Informații dosare ce cuprind 1647/1285/2015
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1647/1285/2015
Data înregistrării:
18 noiembrie 2022, ora 08:38:00
Data ultimei modificări:
7 februarie 2023, ora 09:36:28
Instanță:
Curtea de Apel Cluj
Secție:
Secţia a II-a civilă
Materie:
Faliment
Obiect:
închiderea procedurii
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
SOCIETATEA DE CONSTRUCTII NAPOCA SA - Intimat Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL - Debitor
SC OLIMP IMPEX SRL - Intimat Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR RĂDULESCU ADRIANA IPURL - Debitor
DIRECŢIA GENERALĂ REGIONALĂ A FINANŢELOR PUBLICE CLUJ-NAPOCA - Intimat Creditor
SC NAPOCA SECURITY SRL - Intimat Creditor
SC UNIREA SA - Intimat Creditor
SC NAPOCAMIN SRL - Intimat Creditor
SC PANPETROL COM SRL - Intimat Creditor
A.A.A.S. BUCUREŞTI - Apelant Creditor
SC ŢIRIAC LEASING IFN SA LA SCA FENECHIU, SAVU ŞI ASOCIAŢI - Intimat Creditor
SC RCS & RDS SA - Intimat Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR C.I.I. HORAŢIU HÎNGANU - Debitor
LENGHER ADRIAN - Intimat Creditor
MBA INSOLVENCY IPURL - Lichidator
UNIVERSITATEA BABES BOLYAI - Intimat Creditor
Ședințe:
30 ianuarie 2023, ora 09:00
Complet: AI 1
Tip soluție: Respingere apel
Soluția pe scurt: Respinge apelul declarat de apelantul A.A.A.S. Bucureşti împotriva sentinţei civile nr. 2075 pronunţată la data de 11.10.2022 în dosarul nr. 1647/1285/2015 al Tribunalului Specializat Cluj, pe care o păstrează în întregime. Decizia este definitivă şi executorie. Pronunţată în şedinţa publică din 30.01.2023.
2. Numărul dosarului:
1647/1285/2015
Data înregistrării:
10 decembrie 2015, ora 11:26:00
Data ultimei modificări:
13 februarie 2023, ora 12:31:02
Instanță:
Tribunalul Comercial Cluj
Secție:
Comercial
Materie:
Faliment
Obiect:
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SOCIETATEA DE CONSTRUCTII NAPOCA SA - Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL - Debitor
SC OLIMP IMPEX SRL - Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR RĂDULESCU ADRIANA IPURL - Debitor
DIRECŢIA GENERALĂ REGIONALĂ A FINANŢELOR PUBLICE CLUJ-NAPOCA - Creditor
SC NAPOCA SECURITY SRL - Creditor
SC UNIREA SA - Creditor
SC NAPOCAMIN SRL - Creditor
SC PANPETROL COM SRL - Creditor
A.A.A.S. BUCUREŞTI - Creditor
SC ŢIRIAC LEASING IFN SA LA SCA FENECHIU, SAVU ŞI ASOCIAŢI - Creditor
SC RCS & RDS SA - Creditor
SC EURO PROCONSULT SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR C.I.I. HORAŢIU HÎNGANU - Debitor
LENGHER ADRIAN - Creditor
MBA INSOLVENCY SPRL - Lichidator
UNIVERSITATEA BABES BOLYAI - Creditor
Ședințe:
11 octombrie 2022, ora 10:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Respinge, ca neîntemeiate, obiecţiunile formulate împotriva raportului final de creditoarea AAAS.Aprobă raportul final privind închiderea procedurii insolvenţei, întocmit de lichidatorul judiciar MBA INSOLVENCY IPURL în cadrul procedurii insolvenţei debitoarei EURO PROCONSULT SRL, J12/1799/2006, CUI 18707854 şi, în consecinţă:Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei.Dispune radierea debitoarei din evidenţele Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj.Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a jud. Cluj şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj. Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.Executorie.Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Specializat Cluj.Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei, azi, 11 octombrie 2022.
