Informații dosare ce cuprind 1999/260/2024

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 1999/260/2024
Data înregistrării: 5 aprilie 2024, ora 14:02:00
Data ultimei modificări: 14 noiembrie 2024, ora 15:03:29
Instanță: Judecătoria Moinești
Secție: .
Materie: Penal
Obiect: distrugerea (art.253 NCP)
Stadiu procesual: Fond

Părți:
KARACSONY ŞTEFAN - Inculpat
SC SLOT ARENA SRL - Parte vătămată

Ședințe:
14 noiembrie 2024, ora 09:00
Complet: Complet nr.45
Tip soluție: Condamnare fără acord de recunoaştere
Soluția pe scurt: Condamna pe inculpatul KARACSONY ?ŞTEFAN, la pedeapsa închisorii de 6 luni. În baza art. 91 C.penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de supraveghere de 2 ani, conform art. 92 alin. 2 Cod penal. Potrivit art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bacău, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. Conform art. 93 alin. 2 Cod penal, impune inculpatului să execute obligaţia prevăzută de art. 93 alin. 2 lit. b Cod penal şi anume, să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune, sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. Pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile conform art. 93 alin. 3 Cod penal, la Primăria Moine?ti, jud. Bacău, sau la o altă entitate din cadrul acesteia. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 96 Cod penal. Atrage atenţia inculpatului KARACSOY ?TEFAN asupra dispoziţiilor art. 63 C. pen. cu privire la înlocuirea, în caz de neexecutare cu rea-credinţă, a pedepsii amenzii aplicate, cu închisoarea. În temeiul art. 397, alin. 1 raportat la art. 25 C. proc. Pen. cu referire la art. 1349, art. 1357 Cod civil, admite acţiunea civilă formulată de persoana vătămată constituită parte civilă Slot Arena S.R.L. şi obligă pe inculpatul KARACSOY ?TEFAN la plata către acesta a sumei de 1406,1 lei cu titlu de daune materiale. Conform art. 272, alin. 1 şi art. 274, alin. 1 C. proc. Pen. obligă pe inculpatul KARACSOY ?TEFAN la plata sumei de 600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 14.11.2024.

7 noiembrie 2024, ora 09:00
Complet: Complet nr.45
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte termen pentru pronunţare la data de 14.11.2024.Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor si a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 7.11.2024.

26 septembrie 2024, ora 10:00
Complet: Complet nr.45
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviin?ează cererea de amânare a cauzei formulată de inculpatul K.Ş. Acordă un nou termen de judecată la data de 7.11.2024, ora 10:00.

6 iunie 2024, ora 09:00
Complet: Complet nr.45
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere lipsa inculpatului K.Ş. dispune amânarea cauzei la data de 26.09.2024, ora 9:00. Dispune citarea inculpatului cu mandat de aducere.



Pagina principală