Informații dosare ce cuprind 20553/3/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
20553/3/2023
Data înregistrării:
5 iulie 2023, ora 12:29:00
Data ultimei modificări:
18 mai 2026, ora 14:35:08
Instanță:
Tribunalul București
Secție:
Secţia a-VII-a Civilă
Materie:
Faliment
Obiect:
cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
DIANA CONSTRUCT SRL - Debitor
DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BUCURESTI IN REPREZENTAREA ADMINISTRATIEI SECTOR 3 A FINANTELOR PUBLICE - Creditor
Ședințe:
4 iunie 2026, ora 09:00
Complet: C8
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
27 noiembrie 2025, ora 10:00
Complet: C8
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În vederea continuării procedurii şi soluţionării definitive a cererii de atragere a răspunderii patrimoniale.
8 mai 2025, ora 10:00
Complet: C8
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Pentru continuarea procedurii în vederea soluţionării definitive a cererii de atragere a răspunderii patrimoniale.
5 decembrie 2024, ora 09:00
Complet: C8
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Pentru arhivarea documentelor societăţii debitoare, în vederea soluţionării cererii de atragere a răspunderii, pentru întocmirea raportului financiar şi a planului de distribuire.
30 mai 2024, ora 09:00
Complet: C8
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În vederea soluţionării definitive a cererii de atragere a răspunderii patrimoniale.
7 septembrie 2023, ora 09:00
Complet: Camera de Consiliu C8
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea debitoarei DIANA CONSTRUCT SRL.
În temeiul art. 145 alin. 1 pct. A) lit. a) rap. la art. 66 alin.1 şi art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 privind procedura insolvenţei, dispune intrarea în faliment prin procedura simplificată a debitoarei DIANA CONSTRUCT SRL.
În temeiul art. 85 alin. 4 şi art. 145 alin. 2 din lege ridică dreptul de administrare al debitoarei şi dispune dizolvarea societăţii debitoare.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al lichidatorului, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i lichidatorului.
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei, în sarcina lichidatorului judiciar.
Fixează termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului la data de 23.10.2023.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 02.11.2023.
Fixează termenul pentru definitivarea tabelului definitiv al creanţelor la 27.11.2023.
Fixează data primei şedinţe a adunării creditorilor la data de 07.11.2023.
Desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe TĂNASĂ&ASOCIAŢII SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu o remuneraţie de 7000 lei din averea debitoarei.
În temeiul art. 147 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 dispune ca lichidatorul judiciar să efectueze notificările prevăzute de art. 99, art. 100 şi art. 76.
În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca lichidatorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin. 3 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 67 alin. 1 lit. c), debitoarei şi administratorului statutar al debitoarei şi oficiului registrului comerţului, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, în ziar şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr.85/2014.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să înceapă în 60 de zile de la data deschiderii procedurii, procedura de inventariere a bunurilor debitoarei, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 97. În măsura în care lichidatorul judiciar nu va formula cerere de atragere a răspunderii, potrivit art. 169 din legea nr. 85/2014, va convoca adunarea creditorilor şi le va pune acestora în discuţie oportunitatea formulării unei cereri de atragere.
Pune in vedere lichidatorului judiciar sa ia masuri de arhivare a documentelor contabile ale societă?ii debitoare in conformitate cu dispoziţiile Legii 16/1996 cu modificările ulterioare, respectiv gruparea pe unită?i arhivistice, păstrarea si inventarierea pe durata procedurii reorganizării si lichidării judiciare, iar ulterior de selectare si întocmire a procesului verbal prevăzut de art. 11 din lege, predarea documentelor conform art. 18 indice 1 cu încuno?tiin?area direcţiilor judeţene ale Arhivelor Naţionale asupra masurilor dispuse.
Pune în vedere lichidatorului judiciar ca notificările transmise creditorilor să cuprindă solicitarea de comunicare a declaraţiilor de creanţe, a documentelor justificative, a taxei de timbru: (i) un exemplar va fi transmis atât in format scriptic (hârtie) la grefa Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti, cât şi în format electronic (documente PDF de maximum 4 MB fiecare) pe adresa de e-mail a Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti (trb-insolventa@just.ro); (ii) exemplarul destinat practicianului in insolventa va fi transmis pe adresa de corespondenta electronică ce va fi indicată de acesta prin notificare.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună lunar la dosar raportul prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să convoace, în temeiul art. 53 alin. 1 din legea nr. 85/2014, adunarea generală a acţionarilor, asociaţilor sau membrilor persoanei juridice pentru desemnarea administratorului special, în termen de maximum 10 zile de la notificarea deschiderii procedurii de către lichidatorul judiciar provizoriu. Se vor respecta dispoziţiile art. 52 alin. 2 din Legea nr. 85/2014.
În baza art.96 din Legea nr. 85/2014 lichidatorul judiciar va efectua verificări la DITL Sector 1, 2, 3, 4, 5 şi 6 Bucureşti, Serviciul Permise Auto, ANCPI şi AFP Sector 3-conturile bancare.
Fixează termen la data de 30.05.2024, ora 09.00, se citează creditorii cu menţiunile prevăzute de art. 174 din Legea nr. 85/2014.
Executorie. Cu drept de opoziţie în termen de 10 zile de la notificare.
Cu drept de apel, în termen de 7 zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Bucureşti, secţia a VII-a Civilă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi 07.09.2023.
9 august 2023, ora 09:00
Complet: Camera de Consiliu C8
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere că, prin Hotărârea nr. 4 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Bucureşti, din data de 20.06.2023, s-a decis amânarea dosarelor aflate pe rolul completelor de judecată, cu excepţia anumitor cauze cu caracter urgent, iar cauza de faţă nu se regăseşte în această categorie a cauzelor cu caracter urgent, instanţa amână cauza şi acordă termen.
Pagina principală