Informații dosare ce cuprind 1662/111/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1662/111/2022
Data înregistrării:
24 mai 2022, ora 11:19:00
Data ultimei modificări:
14 martie 2025, ora 15:46:42
Instanță:
Tribunalul Bihor
Secție:
Secţia a II-a Civila
Materie:
Faliment
Obiect:
deschiderea procedurii la cererea debitorului
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
MEBIS SRL - Debitor
UNIOIL SRL - SEDIU ALES LA CAB.AV. HERCUŢ SERGIU - Creditor
JF CENTRUM SERVICE SRL - SEDIU ALES LA CAB.AV. HERCUŢ SERGIU - Creditor
ADMINISTRATIA JUDETEANA A FINANTELOR PUBLICE BIHOR - Creditor
MUNICIPIUL ORADEA - DIRECŢIA ECONOMICĂ - Creditor
SC DRUMURI BIHOR SA - Creditor
SC SILVOIL BUSINESS SRL - Creditor
BANCA TRANSILVANIA SA -SUCURSALA ORADEA - Creditor
SC METALICA SA - SEDIU PROCESUAL ALES - Creditor
SC GIG IMPEX SRL - SEDIU ALES - Creditor
Ședințe:
19 martie 2025, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
12 martie 2025, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: In vederea deliberarii asupra cererii de închiderea procedurii, in conditiile prevazute de art. 396 alin. 2 Cod procedura civila, amana pronuntarea in data de 19.03.2025
15 ianuarie 2025, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Continuarea procedurii
2 octombrie 2024, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Continuarea demersurilor de valorificare
22 mai 2024, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de lichidator judiciar Cabinet Individual de Insolvenţă SÎNZA ANAMARIA.
Încuviinţează ca vânzarea bunurilor aflate în patrimoniul debitorului SC MEBIS SRL, să se facă potrivit prevederilor Codului de procedură civilă, preţul de pornire fiind ultimul preţ de pornire al licitaţiilor.
Executorie.
Cu apel în 7 zile de la data publicării în Buletinul Procedurilor de Insolven?ă.
Apelul se va depune la Tribunalul Bihor.
Pronunţată în şedinţa publică din 22 mai 2024.
31 ianuarie 2024, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru continuarea demersurilor de valorificare bunuri debitor
4 octombrie 2023, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Continuarea demersurilor de valorificare
17 mai 2023, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de administratorul judiciar Cabinet Individual de Insolvenţă Sînza Anamaria .
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. B ) din Legea privind procedura insolvenţei,
Dispune începerea procedurii falimentului debitoarei S.C. Mebis S.R.L. Numeşte provizoriu lichidator judiciar Cabinet Individual de Insolvenţă Sînza Anamaria care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.64 din lege, a carui retribuţie urmează a fi stabilita ulterior, in funcţie de decont.
În temeiul art.145 alin.2 din Legea privind procedura de insolvenţă,
Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitorului.
Fixează termenul maxim de predare a gestiunii către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii la data de 24 mai 2023.
În temeiul art.99 şi art.147 din Legea privind procedura insolvenţei;
Dispune notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bihor, prin Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii în temeiul art.99 din Legea privind procedura de insolvenţă.
Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de creanţe născute în cursul procedurii la 3 iulie 2023.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor la 14 iulie 2023.
Fixează termenul pentru afişarea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la 1 august 2023.
Fixează termen de judecată în cauză pentru data de 4 octombrie 2023., cam.66, ora 9.
Stabileşte in sarcina lichidatorului să fixeze data şedinţei adunării creditorilor si să convoace creditorii debitoarei.
Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii, de către lichidator .
Dispune comunicarea hotărârii către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului, precum şi tuturor băncilor unde are deschise conturi.
În temeiul art.151 din Legea privind procedura de insolvenţă
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Executorie. Cu apel în 7 zile de la data publicării în Buletinul Procedurilor de Insolven?ă.
Apelul se va depune la Tribunalul Bihor.
Pronunţată în şedinţa publică de la 17.05.2023.
8 martie 2023, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Continuarea procedurii respectiv evaluarea bunurilor
7 decembrie 2022, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru finalizarea raportului de evaluare bunuri aflate in patrimoniul debitorului
21 septembrie 2022, ora 09:00
Complet: Falimente 09
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Continuarea procedurii respectiv evaluarea bunurilor aflate in patrimoniul debitorului
4 august 2022, ora 09:00
Complet: Faliment09 - Camera de Consiliu
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de Cabinet Individual de Insolvenţă SÎNZA ANAMARIA, în calitate de administrator judiciar al debitorului SC MEBIS SRL .
Raportat la prevederile art. 97 alin. 1) din Legea 85/2014 dispune prelungirea termenului de depunere a raportului asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la starea de insolvenţă a debitorului SC Mebis SRL cu 30 zile.
Dată în camera de consiliu din data de 04.08.2022.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 04.08.2022.
26 mai 2022, ora 09:00
Complet: FALIMENTE 09 - camera de consiliu
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de debitoarea SC MEBIS SRL.
În temeiul art. 71 alin 1 din Legea privind procedura insolvenţei nr. 85/2014,
Dispune deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva debitoarei SC MEBIS SRL.
În temeiul art. 73 din Legea privind procedura de insolvenţă nr. 85/2014,
Numeşte administrator judiciar provizoriu Cabinet Individual de Insolvenţă SÎNZA ANAMARIA, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege.
Fixează onorariul provizoriu în cuantum de 500 lei, în conformitate cu criteriile stabilite de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 86/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, retribuţia finală urmând a fi stabilita ulterior, in funcţie de decontul depus.
În temeiul art. 53 alin. (1) din L85/2014 pune în vedere administratorului judiciar ca în maxim de 5 zile de la notificarea deschiderii procedurii să convocare adunarea asociaţilor în vederea desemnării administratorului special.
În baza art. 59 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 pune în vedere administratorului judiciar să întocmească lunar un raport de activitate.
În temeiul art. 101 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 pune în vedere administratorului judiciar desemnat provizoriu să procedeze în termen de 60 zile de la data deschiderii procedurii la inventarierea bunurilor din averea debitorului.
În temeiul art. 99 din Legea privind procedura insolvenţei;
Dispune notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bihor, potrivit prevederilor Codului de procedură civilă , se va publica într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii în temeiul art.99 din Legea privind procedura de insolvenţă.
Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr.31/1990 republicată şi dispune menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai administratorului judiciar.
Fixează termenul limită pentru depunerea creanţelor la 11 iulie 2022.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la 01 august 2022.
Fixează termenul pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 29 august 2022.
Fixează termen de judecată în cauză pentru data de 21 septembrie 2022, cam. 66, ora 9.
Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii, de către administratorul judiciar.
Dispune comunicarea hotărârii către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului, precum şi tuturor băncilor unde are deschise conturi.
In temeiul art.39 alin (2) din Legea privind procedura de insolvenţă nr. 85/2014,
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar.
Executorie. Cu drept de opoziţie în termen de 10 zile de la notificare.
Dată în cameră de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică de la 26 mai 2022.
Pagina principală