Informații dosare ce cuprind 1560/216/2022

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 1560/216/2022
Data înregistrării: 9 mai 2022, ora 14:33:00
Data ultimei modificări: 21 octombrie 2025, ora 08:54:08
Instanță: Judecătoria Curtea de Argeș
Secție: Judecatorie
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face desfiinţare construcţii
Stadiu procesual: Fond

Părți:
U.A.T. COMUNA ŞUICI, REPREZENTATĂ PRIN PRIMAR IATAGAN CONSTANTIN ŞI CONVENŢIONAL PRIN AVOCAT JUGĂNARU FLORENŢA-VIOLETA - Reclamant
PRIMĂRIA COMUNEI ŞUICI, REPREZENTATĂ PRIN PRIMAR IATAGAN CONSTANTIN ŞI CONVENŢIONAL PRIN AVOCAT JUGĂNARU FLORENŢA-VIOLETA - Reclamant
Curararu Florica - Pârât

Ședințe:
28 ianuarie 2026, ora 10:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție:
Soluția pe scurt:

15 octombrie 2025, ora 10:30
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Emite adresă către expert Georgescu Cristian Ion, cu menţiunea de a lua toate măsurile ce se impun în vederea completării raportului de expertiză, şi să depună la dosar lucrarea, în original şi în număr de exemplare necesar pentru comunicare, în caz contrar se va aplica amendă judiciară, potrivit dispoziţiilor art. 187 alin. 1 pct. 2 lit. d Cod procedură civilă, având în vedere data de înregistrare a dosarului pe rolul acestei instanţe. Prorogă pentru următorul termen de judecată încuviinţarea probei testimoniale solicitată de pârâtă. În conformitate cu Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Curtea de Arge? nr. 3 din data de 26 august 2025, amână cauza la data de 12 noiembrie 2025, ora 10:00, termen dat în cunoştinţă părţilor, potrivit dispoziţiilor art. 229 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 octombrie 2025.

4 iunie 2025, ora 11:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea privind acordarea unui nou termen de judecată formulată de expert Georgescu Cristian Ion, pentru lipsa completării la raportul de expertiză. Emite adresă către expert Georgescu Cristian Ion, cu menţiunea de a lua toate măsurile ce se impun în vederea completării raportului de expertiză, şi să depună la dosar lucrarea, în original şi în număr de exemplare necesar pentru comunicare, până la data de 05.10.2025, în caz contrar se va aplica amendă judiciară, potrivit dispoziţiilor art. 187 alin. 1 pct. 2 lit. d Cod procedură civilă, având în vedere data de înregistrare a dosarului pe rolul acestei instanţe. Prorogă pentru următorul termen de judecată încuviinţarea probei testimoniale solicitată de pârâtă. Amână judecarea cauzei la data de 15.10.2025, ora 10:30, termen dat în cunoştinţă părţilor, potrivit dispoziţiilor art. 229 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 iunie 2025.

29 ianuarie 2025, ora 10:30
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea privind acordarea unui nou termen de judecată formulată de apărătorul pârâtei, pentru imposibilitate de prezentare la acest termen de judecată, având de susţinut o altă cauză aflată pe rolul Tribunalului Teleorman şi cererea formulată de expert Georgescu Cristian Ion, pentru lipsa completării la raportul de expertiză, urmând a le admite. Emite adresă către expert Georgescu Cristian Ion, cu menţiunea de a lua toate măsurile ce se impun în vederea completării raportului de expertiză, şi să depună la dosar lucrarea, în original şi în număr de exemplare necesar pentru comunicare, până la data de 26.05.2025. Prorogă pentru următorul termen de judecată încuviinţarea probei testimoniale solicitată de pârâtă. Ia act că pârâta a depus la dosar dovada achitării sumei de 1300 lei, reprezentând supliment la onorariu de expert. Amână judecarea cauzei la data de 04.06.2025, ora 11:00, termen dat în cunoştinţă părţilor, potrivit dispoziţiilor art. 229 Cod procedură civilă. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 ianuarie 2025.

18 septembrie 2024, ora 11:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea de repunere pe rol a cauzei şi dispune continuarea judecăţii. Admite parţial obiecţiunile formulate de pârâtă la raportul de expertiză şi dispune ca expertul să specifice la obiectivul nr. 2, prin comparaţie, care era lungimea autorizată pentru construcţie şi care este lungimea edificată în realitate, să specifice dacă lungimea şi lăţimea se încadrează în limite legale şi s-ar putea emite, în condiţii legale, o autorizaţie având în vedere dimensiunile reale, dacă sunt aşadar tolerabile pentru o construcţie şi dacă se poate intra in legalitate în condiţiile în care a fost edificată în teren. Încuviin?ează pentru pârâtă un obiectiv nou şi anume să se menţioneze de către expert dacă s-a modificat, faţă de momentul realizării expertizei, situaţia construcţiei. Pune în vedere pârâtei, faţă de acest nou obiectiv, să depună un onorariul suplimentar pentru expert în sumă de 1300 lei. Prorogă din nou discutarea utilităţii probei testimoniale solicitată de pârâtă, pentru următorul termen de judecată Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei 29 ianuarie 2025, ora 10,30. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 septembrie 2024.

