Informații dosare ce cuprind 1984/293/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
1984/293/2022
Data înregistrării:
1 septembrie 2023, ora 09:50:00
Data ultimei modificări:
23 noiembrie 2023, ora 12:36:17
Instanță:
Curtea de Apel Brașov
Secție:
Secţia Penală
Materie:
Penal
Obiect:
distrugerea (art.253 NCP)
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
LINGURAR REMUS AUREL - Intimat Inculpat
ORBU LUMINIŢA - Intimat Parte civilă
MIHALY ANA-MARIA - Intimat Parte civilă
CHELMEA MARCELA - Intimat Parte civilă
CSERE ISTVAN - Intimat Parte civilă
AZOIŢEI CRISTIAN-VASILE - Intimat Parte civilă
Ședințe:
23 noiembrie 2023, ora 9:00
Complet: Aj5-2018
Tip soluție: Reducerea pedepsei
Soluția pe scurt: În baza art. 421 pct. 2 lit. a Cod procedură penală admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Rupea împotriva sp. nr. 95/26.07.2023 a Judecătoriei Rupea, pronunţată în dosarul penal nr. 1984/293/2022, pe care o modifică sub aspectul încadrării juridice a faptelor pentru care s-a dispus condamnarea inculpatului şi al cuantumului pedepsei aplicată acestuia.
Desfiinţează în parte sentinţa penală apelată şi, pe fond, rejudecând:
Constată că prin încheierea din data de 03.10.2023 s-a dispus schimbarea încadrării juridice a faptelor reţinute în sarcina inculpatului din şase infracţiuni de distrugere, fiecare prevăzută de art. 253 alin. 1 Cod penal, în final cu aplic. art. 38 alin. 1 lit. a Cod penal, în infracţiunea de distrugere în forma continuată prev. de art. 253 alin. 1 Cod penal cu aplic. art. 35 alin. 1 Cod penal (6 acte materiale).
În baza art. 253 alin. 1 Cod penal cu aplic. art. 35 alin. 1 Cod penal (6 acte materiale) şi cu aplic. art. 396 alin. 10 Cod procedură penală condamnă inculpatul LINGURAR REMUS AUREL la pedeapsa de 8 luni închisoare.
Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale apelate, inclusiv dispoziţiile art. 91 şi urm. Cod penal cu referire la suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 8 luni închisoare.
În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare în apel rămân în sarcina statului.
Definitivă.
Pronunţată azi, 23 noiembrie 2023, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
3 octombrie 2023, ora 10:45
Complet: Aj5-2018
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Având nevoie de timp de a delibera, în temeiul art. 391 alin. 1 Cod procedură penală, stabileşte termen pentru pronunţare la 23.11.2023.
2. Numărul dosarului:
1984/293/2022
Data înregistrării:
3 august 2022, ora 12:20:00
Data ultimei modificări:
1 septembrie 2023, ora 13:31:21
Instanță:
JudecatoriaRUPEA
Secție:
JUDECATORIA RUPEA
Materie:
Penal
Obiect:
distrugerea (art.253 NCP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
LINGURAR REMUS AUREL - Inculpat
ORBU LUMINIŢA - Parte vătămată
MIHALY ANA-MARIA - Parte vătămată
CHELMEA MARCELA - Parte vătămată
CSERE ISTVAN - Parte vătămată
AZOIŢEI CRISTIAN-VASILE - Parte vătămată
Ședințe:
26 iulie 2023, ora 09:30
Complet: C7
Tip soluție: Condamnare
Soluția pe scurt: În baza art. 253 alin. 1 NCP rap. cu aplicarea art. 396 alin. 2 şi 10 NCPP condamnă inculpatul LINGURAR REMUS-AUREL, fără antecedente penale, la o pedeapsă de condamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. – (pentru tăiere a două anvelope ale autoturismului marca Ford Transit cu nr. BV 41 CHE, aparţinând persoanei vătămate, Chelmea Marcela).
Cndamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. – (pentru tăiere pentru tăiere a două anvelope ale autoturismului Opel Zafira cu nr, BV 16 JBT, aparţinând persoanei vătămate, Orbu Luminiţa)
Condamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. – (pentru tăiere unei anvelope a autoturismului marca Ford Fiesta cu nr. BV 11 RTN, aparţinând persoanei vătămate, Mihaly Ana-Maria);
Condamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. (pentru tăiere a două anvelope ale autoturismelor marca VW GOLF cu nr. BV 73 CSI , aparţinând persoanei vătămate, Csere Istvan)
Condamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. (pentru tăiere a două anvelope ale autoturismelor marca CITROEN C3 cu nr. BV 03 WTD, aparţinând persoanei vătămate, Csere Istvan)
Condamna inculpatul la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. 1 C.pen. – (pentru tăiere unei anvelope a autoturismului marca Peugeot 306 cu nr. BV 17 XEP, de culoare alb aparţinând persoanei vătămate, Azoiţei Cristian-Vasile).
În baza art. 38 Cp şi art. 39 lit. ”b” Cp inculpatul urmează să execute pedeapsa rezultantă de 11 luni închisoare.
În baza art. 91 Cp suspendată sub supraveghere pedeapsa aplicată inculpatului.
În temei art. 92 Cp stabileşte un termen de încercare de 2 ani.
În temei art. 93 al.1 Cp pe durata termenului de supraveghere inculpatul va respecta următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Braşov la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor de existenţă.
În temei art. 93 al. 2 lit.”b” Cp impune inculpatului obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială reluate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţiile din comunitate.
În temeiul art.93 alin. 3 Cp obligă inculpatul să presteze 60 de zile o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Comunei Apaţa sau în cadrul Centrului Regional de Formare Profesională a Adulţilor Braşov.
În temeiul art. 96 al. 1 Cp – atrage atenţia inculpatului că dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere, instanţa va revoca suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
În temeiul art. 96 al. 4 Cp – atrage atenţia inculpatului că pe parcursul termenului de supraveghere dacă va săvârşi o nouă infracţiune descoperită până la împlinirea termenului şi pentru care se pronunţă o condamnare la pedeapsa închisorii, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
În temeiul dispoziţiilor art. 112 alin. 1 lit. b C.pen. dispune confiscarea de la inculpat a briceagului pliabil cu dimensiunea de 13cm pliat şi 22,5cm desfăcut, predat de inculpat organelor de poliţie în baza procesului verbal de la fila 121 d.u.p.
Admite acţiunile civile formulate de toate părţile civile în măsura solicitată şi pe cale de consecinţă :
Obliga inculpatul la plata sumei de 150 lei în favoarea părţii civile Mihaly Ana-Maria reprezentând valoarea prejudiciului material cauzat prin tăierea celor două anvelope.
Obliga inculpatul la plata sumei de 1000 lei în favoarea părţii civile Chelmea Marcela reprezentând valoarea prejudiciului material cauzat prin tăierea celor două anvelope.
Obliga inculpatul la plata sumei de 900 lei în favoarea părţii civile Csere Istvan, reprezentând valoarea prejudiciului material cauzat prin tăierea anvelopelor celor două autoturisme.
Obliga inculpatul la plata sumei de 250 lei în favoarea părţii civile Azoiţei Cristian-Vasile reprezentând valoarea prejudiciului material cauzat prin tăierea anvelopei.
Obliga inculpatul la plata sumei de 300 lei în favoarea părţii civile Orbu Luminiţa reprezentând valoarea prejudiciului material cauzat prin tăierea anvelopelor.
În temeiul art.274 alin. 1 C.pr.pen obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în sumă de 500 lei din care 250 lei cheltuieli judiciare în faza de urmărire penală şi 250 lei cheltuieli judiciare în faza camerei preliminare şi în faza de judecată.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică azi, 26.07.2023
6 iulie 2023, ora 09:30
Complet: C7
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 26.07.2023.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 06.07.2023.
8 iunie 2023, ora 10:00
Complet: C7
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 06.07.2023.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 08.06.2023.
27 aprilie 2023, ora 10:00
Complet: C7
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Termen acordat faţă de lipsa inculpatului şi pentru a se depune la dosar o copie a cazierului judiciar actualizat. Se reface procedura de citare.
Pagina principală