11.2023.
19 iunie 2023, ora 12:00
Complet: 2 FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru continuarea procedurii
19 aprilie 2023, ora 10:00
Complet: 2 FOND
Tip soluție: Admis
Soluția pe scurt: Admite cererea creditoarei ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE PRAHOVA.
În temeiul art.72 din Legea 85/2014,
Dispune deschiderea procedurii generale a debitoarei SC CIPDAN CAFFE MAGIC SRL .
În temeiul art. 45 alin. 1 lit. d din Legea 85/2014,
Desemnează administrator judiciar pe Cuşai Karin Monica, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea 85/2014, cu o retribuţie de 3.500 lei.
Dispune administratorului judiciar să efectueze notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului pentru efectuarea menţiunii şi prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă şi într-un ziar de largă circulaţie, conform art. 99, 100 din Legea 85/2014.
Fixează următoarele termene:
1) 08.05.2023, termen pentru depunerea de către administratorul judiciar a raportului privind intrarea în procedura simplificată sau continuarea perioadei de observaţie prevăzut de art. 92 din Legea nr. 85/2014;
2) 26.05.2023, termen pentru depunerea raportului privind cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia insolvenţei, cu menţionarea persoanelor vinovate, precum şi asupra posibilităţii reale de reorganizare a activităţii debitorului ori a motivelor care nu permit reorganizarea, conform art. 97 alin. 1 din lege;
3) 31.05.2023, termen limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei, conform art. 100 lit. b din Legea nr. 85/2014;
4) 19.06.2023, termen limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor, potrivit art. 100 lit. c din Legea nr. 85/2014;
5) 12.07.2023, termen limită pentru definitivarea tabelului creanţelor conform art. 100 lit. d din Legea nr. 85/2014;
6) 23.06.2023, data şedinţei adunării creditorilor, ora şi locul urmând a fi stabilite de administratorul judiciar provizoriu, care va convoca toţi creditorii debitoarei, conform art. 100 lit. e din Legea nr. 85/2014.
Obligă debitoarea să depună la dosarul cauzei actele şi informaţiile prev. la art. 67 alin. 1, inclusiv actele prevăzute de art. 67 al. 1 lit. h, i şi j din Legea nr. 85/2014, conform art. 74 din lege, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii, sub sancţiunea decăderii din dreptul de a depune un plan de reorganizare.
Administratorul judiciar va dispune efectuarea notificărilor prev. de art. 99 din lege către toţi creditorii indicaţi de debitor în lista depusă conform art. 67 alin. 1 din lege.
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, conform art. 39 din lege.
Pune în vedere administratorului judiciar să comunice prezenta sentinţă tuturor instanţelor în a căror circumscripţie îşi are sediul debitorul, precum şi băncilor la care acesta are deschise conturi bancare, în vederea suspendării tuturor acţiunilor judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanţelor împotriva debitorului sau a bunurilor acestuia.
Dispune, în baza disp. art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, comunicarea prezentei hotărâri administratorului judiciar.
Fixează termen la data de 19.06.2023, ora 12:00 şi pune în vedere administratorului judiciar să întocmească un raport lunar cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, conform art. 59 din lege.
Cu apel în termen de 7 de zile de la comunicare.
Cererea de apel se va depune la Tribunalul Prahova.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei, astăzi, 19.04.2023.
Pagina principală