Informații dosare ce cuprind 2155/99/2024
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
2155/99/2024
Numărul vechi:
Data înregistrării:
24 aprilie 2024, ora 09:00:00
Data ultimei modificări:
27 aprilie 2026, ora 15:31:40
Instanță:
Tribunalul Iași
Secție:
Secţia II civilă-contencios administrativ şi fiscal
Materie:
contencios administrativ și fiscal
Obiect:
anulare act administrativ act de încadrare pe post ş.a.
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
LUNGULEAC OCTAV - Reclamant
SPITALUL CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI - Pârât
MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI - Pârât
BEŢIŞOR ANDRIAN - Pârât
COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE - Pârât
COMISIA DE VERIFICARE A RESPECTĂRII PREVEDERILOR LEGALE PRIVIND ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA CONCURSULUI DIN CADRUL SPITALULUI CLINIC CĂI FERATE IAŞI - Pârât
Ședințe:
27 aprilie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Admite lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei Comisia de verificare a respectării prevederilor legale privind organizarea şi desfăşurarea concursului din cadrul Spitalului Clinic Căi Ferate Iaşi, invocată din oficiu.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâta Comisia de verificare a respectării prevederilor legale privind organizarea şi desfăşurarea concursului din cadrul Spitalului Clinic Căi Ferate Iaşi.
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, invocată din oficiu la termenul de judecată din data de 01.04.2025, în ceea ce priveşte cererea de anulare a deciziei nr. 10/22.01.2024 şi a deciziei nr. 2026/01.02.2024.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâtul COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, având ca obiect anularea deciziei nr. 10/22.01.2024 şi a deciziei nr. 2026/01.02.2024.
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâţilor SPITALUL CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI cu privire la capătul de cerere având ca obiect anularea raportului nr. 2720/13.02.2024, invocată din oficiu la termenul de judecată din data de 01.04.2025.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâţii SPITALUL CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, având ca obiect anularea raportului nr. 2720/13.02.2024.
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâţilor MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, cu privire la capătul de cerere având ca obiect anularea comunicării nr. 4257/11.03.2023, invocată din oficiu la termenul de judecată din data de 01.04.2025.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unor persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâţii MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, având ca obiect anularea comunicării nr. 4257/11.03.2023.
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâţilor MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, a COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, invocată din oficiu la data de 01.04.2025, prin raportare la capătul de cerere privind anularea contractului individual de muncă.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unor persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâţii MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, a COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, având ca obiect anularea contractului individual de muncă.
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, invocată din oficiu la data de 01.04.2025, prin raportare la capătul de cerere privind obligarea managerului la emiterea actului administrativ de anulare a concursului.
Respinge, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâtul COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE, având ca obiect obligarea managerului la emiterea actului administrativ de anulare a concursului.
Respinge, ca neîntemeiată, excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului SPITALUL CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, invocată din oficiu la data de 01.04.2025, prin raportare la capătul de cerere privind obligarea managerului la emiterea actului administrativ de anulare a concursului.
Respinge în rest, ca neîntemeiată, excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului Spitalul Clinic Căi Ferate Iaşi, invocată de pârâtul Spitalul Clinic Căi Ferate Iaşi prin întâmpinare.
Admite excepţia inadmisibilităţii cererii de anulare a contractului individual de muncă încheiat de pârâtul Beţişor Andrian, invocată din oficiu la termenul de judecată din data de 04.02.2025.
Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de reclamantul Lunguleac Octav, având ca obiect anularea contractului de muncă pe perioadă nedeterminată încheiat de pârâtul Beţişor Andrian, înregistrat în REVISAL sub nr. 936/11.03.2024.
Admite excepţia inadmisibilităţii cererii de anulare a comunicării nr. 4257/11.03.2024, invocată din oficiu la termenul de judecată din data de 27.05.2025.
Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de reclamantul Lunguleac Octav, având ca obiect anularea comunicării nr. 4257/11.03.2024.
Respinge, ca neîntemeiată, cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Lunguleac Octav în contradictoriu cu pârâţii SPITALUL CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, MANAGERUL SPITALULUI CLINIC DE CĂI FERATE IAŞI, BEŢIŞOR ANDRIAN, COMISIA DE CONCURS PENTRU OCUPAREA POSTULUI ÎN SPECIALITATE ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.
Cu drept de a formula recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Iaşi.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 27.04.2026.
20 aprilie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 27.04.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
6 aprilie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 20.04.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
26 martie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 06.04.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
12 martie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 26.03.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
26 februarie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 12.03.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
11 februarie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 26.02.2026. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396, alin. 2 C. pr. civ.
13 ianuarie 2026, ora 9:00
Complet: D 9 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei şi acordă termen la 11.02.2026, ora 09:00 pentru continuarea judecăţii cauzei şi citarea părţilor lipsă.
13 ianuarie 2026, ora 10:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Complet D6 CA desfiinţat prin Decizia nr. 1 din 08.01.2026 a Preşedintelui Tribunalului Iaşi - dosarul este repartizat ciclic completului D14 CA conform Procesului verbal de incident nr. 10 din 12.01.2026.
18 noiembrie 2025, ora 09:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se lua cunoştinţă de înscrisurile depuse la dosar, amână judecarea cauzei la data de 13.01.2026.
23 septembrie 2025, ora 09:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere măsura limitării temporare a activităţii de judecată, dispusă prin Hotărârea nr. 3/26.08.2025 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Iaşi, precum şi faptul că prezenta cauză nu figurează pe lista cauzelor afişate pe site-ul Curţii de Apel Iaşi pentru data de 23.09.2025, acorda termen de judecată la data de 18.11.2025 ora 09:00. pentru când se va comunica nota de probe depusă la dosar cu menţiunea exprimării unui punct de vedere. Se vor comunica către reclamant precizările depuse de UMF Iaşi la dosarul cauzei.
27 mai 2025, ora 09:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 23.09.2025 pentru cand se vor solicita precizari la dosar.
1 aprilie 2025, ora 09:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se lua cunoştinţă de înscrisurile depuse la dosar, amână judecarea cauzei la data de 27.05.2025.
4 februarie 2025, ora 9:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 01.04.2025 pentru cand reclamantul prin reprezentant convenţional va înainta precizările solicitate, în termen de 5 zile din acest moment, sub sancţiunea suspendării cauzei. Se va înainta dovada achitării taxei de timbru in cuantum de 50 lei, sub sancţiunea anulării cererii. Pârâtul B.A. va înainta copia contractului de muncă în termen de 5 zile din acest moment.
6 decembrie 2024, ora 9:00
Complet: D 6 c.a.
Tip soluție: Repus pe rol
Soluția pe scurt: Proroga discutarea exceptiei anulării.
Repune cauza pe rol cu citarea părtilor pentru termenul de judecata din data de 04.02.2025.
Se va comunica duplicat de pe precizările reclamantului catre pârâti.
Se va comunica duplicat de pe intâmpinarea si de pe inscrisurile depuse de pârâtul Spitalul Clinic C.F. Iasi catre ceilalti pârâti.
Se pune in vedere pârâtilor Comisia de Concurs si Comisia de verificare sa depuna documentaţia care a stat la baza emiterii deciziei atacate (daca a fost emisa decizia) si a procesului verbal mentionat de reclamant, cu duplicate suficiente pentru comunicare.
Se va comunica duplicat de pe documentatie catre celelalte părti din dosar pâna la termenul acordat .
Pronunţată azi, 06 decembrie 2024, în condiţiile art. 402 C.p.civ. prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pagina principală