27 septembrie 2022, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână soluţionarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 11 octombrie 2022, sala 249, ora 10,00, în vederea dezbaterii raportului final de activitate.
Dispune efectuarea notificării tuturor creditorilor prin BPI, cu menţionarea faptului că împotriva raportului final de activitate pot fi formulate obiecţiuni ce se impune a fi înregistrate la registratura instanţei cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru aprobarea raportului final.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 27 septembrie 2022.
7 iunie 2022, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pune în vedere reprezentantei lichidatorului judiciar să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute şi a planului de distribuire în termen de 5 zile, să procedeze la comunicarea şi publicarea acestuia în BPI în condiţiile legii şi să depună toate dovezile la dosar, sub sancţiunea aplicării unei amenzi judiciare.Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de reprezentanta lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 27 septembrie 2022, sala 249, ora 9,00, în vederea încasării restului de preţ al acţiunilor SENZOROM CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor, dovada încasării ultimei tranşe de preţ şi să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 7 iunie 2022.
8 martie 2022, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 7 iunie 2022, sala 249, ora 9,00, în vederea încasării restului de preţ al acţiunilor SENZOROM CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi să procedeze, de îndată, la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 8 martie 2022.
14 decembrie 2021, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 8 martie 2022, sala 249, ora 9,00, în vederea încasării restului de preţ al acţiunilor SENZOROM CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi să procedeze, de îndată, la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 14 decembrie 2021.
12 octombrie 2021, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 14 decembrie 2021, sala 249, ora 9,00, în vederea încasării preţului acţiunilor SENZOROM CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi să procedeze, de îndată, la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 12 octombrie 2021.
29 iunie 2021, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 12 octombrie 2021, sala 249, ora 9,00, în vederea valorificării acţiunilor S CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 29 iunie 2021.
27 aprilie 2021, ora 08:30
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 29 iunie 2021, sala 249, ora 9,00, în vederea valorificării acţiunilor S CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 27 aprilie 2021.
26 ianuarie 2021, ora 08:30
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 27 aprilie 2021, sala 249, ora 8,30, în vederea valorificării acţiunilor SENZOROM CCP SA aflate în proprietatea debitoarei.
Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 26 ianuarie 2021.
6 octombrie 2020, ora 09:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 26 ianuarie 2021, sala 249, ora 8,30, în vederea valorificării acţiunilor SCCP SA aflate în proprietatea debitoarei în conformitate cu noua strategie de valorificare aprobată de către creditori.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 6 octombrie 2020.
9 iunie 2020, ora 09:30
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de lichidatorul judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 6 octombrie 2020, sala 249, ora 9,00, în vederea valorificării acţiunilor S CCP SA aflate în proprietatea debitoarei în conformitate cu noua strategie de valorificare aprobată de către creditori.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.Pronunţată în şedinţa publică din data de 9 iunie 2020.
31 martie 2020, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Stare de urgenta
Soluția pe scurt:
28 ianuarie 2020, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână soluţionarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 31 martie 2020, sala 249, ora 8,00.Pronunţată în şedinţa publică din data de 28 ianuarie 2020.
1 octombrie 2019, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Ia act de faptul că a fost depus la dosar raportul de evaluare a acţiunilor SC S CCP SA.Ia act de faptul că a fost depus la dosar regulamentul de valorificare a bunurilor debitoarei aprobat de adunarea creditorilor.Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 28 ianuarie 2020, sala 249, ora 8,00, în vederea valorificării acţiunilor deţinute de către debitoare la SC S CCP SA.
Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile operaţiunilor întreprinse şi justificarea cheltuielilor şi, în măsura în care va reuşi valorificarea acţiunilor deţinute de către debitoare, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
11 iunie 2019, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentanta lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 1 octombrie 2019, sala 249, ora 8,00, în vederea evaluării părţilor sociale deţinute de către debitoare la SC S SA.Pune în vedere reprezentantei lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse, raportul de evaluare a părţilor sociale deţinute de către debitoare şi hotărârea adunării creditorilor cuprinzând strategia de valorificare a acestora.
