Informații dosare ce cuprind 20540/197/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
20540/197/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
27 septembrie 2022, ora 10:18:00
Data ultimei modificări:
13 septembrie 2023, ora 09:34:25
Instanță:
Judecătoria Brașov
Secție:
CIVIL
Materie:
minori și familie
Obiect:
pensie întreţinere
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SOLOMON ALEXANDRA, CU DOM ALES LA CAB AV IOANA DUMITRACHE - Reclamant
SOLOMON BOGDAN - Pârât
SOLOMON BOGDAN LA CAB AV ANGHEL NICOLAE CRISTINEL - Pârât
Ședințe:
30 iunie 2023, ora 09:00
Complet: C33-MF
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite în parte cererea formulată de reclamanta-pârâtă reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA, cu domiciliul procesual ales la Cab. Av. Ioana Dumitrache în contradictoriu cu pârâtul-reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, cu domiciliul procesual ales la Cab. Av. Anghel Nicolae Cristinel.
Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâtul-reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN în contradictoriu cu reclamanta-pârâtă reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA.
Majorează pensia de întreţinere stabilită în sarcina pârâtului-reclamant reconvenţional şi în favoarea minorului SOLOMON ALEXANDRU prin Convenţia de divorţ autentificată de SPN Marin Ion şi Ion Cătălin de la suma de 700 lei/lunar la suma de 1300 lei/lunar, sumă ce se actualizează trimestrial cu rata inflaţiei, cu începere de la data introducerii cererii – 27.09.2022 şi până la majoratul copilului sau până la intervenirea altor dispoziţii ale instanţei.
Încuviinţează ca pârâtul-reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN să aibă legături personale cu minorul SOLOMON ALEXANDRU în următoarea modalitate:
-În primul si al treilea weekend din lună, în timpul programului şcolar, de vineri de la ora finalizării programului şcolar al minorului până duminică la ora 20.00, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la unitatea de învăţământ şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare( dacă minorul nu frecventează orele de curs în ziua de vineri, tatăl va prelua minorul la ora 16.00 de la locuinţa mamei);
-În a doua şi a patra săptămână din lună, în timpul programului şcolar, ziua de miercuri, de la ora finalizării programului şcolar al minorului până a doua zi de dimineaţa la ora de începere a programului şcolar, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la unitatea de învăţământ şi obligaţia de a îl readuce la unitatea de învăţământ la finalul programului de vizitare
-În a doua şi a patra săptămână din lună, în timpul programului şcolar, zilele de marţi şi joi, de la ora finalizării programului şcolar al minorului până la ora 20.00, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la unitatea de învăţământ şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare
-În vacanţa de iarnă a minorului: o săptămână conform înţelegerii părinţilor; dacă părţile nu ajung la o înţelegere, în anii pari, prima săptămână din vacanţă minorul o va petrece alături de tată, iar în anii impari a doua săptămână din vacanţă o va petrece alături de tată, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la locuinţa mamei la ora 10.00 şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare la ora 20.00;
-În vacanţa de Paşte a minorului: conform înţelegerii părinţilor; dacă părţile nu ajung la o înţelegere, în anii impari, prima săptămână din vacanţă minorul o va petrece alături de tată, iar în anii pari a doua săptămână din vacanţă o va petrece alături de tată, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la locuinţa mamei la ora 10.00 şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare la ora 20.00;
-În celelalte vacanţe şcolare, în anii impari, prima jumătate din vacanţă minorul o va petrece alături de tată, iar în anii pari a doua jumătate din vacanţă o va petrece alături de tată, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la locuinţa mamei la ora 10.00 şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare la ora 20.00;
- În vacanţa de vară a minorului : minorul va petrece alternativ câte două săptămâni cu fiecare părinte, conform înţelegerii părinţilor; dacă părinţii nu ajung la un acord, în anii pari, primele două săptămâni din vacanţă vor fi petrecute cu tatăl, iar în anii impari, săptămânile trei şi patru ale vacanţei vor fi petrecute cu tatăl, urmând să se continue alternanţa până la sfârşitul vacanţei şcolare de vară, la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la locuinţa mamei la ora 10.00 şi obligaţia de a îl readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare la ora 20.00;
-Ziua de naştere a minorului va fi petrecută de minor alături de ambii părinţi, dacă părinţii nu se înţeleg cu privire la modalitatea de organizare a zilei de naştere a minorului, în anii impari, minorul îşi va petrece ziua de naştere alături de tată, cu petrecerea nopţii la locuinţa tatălui.
-Ziua de naştere a tatălui, minorul o va petrece împreună cu tatăl la locuinţa tatălui sau oriunde va stabili aceasta să petreacă timpul cu minorul, petrecerea nopţii la locuinţa tatălui.
- Zilele considerate libere prin Hotărâre de Guvern : Ziua Principatelor Romane(24.01), Ziua Internaţională a Muncii( 1 mai), Adormirea Maicii Domnului (15 august), doua zile de Rusalii, Ziua de 1 iunie si orice alta zi declarata libera, vor fi petrecute alternativ cu cei doi părinţi.
Obligă pârâtul-reclamant reconvenţional la plata către reclamanta-pârâtă reconvenţional a sumei în cuantum de 1040 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.
Obligă reclamanta-pârâtă reconvenţional la plata către pârâtul-reclamant reconvenţional la plata sumei în cuantum de 1040 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.
