Informații dosare ce cuprind 2021/828/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
2021/828/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
30 ianuarie 2025, ora 12:40:00
Data ultimei modificări:
20 mai 2025, ora 13:45:22
Instanță:
Curtea de Apel Pitești
Secție:
Secţia Penală şi pentru cauze cu Minori şi de Familie
Materie:
Penal
Obiect:
furtul (art.228 NCP) Legea nr.123/2012
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
Pătru Vasile - Apelant Inculpat
DISTRIBUŢIE ENERGIE OLTENIA SA (FOSTĂ CEZ DISTRIBUŢIE) - Intimat Parte civilă
Ședințe:
20 mai 2025, ora 09:00
Complet: Penal - C 9 A - Tr. Manual
Tip soluție: Admis apel
Soluția pe scurt: În baza art. 421 pct. 2 lit. a Cod procedură penală, admite apelul declarat de inculpatul Pătru Vasile, împotriva sentinţei penale nr. 4 din data de 09 ianuarie 2025, pronunţate de Judecătoria Topoloveni în dosarul nr. 2021/828/2022.
Desfiinţează în totalitate sentinţa penală şi rejudecând:
În temeiul art. 16 alin. 1 lit. f C.pr.pen. rap. la art. 396 alin. 6 C.pr.pen., încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului Pătru Vasile sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt prevăzute de art. 228 alin. 1 şi 3 C.pen. ?i a infrac?iunii de executarea sau folosirea de instalaţii clandestine în scopul racordării directe la reţea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare, prevăzute de art. 92 alin. 2 din Legea nr. 123/2012, ca urmare a intervenirii decesului inculpatului la data de 23 februarie 2025.
În baza art. 25 alin. 5 C.pr.pen., lasă nesoluţionată acţiunea civilă exercitată de partea civilă S.C. Distribuţie Energie Oltenia S.A. (fostă S.C. CEZ DISTRIBUŢIE S.A.).
În baza art. 404 alin. 4 lit. d) C.pr.pen. raportat la art. 112 lit. a) şi b) C.pen., confiscă bunurile ridicate de la inculpat, respectiv bucăţile parţiale din cablul folosit la instala?ia clandestină, sigilat în pungă PVC, cu seria SUI nr. 30066114/2021, aflat în posesia părţii civile.
În temeiul art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat în cursul procesului penal rămân în sarcina acestuia.
Definitivă.
Pronunţată la data de 20 mai 2025, la Curtea de Apel Piteşti - Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a parchetului, prin intermediul grefei instanţei.
7 aprilie 2025, ora 10:00
Complet: Penal-C9A
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte pronunţarea şi redactarea hotărârii la data de 20 mai 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a parchetului, prin intermediul grefei instanţei.
3 martie 2025, ora 10:00
Complet: Penal-C9A
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
Încuviinţează cererea formulată de reprezentantul Ministerului Public, de emitere a unei adrese către primăria locului unde a fost înregistrată naşterea inculpatului Pătru Vasile, respectiv Primăria Comunei Dobreşti, judeţul Argeş, pentru a comunica dacă pe marginea actului de naştere s-a notat decesul acestuia.
Se emite adresă în sensul menţionat, urmând a fi înaintată la dosar o copie a actului constatator al decesului.
Faţă de cele arătate, amână judecarea cauzei la data de 07 aprilie 2025.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 03 martie 2025, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
2. Numărul dosarului:
2021/828/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
30 iunie 2022, ora 12:27:00
Data ultimei modificări:
30 ianuarie 2025, ora 13:35:13
Instanță:
Judecătoria Topoloveni
Secție:
Judecatorie
Materie:
Penal
Obiect:
furtul (art.228 NCP) alin 1 şi 3 C. pen si infractiunea prev de art 92 alin 2 din Legea 123/2012 C.pen cu aplic art 38 alin 1 C.pen
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
Patru Vasile - Inculpat
DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA SA (FOSTA CEZ DISTRIBUTIE) - Parte vătămată
Ședințe:
9 ianuarie 2025, ora 09:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Condamnare
Soluția pe scurt: În baza art. 228 alin. 1 şi 3 C.p., condamnă pe inculpatul PĂTRU VASILE, ....., la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt.
În baza art. 92 alin. 2 din Legea 123/2012, condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea acestei infracţiuni.
În baza art. 67 alin. 1 raportat la art. 66 alin. 1 lit. a şi b C.p., aplică inculpatului, pe lângă fiecare dintre pedepsele principale sus-menţionate, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri de condamnare.
În baza art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin.1 lit. a şi b C.p. interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie, pe lângă fiecare dintre pedepsele principale stabilite, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a unei eventuale hotărâri privind executarea în regim de detenţie a pedepsei aplicate prin prezenta şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale privative de libertate.
În baza art. 38 alin.1 şi art. 39 alin. 1 lit. b) C.p., contopeşte pedepsele principale sus-menţionate şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 6 luni închisoare, la care se adaugă o treime din durata celeilalte, respectiv 2 luni închisoare, reieşind o pedeapsă rezultantă de 8 luni închisoare.
În baza art. 45 alin. 2 şi 3 lit. a) C.p., contopeşte pedepsele complementare stabilite prin prezenta sentinţă şi aplică inculpatului pedeapsa complementară rezultantă, respectiv cea prevăzută de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) pe o durată de 1 an de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri de condamnare.