26 martie 2019, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Ia act că a fost depus la dosar raportul asupra fondurilor obţinute din lichidarea bunurilor mobile ale debitoarei şi planul de distribuire.Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 11 iunie 2019, sala 249, ora 8,00, în vederea evaluării părţilor sociale deţinute de către debitoare la SC S SA.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse şi raportul de evaluare a părţilor sociale deţinute de către debitoare.
11 decembrie 2018, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 26 martie 2019, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării demersurilor de valorificare a bunurilor debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse, procesul-verbal al adunării creditorilor şi dovada publicării acestuia în BPI şi, în măsura în care va reuşi valorificarea vreunui bun al debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
25 septembrie 2018, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 11 decembrie 2018, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării demersurilor de valorificare a bunurilor debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse, procesul-verbal al adunării creditorilor şi dovada publicării acestuia în BPI şi, în măsura în care va reuşi valorificarea vreunui bun al debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
5 iunie 2018, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 25 septembrie 2018, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării demersurilor de valorificare a bunurilor debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar ca ulterior expirării licitaţiilor la preţul stabilit în adunarea creditorilor să procedeze la convocarea adunării creditorilor în vederea stabilirii unei noi strategii în vederea maximizării averii debitoarei.Ia act de faptul că adunarea creditorilor va avea loc în luna iulie 2018, conform precizărilor reprezentantului lichidatorului judiciar.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse, procesul-verbal al adunării creditorilor şi dovada publicării acestuia în BPI şi, în măsura în care se va reuşi valorificarea vreunui bun al debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
6 martie 2018, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 5 iunie 2018, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării demersurilor de valorificare a bunurilor debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse şi, în măsura în care se va reuşi valorificarea vreunui bun al debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
5 decembrie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 6 martie 2018, sala 249, ora 8,00, în vederea valorificării bunurilor debitoarei.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar procesul-verbal al adunării generale a creditorilor, rapoartele lunare de activitate însoţite de dovezile tuturor operaţiunilor întreprinse şi, în măsura în care se va reuşi valorificarea vreunui bun al debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
26 septembrie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Constată că la dosar a fost depus tabelul suplimentar al creanţelor declarate împotriva averii debitoarei, care a fost publicat în BPI nr. 15243/16.08.2017, împotriva acestuia nefiind formulate contestaţii, motiv pentru care dispune în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a publica tabelul definitiv consolidat în BPI.Ia act de faptul că la data de 25 septembrie 2017 lichidatorul judiciar a depus la dosar raportul de evaluare a bunului debitoarei.Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată în vederea valorificării bunului existent în averea debitoarei conform strategiei care urmează a fi aprobată de către creditori.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să depună la dosar procesul-verbal al adunării generale a creditorilor cuprinzând strategia de valorificare a bunului debitoarei şi, în măsura în care se va reuşi valorificarea bunului aparţinând debitoarei, să procedeze la întocmirea raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire, cu respectarea prevederilor art. 160 din Legea nr. 85/2014.
20 iunie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Stabileşte termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii împotriva tabelului suplimentar şi întocmirea tabelului definitiv consolidat pentru data de 26 septembrie 2017.Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul lichidatorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 26 septembrie 2017, sala 249, ora 8,00, în vederea soluţionării eventualelor contestaţii formulate împotriva tabelului suplimentar şi definitivarea tabelului consolidat.Pune în vedere reprezentantului lichidatorului judiciar să procedeze la notificarea creditorilor, să depună la dosar dovezile notificărilor şi dovada publicării acestora în BPI.
