Informații dosare ce cuprind 1599/230/2024

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 1599/230/2024
Numărul vechi:
Data înregistrării: 13 iunie 2024, ora 10:54:00
Data ultimei modificări: 2 iunie 2026, ora 08:26:55
Instanță: Judecătoria Filiași
Secție: JUDECATORIA FILIASI
Materie: Civil
Obiect: uzucapiune
Stadiu procesual: Fond

Părți:
Obleagă Ştefan - Reclamant
UAT COMUNA CERNĂTEŞTI , PRIN PRIMAR - Pârât

Ședințe:
4 mai 2026, ora 09:30
Complet: C3
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Obleagă Ştefan în contradictoriu cu Unitatea Administrativ Teritorială Cernăteşti prin primar. Constată dobândit, prin uzucapiunea de lungă durată, dreptul de proprietate în patrimoniul reclamantului Obleagă Ştefan cu privire la suprafaţa de teren de 1420 mp, situată în intravilanul comunei Cernăteşti, sat Raşnicu Oghian, nr. 79, tarlaua 5, parcela 67, astfel cum a fost identificată această suprafaţă prin raportul de expertiză tehnică întocmit de expertul tehnic judiciar în specialitatea topografie – cadastru-geodezie Nicolaescu Constantin, raport care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Omologhează raportul de expertiză tehnică întocmit de expertul tehnic judiciar în specialitatea topografie – cadastru-geodezie Nicolaescu Constantin. După rămânerea definitivă a prezentei hotărâri, aceasta se va comunica Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Dolj şi organului financiar local de la locul situării imobilului. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Filiaşi. Pronunţată azi, 04.05.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

23 aprilie 2026, ora 10:00
Complet: C3
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 04.05.2026. Pronunţată azi, 23.04.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

20 noiembrie 2025, ora 10:00
Complet: C3
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviin?ează proba cu expertiza topografică pentru identificarea imobilului în litigiu, având următoarele obiective: 1. identificarea terenului deţinut de parte prin: dimensiuni, vecinătăţi, amplasament topografic, categorie de folosinţă şi întocmirea unei schiţe topografice 2. să se precizeze, în raport de evidenţele existente la primărie, cine a figurat cu această suprafaţă de teren în registrul agricol şi cine deţine posesia actuală a terenului. 3. să se indice dacă terenul este îngrădit, dacă în decursul timpului au existat modificări în ceea ce priveşte semnele de hotar ale terenului sau în ceea ce priveşte construcţiile aflate pe teren.Stabileşte onorariu provizoriu de expert de 1700 lei, în sarcina reclamantului, căruia îi pune în vedere să-l achite şi să depună la dosar dovada achitării. Desemnează expert pe dl. Nicolaescu Constantin. Prorogă emiterea adresei către expert, după depunerea la dosar a dovezii plăţii onorariului.

8 mai 2025, ora 10:00
Complet: C3
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Revine cu adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Cernăteşti, cu solicitarea de a comunica regimul juridic al terenului în litigiu; poziţia de rol a acestuia; dacă terenul face parte din domeniul public sau privat al U.A.T.; dacă s-au formulat cereri de reconstituire a dreptului de proprietate cu privire la acesta; dacă s-a eliberat titlu de proprietate; cui aparţine posesia terenului şi, totodată, să comunice punctul de vedere cu privire la cererea reclamantului, cu avertismentul aplicării unei amenzi judiciare în caz de neconformare. Prorogă pronunţarea asupra utilităţii administrării probei cu expertiza tehnică, solicitată de reclamant în susţinerea acţiunii, după comunicarea relaţiilor solicitate. Amână judecarea cauzei la data de 20 noiembrie 2025, ora 10:00, pentru când părţile, în condiţiile art. 229 alin. 1 C. proc. civ., au termen în cunoştinţă şi nu vor mai fi citate. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 08 mai 2025.

16 ianuarie 2025, ora 09:30
Complet: C3
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează proba cu înscrisuri şi proba testimonială, solicitate de reclamant în susţinerea acţiunii. Emite adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Cernăteşti, cu solicitarea de a comunica regimul juridic al terenului în litigiu; poziţia de rol a acestuia; dacă terenul face parte din domeniul public sau privat al U.A.T.; dacă s-au formulat cereri de reconstituire a dreptului de proprietate cu privire la acesta; dacă s-a eliberat titlu de proprietate; cui aparţine posesia terenului şi, totodată, să comunice punctul de vedere cu privire la cererea reclamantului. Limitează numărul de martori, propuşi spre audiere de reclamant, la un singur martor. Pune în vedere reclamantului, prin avocat, să indice cu listă martorul a cărui audiere o solicită în proces. Citează martorul propus de reclamant, în vederea audierii la termenul de judecată următor. Prorogă pronunţarea asupra utilităţii administrării probei cu expertiza tehnică, solicitată de reclamant în susţinerea acţiunii, după administrarea celorlalte probe. Amână judecarea cauzei la data de 08 mai 2025, ora 10:00, pentru când părţile, în condiţiile art. 229 alin. 1 C. proc. civ., au termen în cunoştinţă şi nu vor mai fi citate, urmând a fi citat martorul. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 16 ianuarie 2025.



Pagina principală