Dispune compensarea obligaţiilor de plată a cheltuielilor de judecată în totalitate.
Executorie în condiţiile art. 448 C.proc.civ.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, declaraţie care se depune la registratura Judecătoriei Braşov.
Pronunţată azi, 30.06.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
22 iunie 2023, ora 09:00
Complet: C33-MF
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru 30.06.2023
9 iunie 2023, ora 09:00
Complet: C33-MF
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 22.06.2023.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 09.06.2023.
26 mai 2023, ora 11:00
Complet: C33-MF-URGENTE
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru 09.06.2023
19 aprilie 2023, ora 12:00
Complet: C33-MF-URGENTE
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: acordă termen la 26.05.2023 pentru audiere martori
10 februarie 2023, ora 10:00
Complet: C33-MF-URGENTE
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: acordă termen la 19.04.2023 pentru administrare probe
2. Numărul dosarului:
20540/197/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
28 august 2023, ora 09:15:00
Data ultimei modificări:
25 martie 2024, ora 16:01:37
Instanță:
TribunalulpentruminoriSifamilieBRASOV
Secție:
minori si familie
Materie:
minori și familie
Obiect:
pensie întreţinere
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
SOLOMON ALEXANDRA, CU DOM ALES LA CAB AV IOANA DUMITRACHE - Intimat Reclamant
SOLOMON BOGDAN - Apelant Pârât
SOLOMON BOGDAN LA CAB AV ANGHEL NICOLAE CRISTINEL - Apelant Pârât
Ședințe:
26 februarie 2024, ora 09:00
Complet: C3-A-civile
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt: Admite apelul declarat de apelantul pârât reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, în contradictoriu cu intimata reclamantă pârâtă reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA, împotriva sentinţei civile nr. 6459/30.06.2023 pronunţate de Judecătoria Braşov în dosar nr. 20540/197/2022, pe care o schimbă în parte.
Admite apelul declarat de apelanta reclamantă pârâtă reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA, în contradictoriu cu intimatul pârât reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, împotriva sentinţei civile nr.6459/30.06.2023 pronunţate de Judecătoria Braşov în dosar nr. 20540/197/2022, pe care o schimbă în parte.
Schimbă în parte sentinţa civilă nr. 6459/30.06.2023 pronunţată de Judecătoria Braşov în dosar nr. 20540/197/2022, în ceea ce priveşte programul de legături personale dintre tată şi minor, menţionat la primele 3 paragrafe din dispozitivul hotărârii, marcate prin linie „ - ”, şi rejudecând:
Încuviinţează ca pârâtul reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, să aibă legături personale cu minorul Solomon Alexandru, în următoarea modalitate:
-în primul si al treilea weekend din lună, în timpul programului şcolar, de vineri de la ora finalizării programului şcolar şi extraşcolar al minorului până luni dimineaţa la ora de începere a programului şcolar, la locuinţa tatălui din România sau oriunde va stabili acesta să petreacă alături de minor pe teritoriul României, cu înştiinţarea prealabilă a mamei minorului, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la domiciliul mamei sau de la unitatea de învăţământ la care este înscris şi obligaţia de a-l duce la şcoală în ziua de luni dimineaţa ori la locuinţa mamei, pentru situaţiile când nu merge la şcoală.
-în a doua şi a patra săptămână din lună, în timpul programului şcolar, în zilele de luni, marţi, miercuri şi joi, de la ora finalizării programului şcolar şi şi extraşcolar al minorului până la ora 19.30., cu respectarea activităţilor extraşcolare la care participă minorul, la locuinţa tatălui, cu obligaţia tatălui de a lua minorul de la domiciliul mamei sau de la unitatea de învăţământ la care este înscris şi obligaţia de a-l readuce la locuinţa mamei la finalul programului de vizitare.
Respinge celelalte pretenţii formulate în cauză de părţi, ca neîntemeiate.
Menţine restul dispoziţiilor sentinţei civile nr. 6459/30.06.2023 pronunţate de Judecătoria Braşov în dosar nr. 20540/197/2022.
Respinge pretenţiile formulate de apelantul pârât reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, cu titlu de cheltuieli de judecată aferente soluţionării căii de atac a apelului.
Admite în parte pretenţiile formulate de intimata reclamantă pârâtă reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA, cu titlu de cheltuieli de jude aferente soluţionării căii de atac a apelului.
Obligă pe apelantul pârât reclamant reconvenţional SOLOMON BOGDAN, să plătească intimatei reclamante pârâte reconvenţional SOLOMON ALEXANDRA, suma de 700 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată, respectiv onorariu apărător ales.
Definitivă.
Pronunţată azi, 26.02.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
13 februarie 2024, ora 09:00
Complet: C3-A-civile
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea cauzei la data de 26 februarie 2024.
30 ianuarie 2024, ora 10:00
Complet: C3-A-civile
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea apelului de faţă, la data de 13 februarie 2024, potrivit dispoziţiilor art.396 alin. 2 Cod procedură civilă, pronunţarea urmând a se face respectiv prin punerea soluţiei la dispoziţa părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
5 decembrie 2023, ora 09:20
Complet: C3-A-civile
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea studierii răspunsului la întâmpinare şi întâmpinarea la apelul incident precum şi pentru ca intimata prin reprezentant convenţional să studieze înscrisurile depuse astăzi în şedinţă publică, acordă un nou termen de judecată la data de 30.01.2024, sala M, ora 10,00.
Pagina principală