11 aprilie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul administratorului judiciar şi va acorda un nou termen de judecată pentru data de 20 iunie 2017, sala 249, ora 8,00, în vederea soluţionării apelului şi cererii de suspendare formulate de administratorul special al debitoarei, evaluării bunului imobil aparţinând debitoarei şi întocmirii unei strategii de valorificare a acestuia.
31 ianuarie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Respins
Soluția pe scurt: Respinge cererea de confirmare a planului formulată de administratorul judiciar C.I.I. H H şi, în consecinţă:Dispune intrarea în faliment a debitoarei SC E P SRL.Desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu Societatea MBA I SPRL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014, instrumentând prezenta procedură de insolvenţă până la eventuala sa confirmare sau schimbare, în condiţiile Legii nr. 85/2014.Stabileşte în favoarea lichidatorului judiciar provizoriu un onorariu provizoriu lunar de 1.000 lei + TVA plus un onorariu de succes de 5% + TVA din sumele recuperate în cadrul procedurii, plafonat la suma de 3.000 lei + eventual TVA în ipoteza prevăzută de art. 100 alin. 1 lit. a din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă.Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitoarei.Fixează termenul maxim de predare a gestiunii averii de la debitoare către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii, pentru data de 7 februarie 2017.Fixează termenul de predare către lichidator a listei creditorilor, în condiţiile prev. de art. 145 alin.2 lit. e din Legea nr.85/2014, pentru data de 7 februarie 2017.Stabileşte termenul limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei în vederea întocmirii tabelului suplimentar al creanţelor la data de 9 martie 2017, termenul de verificare, întocmire, afişare şi comunicare a tabelului suplimentar al creanţelor, la data de 23 martie 2017, data limită de depunere a contestaţiilor, de 7 zile de la publicarea tabelului suplimentar de creanţe în BPI, precum şi termenul pentru întocmirea tabelului definitiv consolidat, la data de 11 aprilie 2017.Dispune notificarea de către lichidator a intrării în faliment în condiţiile art.146 alin.1 din Legea nr.85/2006, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj pentru efectuarea menţiunii.Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.Dispune în sarcina lichidatorului obligaţia de a depune rapoarte privind modul de îndeplinire a atribuţiilor sale, cu justificarea cheltuielilor.Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii, la data de 11 aprilie 2017, sala 249, ora 8.Executorie.Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la Tribunalul Specializat Cluj.Pronunţată în şedinţa publică din 31 ianuarie 2017.
17 ianuarie 2017, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul administratorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 31 ianuarie 2017, sala 249, ora 8,00, în vederea expirării termenului de contestare a hotărârii adunării creditorilor, termen la care judecătorul sindic urmează a se pronunţa asupra planului de reorganizare a activităţii debitoare.
13 decembrie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentantul administratorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 17 ianuarie 2017, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării procedurii insolvenţei debitoarei.Pune în vedere reprezentantului administratorului judiciar să depună la dosar procesele-verbale ale adunărilor creditorilor convocate pentru aprobarea planului de reorganizare şi, respectiv raportul de evaluare a bunurilor din averea debitoarei
18 octombrie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Admite contestaţia formulată de contestatoarea DGRFP CLUJ NAPOCA, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a1, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă:Dispune modificarea tabelului preliminar al creanţelor debitoarei în sensul înscrierii creanţei declarate de contestatoarea DGRFP CLUJ NAPOCA, în cuantum de 1.781.645 lei, în categoria creanţelor bugetare, sub condiţie rezolutorie.Admite contestaţia formulată de contestatoarea SC N S SRL, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a2, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă:Dispune modificarea tabelului preliminar al creanţelor debitoarei în sensul înscrierii creanţei declarate de contestatoarea SC N S SRL, în cuantum de 45.289,32 lei, în categoria creanţelor chirografare.Admite contestaţia formulată de contestatoarea SC U