În baza art. 45 alin. 5 C.p., contopeşte pedepsele accesorii stabilite prin prezenta sentinţă şi aplică inculpatului pedeapsa accesorie rezultantă, respectiv cea prevăzută de art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) C.p., cu executare de la rămânerea definitivă a unei eventuale hotărâri privind executarea în regim de detenţie a pedepsei aplicate prin prezenta şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale privative de libertate.
În baza art. 91 C.p., dispune suspendarea executării sub supraveghere a pedepsei rezultante de 8 luni închisoare şi stabileşte, conform dispoziţiilor art. 92 C.p, un termen de supraveghere de 2 ani, ce se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
În baza art. 93 alin. 1 C.p., obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Argeş, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.
În baza art.93 alin.2 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul urmează a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Argeş sau organizate în colaborare cu instituţiile comunitare.
În baza art. 94 alin. 1 C.p., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute la art. 93 alin. 1 lit. c)- e) C.p. se comunică Serviciului de Probaţiune Argeş.
În baza art. 93 alin. 3 C.p., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei comunei Priboieni, judeţul Argeş sau în cadrul Primăriei oraşului Topoloveni, judeţul Argeş, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
În baza art. 404 alin. 2 C.p.p. raportat la art. 96 C.p., atrage atenţia inculpatului asupra revocării suspendării executării pedepsei în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare sau al nerespectării cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere impuse ori obligaţiei de a presta munca neremunerată în folosul comunităţii.
În baza art. 404 alin. 4 lit. d) C.p.p. raportat la art. 112 lit. b) C.p., confiscă bunul ridicat de la inculpat, respectiv a bucăţilor parţiale din cablul folosit la sustragerea de energie electrică, care a fost sigilat în pungă PVC, cu seria SUI, nr. 30066114/2021, aflându-se în posesia persoanei vătămate.
În baza art. 25 alin. 1, art. 397 alin. 1 C.p.p. cu referire la art. 1357 şi art. 1381 C.civ., admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă S.C. DISTRIBUŢIE ENERGIE OLTENIA S.A.(fostă S.C. CEZ DISTRIBUŢIE S.A.), cu sediul în ..... şi obligă inculpatul să plătească părţii civile suma totală de 11.729,86 lei, cu titlu de daune materiale.
În baza art. 274 alin. 1 C.p.p., obligă inculpatul la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care 400 de lei reprezintă cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei hotărârii.
Pronunţată astăzi, 09.01.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
10 decembrie 2024, ora 11:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 09.01.2025.
Pronunţată astăzi, 10.12.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
8 octombrie 2024, ora 11:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Ia act de precizarea inculpatului în sensul că este de acord să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii în situaţia în care va fi găsit vinovat.
Menţine în sarcina inculpatului obligaţia procesuală stabilită la termenul de judecată anterior, respectiv de a depune certificate de atestare fiscală, titluri de proprietate, precum şi adeverinţe de rol pentru imobilele din com. Priboieni, sat Albotele, nr. 77 şi nr. 76, jud. Argeş.
Amână judecarea cauzei la data de 10.12.2024, orele 11.00.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Octombrie 2024.
28 mai 2024, ora 11:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Dispune ca derularea prezentei proceduri judiciare să se desfăşoare conform normelor procedurale de drept comun.
În temeiul art. 376 C.p.p., dispune începerea cercetării judecătoreşti.
Ia act că inculpatul contestă probatoriul administrat în cursul urmării penale.
În temeiul disp. art. 374 C.p.p., dispune readministrarea probatoriului administrat în cursul urmăririi penale.
Dispune citarea martorilor din rechizitoriu, respectiv Păun Marius Constantin şi Bobleagă Marius Iulian, pentru proximul termen de judecată în vederea audierii.
În temeiul art. 100 C.p.p., încuviinţează inculpatului proba cu înscrisuri şi proba testimonială cu audierea martorei Pătru Mioara.
Pune în vedere inculpatului să o prezinte necitată pe martora Pătru Mioara la proximul termen de judecată în vederea audierii.
Pune în vedere inculpatului să depună până la următorul termen de judecată certificate de atestare fiscală, titluri de proprietate, precum şi adeverinţe de rol pentru imobilele din com. Priboieni, sat Albotele, nr. 77 şi nr. 76, jud. Argeş.
Amână judecarea cauzei la data de 08.10.2024, orele 11.00.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică de la 28 Mai 2024.
5 martie 2024, ora 11:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea formulată de apărătorul inculpatului privind amânarea cauzei pentru imposibilitate de prezentare din motive medicale.
În temeiul art. 265 C.p.p., reia procedura de emitere a mandatului de aducere faţă de inculpat.
Amână judecarea cauzei la data 28.05.2024, ora 09.00.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Martie 2024.
31 octombrie 2023, ora 11:00
Complet: C2 - COMPLET DE JUDECATA PENAL FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În temeiul art. 20 C.p.p., ia act de cererea de constituire ca parte civilă formulată de persoana vătămată DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA SA cu suma de 16.891 lei, reprezentând contravaloarea toată a prejudiciului material.
În temeiul art. 265 C.p.p., dispune emiterea unui mandat de aducere faţă de inculpat pentru proximul termen de judecată.
Amână judecarea cauzei la data de 05.03.2024, orele 11.00.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică de la 31 Octombrie 2023.
Pagina principală