Informații dosare ce cuprind 2138/109/2021
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
2138/109/2021
Data înregistrării:
16 februarie 2022, ora 11:20:00
Data ultimei modificări:
1 noiembrie 2022, ora 13:34:41
Instanță:
Curtea de Apel Pitești
Secție:
Secţia I civilă
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
contestaţie decizie de concediere nr.11 din 12.02.2021
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
SINDICATUL AUTOTURISME DACIA -PENTRU MIHALŢU IONUŢ - Apelant Reclamant
SC METALIMPEX ROMANIA SRL - Apelant Pârât
Ședințe:
6 octombrie 2022, ora 08:30
Complet: C3 - Apel
Tip soluție: Schimbat total
Soluția pe scurt: Admite apelul principal.
Schimbă doar sentinţa în sensul că respinge contestaţia.
Obligă contestatorul la plata cheltuielilor de judecată în sumă de 10.710 lei, către intimată.
Respinge apelul incident.
Definitivă.
Pronunţată în şedinţă publică azi 06.10.2022.
21 septembrie 2022, ora 09:05
Complet: C3 - Apel
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 06.10.2022.
Pronunţată în şedinţă publică azi 21.09.2022.
2. Numărul dosarului:
2138/109/2021
Data înregistrării:
5 martie 2021, ora 10:49:00
Data ultimei modificări:
16 februarie 2022, ora 14:14:50
Instanță:
Tribunalul Argeș
Secție:
Secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
contestaţie decizie de concediere nr.11 din 12.02.2021
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SINDICATUL AUTOTURISME DACIA ÎN NUMELE ŞI PENTRU MEMBRUL DE SINDICAT MIHALŢU IONUŢ - Reclamant
SC METALIMPEX ROMANIA SRL - Pârât
Ședințe:
17 noiembrie 2021, ora 09:00
Complet: C1-LM-FOND
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite contestaţia.
Anulează decizia de concediere nr.11/12.02.2021 emisă de intimată şi dispune reintegrarea contestatorului pe postul deţinut anterior concedierii.
Obligă intimata la plata către contestator a unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat acesta de la momentul concedierii şi până la data reintegrării efective.
Obligă intimata la plata către Sindicatul Autoturisme Dacia a cheltuielilor de judecată în sumă de 3000 lei.
Executorie provizoriu de drept.
Cu apel în termen de 10 de zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Argeş.
Pronunţată, astăzi, 17.11.2021, în condiţiile art.396 alin.2 C.pr.civ.
3 noiembrie 2021, ora 10:15
Complet: C1-LM-FOND
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 17 Noiembrie 2021, în condiţiile art.396 alin.2 Cod Proc. Civilă.
Cu apel odată cu fondul.
Pronunţată azi, 03 Noiembrie 2021, la Tribunalul Argeş - Secţia pentru Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
22 septembrie 2021, ora 10:30
Complet: C1-LM-FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Constată că, punctul 6 din motivele contestaţiei nu reprezintă o renunţare la judecată ci sunt critici aduse deciziei de concediere pe care partea nu mai înţelege să le susţină prin apărător.
Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active a Sindicatului.
Încuviinţează, pentru ambele părţi, proba cu înscrisuri.
Emiterea unei adrese către pârâtă să comunice, la dosarul cauzei, toate actele care au stat la baza emiterii deciziei de concediere, in situaţia în care mai există alte înscrisuri în afara celor depuse, deja la dosar.
Încuviinţează, pentru reclamant, proba cu interogatoriul pârâtei şi-l comunică apărătorului pârâtei, la acest termen.
Respinge, pentru ambele părţi, proba testimonială.
Amână judecarea cauzei la data de 03.11.2021, pentru administrarea probei cu înscrisuri şi pentru ca pârâta să răspundă la interogatoriul solicitat de reclamant.
Părţile au termen în cunoştinţă.
Cu apel odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţă publică, azi 22 septembrie 2021, la Tribunalul Argeş - Secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale.
8 septembrie 2021, ora 10:00
Complet: C1-LM-FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea, formulată de apărătorul pârâtei, în sensul de a se acorda un nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul notelor scrise şi de înscrisurile ataşate acestora.
Amână judecarea cauzei la data de 22.09.2021, pentru a da posibilitatea pârâtei să ia cunoştinţă de conţinutul notelor scrise, depuse de Sindicat şi de înscrisurile ataşate acestor note scrise.
Părţile au termen în cunoştinţă.
Cu apel odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţă publică, azi 08 septembrie 2021, la Tribunalul Argeş - Secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale.
23 iunie 2021, ora 11:00
Complet: C1-LM-FOND
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea, formulată de apărătorul pârâtei, în sensul de a se acorda un nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul precizării şi notelor scrise precum şi a înscrisurilor anexate.
Încuviinţează cererea cu privire la stabilirea orei 10, 00, numai în condiţiile în care apărătorii ambelor părţi se prezintă la această oră, pentru a putea fi strigat dosarul, altfel, se va lăsa dosarul la ordine.
Amână judecarea cauzei la data de 08.09.2021, ora 10,00, pentru a da posibilitatea pârâtei să ia cunoştinţă de conţinutul precizării şi notelor scrise precum şi a înscrisurilor anexate.
Părţile au termen în cunoştinţă.
Cu apel odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţă publică, azi 23 iunie 2021, la Tribunalul Argeş - Secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale.
Pagina principală