Informații dosare ce cuprind 1981/239/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1981/239/2023
Data înregistrării:
9 iunie 2023, ora 14:44:00
Data ultimei modificări:
25 iunie 2025, ora 11:01:51
Instanță:
Judecătoria Hârlău
Secție:
Judecatorie
Materie:
Civil
Obiect:
acţiune în constatare -prescriere drept
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
Simion Maria - Reclamant
Mihăilă Olimpia- DECEDATA - Pârât
Mihăilă Ion - Pârât
Mihăilă Constantin - Pârât
Mihăilă FLORIN - Pârât
Ședințe:
11 iunie 2025, ora 9:00
Complet: C 1 AP
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Respinge, ca lipsită de interes, acţiunea în constatare privind intervenirea prescrip?iei extinctive ca mod de stingere a debitelor datorate de Dorneanu Dumitru, în baza sentin?ei civile nr. 1406/22.12.2011, pronun?ate dosarul nr. 144/239/2010, formulată de către reclamanta Simion Maria, în contradictoriu cu pârâ?ii Mihăilă Ion, Mihăilă Constantin ?i Mihăilă Florin.
În baza art. 453 C.proc.civ., ia act de faptul că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată în prezenta cauză.
Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, apel care se va depune la Judecatoria Hârlau sub sancţiunea nulităţii.
Pronunţată astăzi, 11.06.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
29 mai 2025, ora 9:00
Complet: C 1 AP
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntareala data de 11.06.2025
22 mai 2025, ora 9:00
Complet: C 1 AP
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 29.05.2025
7 mai 2025, ora 9:00
Complet: C 1 AP
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 22.05.2025.
25 aprilie 2025, ora 9:00
Complet: C 1
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 07.05.2025.
20 februarie 2025, ora 9:00
Complet: C 1 AP
Tip soluție: Repus pe rol
Soluția pe scurt: În baza dispoziţiilor art. 400 cod procedură civilă repune pe rol cauza şi dispune citarea părţilor, cu menţiunea către factorul poştal de a îndeplini, sub sancţiunea amendării, procedura de citare prin afişare pentru pârâtul Mihăilă Constantin, cu transmiterea dovezii efectuării acestei proceduri către instanţă, astfel: să afişeze pe uşa locuinţei destinatarului o înştiinţare care trebuie să cuprindă:
a) anul, luna, ziua şi ora când depunerea sau, după caz, afişarea a fost făcută;
b) numele şi prenumele celui care a făcut depunerea sau, după caz, afişarea şi funcţia acestuia;
c) numele, prenumele şi domiciliul sau, după caz, reşedinţa, respectiv sediul celui înştiinţat;
d) numărul dosarului în legătură cu care se face înştiinţarea şi denumirea instanţei pe rolul căreia se află dosarul, cu indicarea sediului acesteia;
e) arătarea actelor de procedură despre a căror comunicare este vorba;
f) menţiunea că după o zi, dar nu mai târziu de 7 zile de la afişarea înştiinţării ori, când există urgenţă, nu mai târziu de 3 zile, destinatarul este în drept să se prezinte la sediul instanţei de judecată pentru a i se comunica citaţia. Când domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul acestuia nu se află în localitatea unde instanţa de judecată îşi are sediul, înştiinţarea va cuprinde menţiunea că pentru a i se comunica citaţia destinatarul este în drept să se prezinte la sediul primăriei în a cărei rază teritorială locuieşte sau îşi are sediul;
g) menţiunea că, în cazul în care, fără motive temeinice, destinatarul nu se prezintă pentru comunicarea citaţiei în interiorul termenului de 7 zile sau, după caz, al termenului de 3 zile prevăzut la lit. f), citaţia se consideră comunicată la împlinirea acestui termen;
h) semnătura celui care a depus sau a afişat înştiinţarea.
Acordă termen la data de 25.04.2025, ora 09.00.
Cu cale de atac odată cu fondul cauzei.
Pronunţată astăzi, 20.02.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
7 februarie 2025, ora 9:30
Complet: C 1
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 20.02.2025.
22 noiembrie 2024, ora 9:30
Complet: C 1
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a fi reluata procedura de citare, amână cauza şi acordă termen de judecată la data de 07.02.2025.
13 septembrie 2024, ora 9:00
Complet: C 1
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea efectuării de verificări în baza de date DEPABD, amână cauza si acordă termen la data de 22.11.2024, ora 09:30.
12 aprilie 2024, ora 9:00
Complet: C 1
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea administrării probatoriului amână cauza si acordă termen la data de 13.09.2024.
4 august 2023, ora 9:00
Complet: C 1 CC
Tip soluție: Anulează cererea
Soluția pe scurt: Anulează cererea formulată de către reclamanta S. M., în contradictoriu cu pârâta M. O., ca netimbrată.
Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare, conform art 200 alin 6 cod procedură civilă.
Pronunţată astăzi, 04.08.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pagina principală