Informații dosare ce cuprind 17297/303/2021
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
17297/303/2021
Numărul vechi:
Data înregistrării:
1 octombrie 2021, ora 10:13:00
Data ultimei modificări:
29 septembrie 2023, ora 15:02:30
Instanță:
Judecătoria Sector 6 București
Secție:
......
Materie:
Civil
Obiect:
partaj judiciar
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
IONESCU CRISTIAN DAN (decedat la data de 09.05.2023) - Reclamant
MATEESCU IOAN (scos din cauză T.06.10.2022) - Pârât
MATEESCU ELENA RODICA(scoasă din cauză T.06.10.2022) - Pârât
MATEESCU GHEORGHE MIRCEA(scos din cauză T.06.10.2022) - Pârât
SISSU AURELIA(scoasă din cauză T.06.10.2022) - Pârât
NEDELESCU GABRIELA - Pârât
MATEESCU MARIANA-IRINA - Pârât
BOWMAN (FOSTĂ MATEESCU MĂDĂLINA) - Pârât
SPRANGATE ALINA-MONICA - Pârât
SISU NICOLAE - Pârât
IONESCU ANICA - Reclamant
IONESCU DANA ALEXANDRA - Reclamant
Ședințe:
7 iulie 2023, ora 09:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată, astfel cum aceasta a rămas după anularea sa, în parte, prin încheierea din data de 22.11.2022, pronunţată în acest dosar.
Dispune partajarea imobilului – apartament nr. 8, situat în Bucureşti, str. Valea lui Mihai nr. 9, bloc TD 11, et. 1, sector 6, compus din două camere şi dependinţe, împreună cu cota de teren aferentă pe durata existenţei construcţiei în suprafaţă de 8,15 mp, atribuită prin Decizia nr. 145/1970 a Consiliului Popular al Municipiului Bucureşti.
Atribuie în natură, în deplina proprietate şi posesie reclamantelor Ionescu Anica şi Ionescu Dana Alexandra (moştenitoarele defunctului Ionescu Cristian Dan) imobilul - apartamentul nr. 8, situat în Bucureşti, str. Valea lui Mihai nr. 9, bloc TD 11, et. 1, sector 6, compus din două camere şi dependinţe, împreună cu cota de teren aferentă pe durata existenţei construcţiei în suprafaţă de 8,15 mp, atribuită prin Decizia nr. 145/1970 a Consiliului Popular al Municipiului Bucureşti.
Obligă reclamantele la plata către pârâţi a următoarelor sulte, plată ce se va face de fiecare reclamantă având în vedere cota deţinută din dreptul de proprietate asupra imobilului, în termen de 6 luni de la data rămânerii definitive a hotărârii, respectiv:
- la plata sultei în valoare de 63037,33 lei către pârâta Nedelescu Gabriela;
- la plata sultei în valoare de 63037,33 lei către pârâta Mateescu Mariana Irina;
- la plata sultei în valoare de 15759,33 lei către pârâtul Sisu Nicolae şi
- la plata sultei în valoare 47278 lei către pârâta Sprangate Alina Monica.
Ia act de renunţarea la judecata cererii de chemare în judecată formulată în contradictoriu cu pârâta Bowman Mateescu Mădălina Daniela.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare.
Cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 07.07.2023.
22 iunie 2023, ora 09:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 07.07.2023, când pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, în condiţiile art. 396 alin. (2) Cod Procedură Civilă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 22.06.2023.
8 iunie 2023, ora 12:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 22.06.2023.
27 aprilie 2023, ora 12:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru comunicarea raportului de expertiză.
16 februarie 2023, ora 12:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea depunerii raportului de expertiză.
19 ianuarie 2023, ora 12:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: In vederea efectuarii expertizei si pentru a se emite adresă către Biroul Notarial "Cărăuleanu Cristina".
17 noiembrie 2022, ora 12:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru lipsă de procedură cu paratii Sisu Nicolae si Nedelescu Gabriela.
6 octombrie 2022, ora 12:45
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se comunica cererea de chemare în judecată către pârâţii nou introduşi în cauză.
8 septembrie 2022, ora 09:00
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamantul să facă demersuri în vederea aflării unei adrese în România la care pot fi citaţi pârâţii care locuiesc în străinătate şi pentru a depune toate actele de stare civilă ale pârâţilor.
26 mai 2022, ora 08:30
Complet: 28-CIVIL
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamantul sa faca demersuri in vederea aflarii adreselor paratilor.
22 noiembrie 2021, ora 08:30
Complet: 28-CIVIL CAMERĂ DE CONSILIU
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În temeiul art. 200 alin. (4) Cod Procedură Civilă, anulează, în parte, cererea de chemare în judecată, respectiv capătul al treilea al cererii de chemare în judecată ce vizează stabilirea pasivului succesoral, respectiv stabilirea contribuţiei privind plata avansului şi a ratelor pentru imobilul în cauză.
Dispune continuarea procedurii prealabile pentru restul cererii de chemare în judecată, sens în care, în temeiul art. 201 alin. (1) Cod procedură civilă, va comunica pârâţilor un exemplar al cererii de chemare în judecată, înscrisurile ataşate acesteia şi prezenta încheiere de anulare în parte a cererii de chemare în judecată, cu menţiunea ca în termen de cel mult 25 zile de la comunicare, să depună întâmpinare, sub sancţiunea decăderii din dreptul de a propune probe şi de invoca excepţii, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.
Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare.
Cererea de reexaminare se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 22.11.2021.
Pagina principală