Informații dosare ce cuprind 13041/280/2023

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 13041/280/2023
Numărul vechi:
Data înregistrării: 19 iulie 2023, ora 12:20:00
Data ultimei modificări: 4 iunie 2026, ora 13:26:14
Instanță: Judecătoria Pitești
Secție: Secţia Civilă
Materie: litigii cu profesioniștii
Obiect: pretenţii
Stadiu procesual: Fond

Părți:
SC OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP SA - Reclamant
CONSILIUL JUDETEAN ARGES PRIN PRESEDINTE - Pârât
UAT JUDETUL ARGES - Pârât
UAT COMUNA NUCSOARA JUD. ARGES - Pârât
COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE - Pârât

Ședințe:
19 februarie 2026, ora 08:30
Complet: C4-15 Amanare pronuntare
Tip soluție: Alte soluţii
Soluția pe scurt: Respinge excepţia lipsei capacităţii procesuale de folosinţă a pârâtului Consiliului Judeţean Argeş, astfel cum a fost invocată de pârât prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului Consiliului Judeţean Argeş, invocată de pârât prin întâmpinare, ca neîntemeiată. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei C.N.A.I.R. prin Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Bucureşti, astfel cum a fost invocată de pârâtă prin întâmpinare. Respinge cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta Omniasig Vienna Insurance Group S.A., cu sediul în Aleea Alexandru, Nr. 51, Sector 1, Bucureşti, în contradictoriu cu pârâta C.N.A.I.R. prin Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Bucureşti, cu sediul în Mun. Bucureşti, B-dul. Iuliu Maniu, nr. 401A, sector 6, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei U.A.T. Comuna Nucşoara, invocată de pârâtă prin întâmpinare. Respinge cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta Omniasig Vienna Insurance Group S.A., cu sediul în Aleea Alexandru, Nr. 51, Sector 1, Bucureşti, în contradictoriu cu pârâta U.A.T. Comuna Nucşoara, reprezentată legal prin Primar, Cojocaru Ion, cu sediul în Comuna Nucşoara, judeţul Argeş, ca fiind formulate împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta Omniasig Vienna Insurance Group S.A., cu sediul în Aleea Alexandru, Nr. 51, Sector 1, Bucureşti, în contradictoriu cu pârâtul Consiliul Judeţean Argeş, prin Preşedinte, cu sediul în Mun. Piteşti, B-dul. Republicii, nr. 71, judeţ Argeş. Obligă pârâtul Consiliul Judeţean Argeş la plata către reclamantă a sume în cuantum de 5.152 lei, reprezentând prejudiciu cauzat reclamantei în dosarul de daună nr. A1RA47AG/22/70807745. Obligă pârâtul Consiliul Judeţean Argeş la plata către reclamantă a dobânzii legale penalizatoare, calculată asupra debitului principal, de la data introducerii cererii de chemare în judecată, respectiv 19.07.2023 şi până la data plăţii integrale a debitului. Obligă pârâtul Consiliul Judeţean Argeş la plata către reclamantă a sumei de 362,6 lei, reprezentând cheltuieli de judecată cu titlu de taxă judiciară de timbru. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Piteşti. Pronunţată astăzi, 19.02.202, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

5 februarie 2026, ora 08:30
Complet: C4-15 Amanare pronuntare
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 19.02.2026, când pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 05.02.2026.

29 ianuarie 2026, ora 11:00
Complet: C4-15
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 05.02.2026. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.01.2026.

19 iunie 2025, ora 10:30
Complet: C4-15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se lua la cunoştinţă de obiecţiunile la raportul de expertiză, amână judecarea cauzei la data de 29.01.2026.

27 februarie 2025, ora 12:30
Complet: C4-15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Dispune emiterea unei adrese către asigurător cu menţiunea de a preciza dacă a luat bunurile avariate sau dacă acestea au fost casate. De asemenea, i se va solicita asigurătorului să depună toate înscrisurile şi toate detaliile cu privire la dosarul de daună şi să precizeze cine anume a făcut pozele existente la dosar, respectiv dacă au fost depuse de cel care a deschis dosarul de daună sau de către inspectorul desemnat de societatea asigurătorie. Dispune emiterea unei adrese către IPJ Argeş şi către BAAR pentru a depune la dosar cazierul rutier al numitului Constantin Mihai Valentin, istoricul evenimentelor accidentelor rutiere produse de acesta, iar, în ipoteza în care acest lucru este posibil, să indice autovehiculele pe care le conducea la momentul producerii evenimentelor rutiere. Va proroga discutarea utilităţii probei cu expertizele în specialitatea auto şi topografie, instanţa apreciind că la dosar nu se regăsesc suficiente înscrisuri pentru a se putea formula obiective ale expertizelor. Amână judecarea cauzei la data de 19.06.2025, ora 10:30. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Februarie 2025.

10 octombrie 2024, ora 09:30
Complet: C4-15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează proba cu înscrisuri şi proba cu planşe foto pentru toate părţile. Din oficiu încuviinţează proba testimonială cu martorul Mihai Valentin Constantin, cu datele de identificare de la fila 11 dosar. Prorogă discutarea probei cu expertiza tehnică după administrarea probei testimoniale. Pune în sarcina tuturor părţilor să depună în scris obiectivele solicitate la proba cu expertiză pentru următorul termen de judecată. În vederea administrării probei testimoniale, amână judecarea cauzei la data de 27.02.2025, ora 12:30. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Octombrie 2024.

11 aprilie 2024, ora 10:30
Complet: C4-15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Dispune introducerea în cauza în calitate de pârâţi a UAT JUDEŢUL ARGES, UAT COMUNA NUCŞOARA JUD. ARGEŞ si COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE şi citarea acestora precum şi a pârâtului CONSILIUL JUDEŢEAN ARGEŞ pentru următorul termen de judecată cu comunicarea cererii de chemare în judecată şi a cererii modificatoare, în vederea formulării întâmpinării care, sub sancţiunea decăderii, va fi depusă cu cel puţin 10 zile înaintea termenului fixat. Prorogă discutarea competenţei Judecătoriei Piteşti pentru termenul următor. Amână judecarea cauzei la data de 10.10.2024, ora 09:30. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 Aprilie 2024.



Pagina principală