Informații dosare ce cuprind 1977/296/2020
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1977/296/2020
Data înregistrării:
24 februarie 2020, ora 12:03:00
Data ultimei modificări:
29 noiembrie 2023, ora 15:36:56
Instanță:
Judecătoria Satu Mare
Secție:
Secţia Penală
Materie:
Penal
Obiect:
infracţiuni la legea cecului (Legea nr. 59/1934)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
CHRISTIAN RADU SEBASTIAN - Inculpat
SC DECOLUX SRL SATU MARE - Parte civilă
BERTODI fostă BARAZSU BERNADETT - Parte civilă
BURDEA FLORIN GABRIEL - Parte civilă
BURDEA CAMELIA - Parte civilă
VADAS MONIKA ELONKA - Parte civilă
CHILINTAN LAURENTIU GHEORGHE - Parte civilă
VEZETEU VIORICA - Parte civilă
SARKADI PETER - Parte civilă
Ședințe:
29 noiembrie 2023, ora 8:30
Complet: C4P
Tip soluție: Încetat procesul penal
Soluția pe scurt: În baza art. 396 alin. (1) ?i (6) raportat la art. 16 alin. (1) lit. f) Cod de procedură penală, art. 154 alin. (1) lit. d) Cod penal, art. 5 Cod penal, cu referire la art. 155 alin. (1) Cod penal interpretat prin Deciziile nr. 297/2018 ?i nr. 358/2022 ale Cur?ii Constitu?ionale a României şi cu referire la Decizia nr. 67/2022 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului CHRISTIAN RADU SEBASTIAN, pentru săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.2 din expozitiv) înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.3 din expozitiv) înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.4 din expozitiv) înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.5 din expozitiv) înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.6 din expozitiv) înşelăciune, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 244, alin.(l) Cod penal (pct.7 din expozitiv), toate cu aplicarea art. 38 alin.( 1) din Codul penal, ca urmare a intervenirii prescripţiei răspunderii penale.
În temeiul prevederilor art. 396 alin. (1) ?i (6) raportat la art. 16 alin. (1) lit. f) Cod de procedură penală, art. 154 alin. (1) lit. e) Cod penal, art. 5 Cod penal, cu referire la art. 155 alin. (1) Cod penal interpretat prin Deciziile nr. 297/2018 ?i nr. 358/2022 ale Cur?ii Constitu?ionale a României şi cu referire la Decizia nr. 67/2022 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului CHRISTIAN RADU SEBASTIAN, cu datele de identificare de mai sus, pentru săvârşirea infracţiunii de emiterea unei file CEC fără a avea la tras disponibil suficient, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 84 alin. 1, pct. 2 din Legea nr. 59/1934, ca urmare a intervenirii prescripţiei răspunderii penale.
În baza art. art. 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil, respinge ca neîntemeiată acţiunea civilă exercitată în procesul penal de partea civilă DECOLUX SRLprejudiciul cauzat fiind achitat în integralitate.
În baza art. 19, art. 25 alin. 1 şi art. 397 Cod de procedură penală raportat la art. 1349, art. 1357 şi urm. Cod civil, admite în parte acţiunea civilă exercitată în procesul penal de către partea civilă BERTOTI (FOSTĂ BARAZSU) BERNADETTE, ?i obligă pe inculpatul Christian Radu Sebastian la plata către partea civilă a sumei de 70.000 euro, echivalent în lei la cursul BNR din ziua plăţii, cu titlu de daune materiale.
În baza 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil admite acţiunea civilă exercitată în procesul penal de către părţile civile BURDEA FLORIN GABRIEL, şi BURDEA CAMELIA, şi obligă inculpatul Christian Radu Sebastian la plata către părţile civile a sumei de 30.000 euro, echivalent în lei la cursul BNR din ziua plăţii, cu titlu de daune materiale.
În baza art. baza 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil, admite în parte acţiunea civilă exercitată în procesul penal de către partea civilă VADAS MONIKA ILONKA, şi obligă pe inculpatul Christian Radu Sebastian la plata către partea civilă a sumei de 57.000 euro, echivalent în lei la cursul BNR din ziua plăţii, cu titlu de daune materiale.
În baza art. art. 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil, respinge ca neîntemeiată acţiunea civilă exercitată în procesul penal de partea civilă VEZETEU VIORICA, prejudiciul cauzat fiind achitat în integralitate.
În baza art. 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil admite în parte acţiunea civilă exercitată în procesul penal partea civilă CHILINŢAN LAURENŢIU, şi obligă pe inculpatul Christian Radu Sebastian la plata către partea civilă a sumei de 27.000 lei, cu titlu de daune materiale.
În baza art. 19, art. 25 alin.1 şi art. 397 Cod de procedură penală, cu referire la art.1357 şi urm. Cod civil admite acţiunea civilă exercitată în procesul penal formulată de SARKADI PETER, şi obligă pe inculpatul Christian Radu Sebastian la plata către partea civilă a sumei de 20.000 euro, echivalent în lei la cursul BNR din ziua plăţii, cu titlu de daune materiale.
În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, azi 29.11.2023.
24 octombrie 2023, ora 13:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Având în vedere dispoziţiile art. 391 c.p.p. rap. la art. 405 c.p.p., va stabili termen pentru deliberare, pronunţarea şi redactarea hotărârii, la data de 29.11.2023, prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor şi a procurorului‚ prin mijlocirea grefei instanţei
26 septembrie 2023, ora 12:20
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: imposibilitate prezentare avocat
27 iunie 2023, ora 12:40
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere Hotărârea nr. 3/20.06.2023 a Adunării Generale a Magistraţilor din cadrul Judecătoriei Satu Mare, constatând că prezenta cauză nu se regăseşte în lista cauzelor care se judecă de urgenţă, dispune amânarea cauzei,
16 mai 2023, ora 13:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: La solicitarea părţilor, în vederea realizării unei împăcări.
21 februarie 2023, ora 13:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: la cererea inculpatului şi a apărătorului părţii civile pentru impăcare
22 noiembrie 2022, ora 13:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: la cererea inculpatului pentru impăcare acordă termen pentru data de 21.02.2023
13 septembrie 2022, ora 12:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se realiza o împăcare între părţi.
10 mai 2022, ora 11:20
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: LA CERERE AV. INCULPATULUI PENTRU ÎMPĂCARE
29 martie 2022, ora 10:00
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 354 alin. 2 Cod de procedură penală, care reglementează principiul continuităţii completului de judecată, conform cărora „Completul de judecată trebuie să rămână acelaşi în tot cursul judecării cauzei şi respectând jurisprudenţa CEDO potrivit căreia probele se administrează în faţa judecătorului care pronunţă soluţia, având în vedere că preşedintele de complet este desemnat temporar ca titularul acestui complet.
18 ianuarie 2022, ora 09:50
Complet: C4P
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: la cererea apărătorilor inculpatului şi ai părţilor civile, raportat la poziţia procesuală ce urmează a fi adoptată în cauză, pentru a se păstra continuitatea completului
Pagina principală