SA, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a3, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă:Dispune modificarea tabelului preliminar al creanţelor debitoarei în sensul înscrierii creanţei declarate de contestatoarea SC U SA, constând în dobândă legală, în cuantum de 584.614,70 lei, în categoria creanţelor chirografare.Respinge, ca neîntemeiată, contestaţia formulată de contestatoarea SC N SRL, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a4, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL.Respinge, ca neîntemeiată, contestaţia formulată de contestatoarea SC P SRL, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a5, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL.Admite contestaţia formulată de contestatoarea A.A.A.S., în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a6, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă:Dispune modificarea tabelului preliminar al creanţelor debitoarei în sensul înscrierii creanţei declarate de contestatoarea A.A.A.S., în cuantum de 1.383.920,74 lei, în categoria creanţelor bugetare.Admite contestaţia formulată de contestatoarea SC Ţ l IFN SA, în dosarul conexat nr. 1647/1285/2015/a7, împotriva tabelului preliminar al creanţelor debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă:Dispune modificarea tabelului preliminar al creanţelor debitoarei în sensul înscrierii creanţei declarate de contestatoarea SC Ţ L IFN SA, în cuantum de 79.221,11 lei, în categoria creanţelor chirografare.Executorie.Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la Tribunalul Specializat Cluj.Pronunţată în şedinţa publică din 18 octombrie 2016.
4 octombrie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 18.10.2016.
28 iunie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Înlocuirea administratorului judiciar R A IPURL cu administratorul judiciar C.I.I. H H.Stabileşte în favoarea noului administrator judiciar un onorariu provizoriu lunar 1.000 lei + eventual TVA plus un onorariu de succes de 5% + eventual TVA din sumele recuperate în cadrul procedurii, plafonat la suma de 3.000 lei + eventual TVA în ipoteza prevăzută de art. 100 alin. 1 lit. a din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă.Stabileşte în sarcina administratorului judiciar R A IPURL obligaţia de a-i preda noului administrator judiciar C.I.I. H h, în termen de 10 zile de la pronunţare, toate documentele care vizează procedura insolvenţei debitoarei pe care le deţine, iar noul administrator judiciar va prelua procedura din stadiul în care aceasta se află, respectiv de la momentul soluţionării contestaţiilor formulate împotriva tabelului preliminar al creanţelor declarate împotriva averii debitoarei, astfel încât noul administrator judiciar va proceda la analiza contestaţiilor înregistrate în dosarele nr. 1647/1285/2015/a1, 1647/1285/2015/a2, 1647/1285/2015/a3, 1647/1285/2015/a4, 1647/1285/2015/a5, 1647/1285/2015/a6, 1647/1285/2015/a7, conexate la dosarul nr. 1647/1285/2015 şi îşi va exprima poziţia procesuală faţă de acestea.Acordă un nou termen de judecată pentru data de 4 octombrie 2016, sala 249, ora 8,00, în vederea soluţionării contestaţiilor formulate împotriva tabelului preliminar al creanţelor declarate împotriva averii debitoarei.Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Specializat Cluj.
21 iunie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Repune pe rol contestaţiile formulate de contestatorii D.G.R.F.P. CLUJ-NAPOCA, SC N S SRL, SC U SA, SC N SRL, SC P COM SRL, A.A.A.S. BUCUREŞTI, SC Ţ L IFN SA şi procedura insolvenţei debitoarei SC E P SRL şi acordă un nou termen de judecată, în camera de consiliu, pentru data de 28 iulie 2016, sala 249, ora 8,00, în vederea unei eventuale înlocuiri a administratorului judiciar, termen pentru care se va dispune citarea administratorului judiciar şi a creditorilor prin BPI.
31 mai 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Acordă un nou termen de judecată pentru data de 21 iunie 2016, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării perioadei de observaţie din procedura generală a insolvenţei debitoarei, soluţionării contestaţiilor formulate împotriva tabelului preliminar al creanţelor declarate împotriva averii debitoarei şi pentru a se face dovada calităţii de reprezentant a persoanei care şi-a asumat contestaţia formulată în numele contestatoarei SC N SRL.Dispune efectuarea unei adrese către BEJ B M prin care i se va solicita să înainteze la dosarul cauzei copia conformă cu originalul a dosarului execuţional nr. 652/2010.
