Informații dosare ce cuprind 1680/103/2024
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1680/103/2024
Data înregistrării:
23 august 2024, ora 12:35:00
Data ultimei modificări:
4 iulie 2025, ora 10:58:01
Instanță:
Tribunalul Neamț
Secție:
Sectia a II-a Civilă de Contencios Administrativ şi Fiscal
Materie:
Faliment
Obiect:
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
IMPULS LEASING ROMÂNIA IFN SA - Creditor
SC EASY WAY TRANSPORT SRL - Debitor
CASA DE INSOLVENŢĂ IONESCU ŞI SAVA - Lichidator ADMINISTRATOR JUDICIAR PROVIZORIU
CONSORŢIU ESTCONSULT IPURL ŞI CII LAZĂR MIHAELA - Lichidator JUDICIAR PROVIZORIU
ORAŞUL ROZNOV - Creditor
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE NEAMŢ - Creditor
MCP CO TRANS SRL - Creditor CREANŢĂ ÎNLĂTURATĂ DIN TABELUL DE CREANŢE
TUDURAN BIN TRANS SRL - Creditor CREANŢĂ ÎNLĂTURATĂ DIN TABELUL DE CREANŢE
PRUTEANU CONSTANTIN SORIN - Creditor CREANŢĂ ÎNLĂTURATĂ DIN TABELUL DE CREANŢE
Ședințe:
23 septembrie 2025, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
13 mai 2025, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru clarificarea situaţiei activului din patrimoniul debitoarei şi pentru formularea cererii de atragere a răspunderii personale, pentru continuarea procedurii,
11 februarie 2025, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de administratorul judiciar CASA DE INSOLVENŢĂ IONESCU ŞI SAVA.
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. D din Legea nr. 85/2014, dispune deschiderea procedurii simplificate a falimentului împotriva debitoarei S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L.
În temeiul art. 145 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare.
Ia act de decizia adunării creditorilor din data de 17.01.2025, privind desemnarea, în calitate de lichidator judiciar, a practicianului în insolvenţă CONSORŢIUL DE PRACTICIENI ESTCONSULT IPURL ŞI CII LAZĂR MIHAELA, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu un onorariu lunar de 1200 lei şi un onorariu de succes de 1 % din sumele distribuite creditorilor.
În temeiul art. 147 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 85/2014, dispune notificarea deschiderii procedurii simplificate a falimentului împotriva debitoarei S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L., dizolvării şi ridicării dreptului de administrare creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii corespunzătoare.
În temeiul art. 151 din Legea nr. 85/2014, dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
În temeiul art. 147 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca în cazul în care, până la aprobarea propunerii administratorului judiciar prevăzute la art. 92 alin. (4), debitoarea şi a continuat activitatea, lichidatorul judiciar să notifice, în termen de 5 zile de la data intrării în faliment, creditorii deţinând creanţe asupra debitoarei, având prioritate potrivit prevederilor art. 161 pct. 4, născute în perioada de observaţie, solicitându le să înscrie, în termen de 10 zile de la primirea notificării, cereri de admitere a creanţelor însoţite de documente justificative, urmând ca notificarea să cuprinde termenele prevăzute de art. 147 alin. 2.
Dispune plata către administratorul judiciar CASA DE INSOLVENŢĂ IONESCU ŞI SAVA a sumei de 7000 lei, exclusiv TVA, reprezentând onorariu, din fondul de lichidare, în temeiul art. 39 alin. 4 din Legea nr. 85/2014.
Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 13.05.2025, ora 9, 00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare prin publicarea hotărârii în BPI, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată astăzi, 11.02.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
12 noiembrie 2024, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Anulează, ca netimbrată, contestaţia formulată de debitoarea S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L.
Admite cererea formulată de creditoarea IMPULS LEASING ROMANIA IFN S.A. având ca obiect deschiderea procedurii insolvenţei împotriva debitoarei S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L.
În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva societăţii debitoare S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L.
În temeiul art. 73 coroborat cu art. 45 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014, desemnează, în calitate de administrator judiciar provizoriu, pe practicianul în insolvenţă Casa de Insolvenţă Ionescu şi Sava, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu provizoriu de 7000 lei, fără TVA.
În temeiul art. 99 din Legea nr. 85/2014 dispune notificarea deschiderii procedurii generale a insolvenţei împotriva societăţii S.C. EASY WAY TRANSPORT S.R.L., creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ şi publicarea, pe cheltuiala averii debitoarei, într un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor de insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii corespunzătoare.
Dispune întocmirea de către administratorul judiciar a Raportului prevăzut de art. 97 din Legea nr. 85/2014, în termen de 40 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri.
Dispune inventarierea bunurilor debitorului, de către administratorul judiciar, în termen de 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri, în baza art. 101 din Legea nr. 85/2014.
Fixează următoarele termene:
- 27.12.2024 - termen limită pentru depunerea cererilor de înscriere a creanţelor; conform art. 100 alin. 1 lit. b din Legea nr. 85/2014;
- 12.01.2025 - termen limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar al creanţelor, conform art. 100 alin. 1 lit. c teza I din Legea nr. 85/2014;
- 17.01.2025 - data şedinţei adunării creditorilor;
- 02.02.2025 - termen de definitivare a tabelului creanţelor, conform art. 100 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014.
- Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 11.02.2025, ora 9.00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată astăzi, 12.11.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
15 octombrie 2024, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru ca debitoarea să depună la dosar dovada achitării taxei judiciare de timbru în sumă de 200 lei datorată pentru contestaţie şi înscrisuri din care să rezulte rulajul contului său bancar;
Pagina principală