28 februarie 2024, ora 09:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de către reprezentantul convenţional al reclamanţilor şi acordă un nou termen de judecată pentru imposibilitate de prezentare motivat de faptul că susţine un dosar aflat pe rolul unei instanţe din alt judeţ, având în vedere şi acordul exprimat de către apărătorul pârâtei. Menţine prorogarea discutării cererii de repunere pe rol a cauzei, a raportului de expertiză întocmit de către domnul expert Georgescu Cristian Ion, şi a celorlalte măsuri ce ar fi trebuit discutate în cauză, respectiv: discutarea utilităţii probei testimoniale solicitată de pârâtă, pentru următorul termen de judecată. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei 18 septembrie 2024, ora 11,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 28 februarie 2024.

4 octombrie 2023, ora 09:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de către reprezentantul convenţional al reclamanţilor, de acordare a unui nou termen de judecată pentru imposibilitate de prezentare, motivat de faptul că participă la activitatea profesională obligatorie organizată de către Baroul Argeş, cu tema „O zi fără avocat! Ziua în care justiţia nu există”, astfel cum rezultă din înscrisul doveditor anexat cererii. Dispune prorogarea discutării cererii de repunere pe rol a cauzei, a raportului de expertiză întocmit de către domnul expert Georgescu Cristian Ion, şi a celorlalte măsuri ce ar fi trebuit discutate în cauză, respectiv: discutarea utilităţii probei testimoniale solicitată de pârâtă, pentru următorul termen de judecată. Se citează părţile şi li se comunică câte un exemplar al raportului de expertiză pentru a lua cunoştinţă şi a formula eventualele obiecţiuni până la următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei 28 februarie 2024, ora 9,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 octombrie 2023.

1 martie 2023, ora 10:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: 242 NCPC/155-1 CPC
Soluția pe scurt: În baza art. 242 alin. (1) din Codul de procedură civilă, suspendă judecarea cauzei. Cu recurs cât timp durează suspendarea cursului judecăţii. Cererea privind exercitarea căii de atac se depune la sediul Judecătoriei Curtea de Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 01.03.2023.

2 noiembrie 2022, ora 09:00
Complet: COMPLET CIVIL 8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Constată că Judecătoria Curtea de Argeş este competentă general, material şi teritorial pentru a soluţiona cauza de faţă. Estimează la un an durata necesară soluţionării cauzei. Ia act că în şedinţa de azi, s-a semnat de către apărătorul reclamanţilor acţiunea introductivă şi au fost certificate pentru conformitate înscrisurile ataşate. Încuviinţează, pentru reclamanţi probele cu înscrisuri şi interogatoriul pârâtei, precum şi proba cu expertiză tehnică în specialitatea construcţii. Se citează pârâta la interogatoriu. Încuviinţează, pentru pârâtă probele cu înscrisuri şi interogatoriul reclamantei Primăria comunei Şuici prin reprezentant primar Iatagan Constantin. Pune în vedere apărătorului pârâtei să depună interogatoriul pentru reclamanţi în termen de 10 zile, sub sancţiunea decăderii din probă. Prorogă discutarea utilităţii probei testimoniale solicitată de pârâtă după depunerea raportului de expertiză. Numeşte expert constructor, prin tragere la sorţi, pe domnul Georgescu Cristian Ion. Stabileşte obiectivele expertizei în specialitatea construcţii, ca fiind următoarele: - să se compare autorizaţia de construire nr. 3/19.01.2021 şi celelalte acte aferente acesteia, cu situaţia existentă faptic în teren şi să constate dacă a fost edificată construcţia în conformitatea cu autorizaţia sus menţionată; - dacă autorizatia a fost respectată numai parţial, să menţioneze punctual care anume aspecte nu concordă cu autorizaţia de construire sau în ce mod a fost depăşită autorizarea; - dacă există mijloace tehnice si/sau legale prin care să stabilească dacă pârâta ar putea intra în legalitate în cazul în care consideră că autorizaţia de construire nu a fost întrutotul respectată, descriind modul în care consideră că se poate intra în legalitate din punct de vedere tehnic. Stabileşte onorariul provizoriu pentru expert în sumă de 1500 lei ce va fi achitat integral de către reclamanţi în termen de 30 de zile la prezenta încheiere, sub sancţiunea decăderii din probă. Se emite adresă către expert, după plata onorariului, pentru a-i pune în vedere să efectueze lucrarea şi să o depună la dosar cu cel puţin 10 zile înaintea termenului de judecată, în original şi să procedeze la convocarea părţilor, conform art. 335 Cod procedură civilă. Încuviinţează pârâtei expert consilier care va fi depus cu listă. Amână judecarea cauzei 01 martie 2023, ora 10,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 2 noiembrie 2022.



Pagina principală