5 aprilie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de reprezentanta administratorului judiciar şi acordă un nou termen de judecată pentru data de 31 mai 2016, sala 249, ora 8,00, în vederea continuării perioadei de observaţie din procedura generală a insolvenţei debitoarei.Pune în vedere reprezentantei administratorului judiciar ca până la următorul termen de judecată să procedeze la analiza declaraţiilor de creanţă, la întocmirea tabelului preliminar al creanţelor declarate împotriva averii debitoarei şi publicarea acestuia în condiţiile prevăzute de lege, la întocmirea rapoartelor de activitate şi a raportului asupra cauzelor şi împrejurărilor care au condus debitoarea la insolvenţă.
1 martie 2016, ora 08:00
Complet: Nou Falimente 15
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de creditoarea S DE C N SA, împotriva debitoarei SC E P SRL.Admite cererea formulată de creditoarea SC O I SRL, împotriva debitoarei SC E P SRL şi, în consecinţă: Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei SC E P SRL.Desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu Întreprinderea R A IPURL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. 85/2014, instrumentând prezenta procedură de insolvenţă până la eventuala sa confirmare sau schimbare, în condiţiile Legii nr. 85/2014.Stabileşte în favoarea administratorului judiciar provizoriu un onorariu provizoriu lunar de 1.000 lei + eventual TVA plus un onorariu de succes de 5% + eventual TVA din sumele recuperate în cadrul procedurii, plafonat la suma de 3.000 lei + eventual TVA în ipoteza prevăzută de art. 100 alin. 1 lit. a din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă.Dispune desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor.Stabileşte în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport amănunţit asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia stării de insolvenţă, cu menţionarea eventualelor indicii sau elemente preliminare privind persoanele cărora le-ar fi imputabilă şi cu privire la existenţa premiselor angajării răspunderii acestora, în condiţiile prevederilor art. 169-173 din Legea nr. 85/2014, precum şi asupra posibilităţii reale de reorganizare a activităţii debitorului ori a motivelor care nu permit reorganizarea, conform art. 58 lit. b din Legea nr. 85/2014.Dispune comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei, tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, aceasta din urmă obligaţie fiind în sarcina administratorului judiciar provizoriu.Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia administratorului judiciar provizoriu toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii.Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul judecătorului sindic sau al administratorului judiciar provizoriu sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, obligaţia de notificare revenind administratorului judiciar provizoriu.Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. 85/2014.Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. 85/2014.Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 14 aprilie 2016, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea, comunicarea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar al creanţelor la data de 3 mai 2016, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire la creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în BPI şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru definitivarea tabelului creanţelor la 31 mai 2016.Dispune desfăşurarea primei şedinţe a adunării creditorilor la sediul administratorului judiciar provizoriu, la data de 6 mai 2016, ora 12:00.Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune lunar un raport cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitoarei, onorariul încasat, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii, un extras al acestuia urmând a fi publicat de către lichidatorul judiciar provizoriu în BPI.Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a examina situaţia economică a debitorului şi de a întocmi un raport prin care să propună fie intrarea în procedura simplificată, fie continuarea perioadei de observaţie în cadrul procedurii generale, pe care îl va depune în termen de maximum 20 de zile de la data desemnării sale, cu obligaţia de a notifica propunerea de intrare în faliment prin procedura simplificată creditorilor care au depus cerere introductivă şi debitorului, prin administratorul special, depunând la instanţă, odată cu cererea, dovada îndeplinirii procedurii de notificare.Fixează termen pentru dezbaterea acestui raport pentru data de 5 aprilie 2016, sala 249, ora 8:00.Executorie.Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Specializat Cluj.Pronunţată în şedinţă publică din 1 martie 2016.
Pagina principală