Informații dosare ce cuprind 2028/188/2021
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
2028/188/2021
Numărul vechi:
Data înregistrării:
1 august 2023, ora 13:38:00
Data ultimei modificări:
23 noiembrie 2023, ora 14:33:30
Instanță:
Curtea de Apel Bacău
Secție:
Secţia I civilă
Materie:
Civil
Obiect:
pretenţii
Stadiu procesual:
Recurs
Părți:
FOCŞA IOAN - Recurent Reclamant
DIRECŢIA SILVICĂ NEAMŢ - Intimat Pârât
INSPECTORATUL DE POLIŢIE AL JUDEŢULUI NEAMŢ - Intimat Chemat în garanţie
UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ BICAZ - Intimat Chemat în garanţie
Ședințe:
13 noiembrie 2023, ora 9:00
Complet: R2
Tip soluție: Tardiv
Soluția pe scurt: Admite excepţia tardivităţii.
Anulează recursul, ca tardiv formulat.
Definitivă.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.11.2023.
2. Numărul dosarului:
2028/188/2021
Numărul vechi:
Data înregistrării:
30 decembrie 2022, ora 10:02:00
Data ultimei modificări:
1 august 2023, ora 14:01:12
Instanță:
Tribunalul Neamț
Secție:
Sectia I Civilă
Materie:
Civil
Obiect:
pretenţii
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
FOCŞA IOAN - Intimat Reclamant
DIRECŢIA SILVICĂ NEAMŢ - Intimat Pârât
INSPECTORATUL DE POLIŢIE AL JUDEŢULUI NEAMŢ - Apelant Chemat în garanţie
UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ BICAZ - Intimat Chemat în garanţie
Ședințe:
2 mai 2023, ora 9:00
Complet: civil - AN1
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt: Admite apelul declarat de pârâtul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Neamţ împotriva sentinţei civile nr. 861 pronunţate la data de 14.11.2022 de Judecătoria Bicaz.
Schimbă în parte sentinţa apelată, în sensul următor:
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active invocate de pârâtul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Neam?.
Respinge cererea în pretenţii formulată de reclamantul Focşa Ioan în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Neam?, ca fiind formulată de o persoană fără calitate procesuală activă.
Înlătură din sentinţă dispoziţiile de admitere în parte a cererii în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Neamţ ?i de obligare a acestui pârât la plata contravalorii materialului lemnos confiscat ?i la plata de cheltuieli de judecată.
Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei.
Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare.
Cererea de recurs se depune la Tribunalul Neamţ – Secţia I civilă ?i de contencios administrativ.
Pronunţată azi, 2.05.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei.
3. Numărul dosarului:
2028/188/2021
Numărul vechi:
Data înregistrării:
29 octombrie 2021, ora 14:04:00
Data ultimei modificări:
11 decembrie 2023, ora 13:20:34
Instanță:
Judecătoria Bicaz
Secție:
JUDECĂTORIA BICAZ
Materie:
Civil
Obiect:
pretenţii
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
FOCŞA IOAN - Reclamant
DIRECŢIA SILVICĂ NEAMŢ - Pârât
INSPECTORATUL DE POLIŢIE AL JUDEŢULUI NEAMŢ - Chemat în garanţie
UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ BICAZ - Chemat în garanţie
Ședințe:
14 noiembrie 2022, ora 9:30
Complet: C2-amânări
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Respinge, ca nefondată, cererea de chemare în judecată, formulată de reclamantul Focşa Ioan în contradictoriu cu pârâta RNP Romsilva-Direcţia silvică Neamţ, cu sediul în Piatra Neamţ, str.V.A.Urechia, nr.24, judeţ Neamţ.
Respinge cererea de chemare în garanţia a UAT Bicaz, cu sediul în Bicaz, str. Barajului, nr. 4, judeţul Neamţ, formulată de pârâta Direcţia silvică Neamţ.
Admite, în parte, cererea formulată de reclamantul Focşa Ioan, în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ, cu sediul în Piatra Neamţ, str. Eroilor. Nr. 16, judeţul Neamţ.
Obligă pârâtul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ să achite reclamantului suma de 5.653,436 lei, reprezentând contravaloare material lemnos confiscat.
Obligă pârâtul Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ să achite reclamantului suma de 1.555 lei cu titlu de cheltuieli de judecată efectuate în prezentul dosar.
Respinge restul cererilor reclamantului.
Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Bicaz.
Pronunţată astăzi, 14.11.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
31 octombrie 2022, ora 10:00
Complet: C2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte termen pentru deliberare şi pronunţare la data de 14.11.2022 dată la care pronunţarea soluţiei se va face prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 31.10.2022.
5 septembrie 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Introduce în cauză UAT Bicaz şi pentru comunicarea cererii de chemare în judecată, întâmpinări şi raport de expertiză, cu menţiunea ca întâmpinarea să fie depusă în termen de 25 zile iar obiecţiunile faţă de raportul de expertiză, cu cel târziu 7 zile înaintea termenului de judecată, acordă termen la data de 31.10.2022, ora 10,00.
30 mai 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea efectuării expertizei, acordă termen de judecată la data de 05.09.2022, ora 9,30.
2 mai 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează probele şi efectuarea în cauză a unei expertize silvice.Pentru achitarea onorariului şi pentru ca părţile să formuleze boiective, acordă termen de judecată la data de 30.05.2022, ora 9,30.
14 martie 2022, ora 12:00
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea de chemare în garanţie şi acordă termen de judecată la data de 02.05.2022, ora 9,30.
Pagina principală