Informații dosare ce cuprind 1399/107/2023

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 1399/107/2023
Numărul vechi:
Data înregistrării: 30 martie 2023, ora 07:45:00
Data ultimei modificări: 29 mai 2024, ora 13:05:24
Instanță: Tribunalul Alba
Secție: SECŢIA I CIVILĂ
Materie: litigii de muncă
Obiect: drepturi salariale ale personalului din justiţie 75 ZILE CONCEDIU DE ODIHNĂ SUPLIMENTAR PERIOADA IANUARIE 2015 - IANUARIE 2023
Stadiu procesual: Fond

Părți:
DINU CLAUDIA - Reclamant
GAVRILĂ MARIANA ELENA - Reclamant
PREOTEASA CARMEN DANIELA - Reclamant
NEDELCU MANUELA - Reclamant
GAŞPAR RODICA STELUŢA - Reclamant
FIRU MARGA - Reclamant
ILIE MELANIA - Reclamant
SPIRIDON DOINA LILIANA - Reclamant
CAIMAC PETRIŞOR - Reclamant
SIMION GABRIELA - Reclamant
NICOLA MARIA - Reclamant
NICU MIRCEA - Reclamant
MARUSCIAC LELIA - Reclamant
LAURA UDREA - Reclamant
TRIBUNALUL DOLJ - Pârât
CURTEA DE APEL CRAIOVA - Pârât
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Pârât

Ședințe:
29 aprilie 2024, ora 11:00
Complet: C13 LM
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune pentru pretenţiile anterioare datei de 28.03.2020, invocată de către pârâţii Tribunalul Dolj şi Curtea de Apel Craiova, prin întâmpinare. Respinge ca prescrisă cererea de chemare în judecată formulată de reclamanţii DINU CLAUDIA, cu domiciliul în ..., GAVRILĂ MARIANA ELENA, cu domiciliul în .. PREOTEASA CARMEN DANIELA, cu domiciliul în ..., NEDELCU MANUELA, cu domiciliul în ..., GAŞPAR RODICA STELUŢA, cu domiciliul în ..., FIRU MARGA, cu domiciliul în ..., ILIE MELANIA, cu domiciliul în ..., SPIRIDON DOINA LILIANA, cu domiciliul în ..., CAIMAC PETRIŞOR, cu domiciliul procesual ales în ..., SIMION GABRIELA, cu domiciliul în ..., NICOLA MARIA, cu domiciliul în ..., NICU MIRCEA, cu domiciliul în ..., MARUSCIAC LELIA, cu domiciliul în ... şi LAURA UDREA, cu domiciliul în ..., în contradictoriu cu pârâţii Tribunalul Dolj, cu sediul în ..., Curtea de Apel Craiova, cu sediul în ... şi Înalta Curte de Casa?ie ?i Justi?ie, .., pentru pretenţiile anterioare datei de 28.03.2020. Respinge în rest ca neîntemeiată cererea de chemare în judecată formulată de reclamanţii DINU CLAUDIA, GAVRILĂ MARIANA ELENA, PREOTEASA CARMEN DANIELA, NEDELCU MANUELA, GAŞPAR RODICA STELUŢA, FIRU MARGA, ILIE MELANIA, SPIRIDON DOINA LILIANA, CAIMAC PETRIŞOR, SIMION GABRIELA, NICOLA MARIA şi NICU MIRCEA, MARUSCIAC LELIA ?i LAURA UDREA, în contradictoriu cu pârâţii TRIBUNALUL DOLJ, CURTEA DE APEL CRAIOVA şi ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Alba. Pronunţată azi 29.04.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

16 aprilie 2024, ora 11:00
Complet: C13 LM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 29.04.2024.

12 decembrie 2023, ora 11:00
Complet: C13 LM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza la data de 16.04.2024, având în vedere Hotărârea din data de 09.12.2023 a Adunării Generale extraordinare a Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare DICASTERIAL prin care s-a hotărât adoptarea unor forme de protest, de către personalul auxiliar de specialitate şi conex din instanţe şi parchete. Începând cu data de 11 decembrie 2023, pe perioadă nedeterminată, respectiv amânarea cauzelor aflate pe rolul instanţei, cu excepţia celor urgente, având în vedere şi Hotărârea nr. 9/11.12.2023 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Alba, prin care judecători din cadrul Tribunalului Alba şi-au exprimat solidaritatea faţă de demersul iniţiat de corpul grefierilor şi prin care s-au stabilit cauzele urgente şi, ţinând cont că obiectul litigiului dedus judecăţii nu figurează pe lista cauzelor urgente.



Pagina principală