Informații dosare ce cuprind 21722/303/2023/a1.2
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
21722/303/2023/a1.2
Data înregistrării:
23 noiembrie 2023, ora 09:33:00
Data ultimei modificări:
25 ianuarie 2024, ora 14:34:25
Instanță:
Judecătoria Sector 6 București
Secție:
......
Materie:
Penal
Obiect:
verificare măsuri preventive (art.207 NCPP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
TĂNASE JANA - Inculpat
NEDELEA ADI-ION - Inculpat
Ședințe:
10 ianuarie 2024, ora 11:00
Complet: 5-Cameră preliminară şi Fond-Cameră de consiliu
Tip soluție: admite cererea
Soluția pe scurt: În baza art. 348 alin. 2 C.pr.pen. raportat la art. 207 C.pr.pen., constată legalitatea şi temeinicia măsurii controlului judiciar luate faţă de inculpat.
În baza art. 207 al. 2, 4 Cod proc. penală rap. la art. 211 Cod proc. penală şi art. 214 Cod proc. penală menţine măsura controlului judiciar luat faţă de inculpatul NEDELEA ADI ION prin ordonanţa din data de 27.09.2023 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti în dosarul nr. 8857/P/2023, până la o nouă verificare, dar nu mai mult de 60 de zile.
Conform art. 215 alin. (1) C.proc.pen., pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul inculpatul NEDELEA ADI ION trebuie să respecte următoarele obligaţii:
a) să se prezinte la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat;
b) să informeze de îndată judecătorul de cameră preliminară sau instanţa în faţa căreia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
c) să se prezinte la Secţia 10 Poliţie (organ de poliţie desemnat cu supravegherea inculpatului), conform programului de supraveghere întocmit de acest organ de poliţie sau ori de câte ori este chemat;
În baza art. 215 alin. 2 Cod proc. penală inculpatul, pe timpul cât se află sub control judiciar, trebuie să respecte următoarele obligaţii:
- să nu părăsească teritoriul României, fără încuviin?area prealabilă a judecătorului de cameră preliminară sau a instan?ei;
În baza art. 215 alin. (3) C.proc.pen., atrage atenţia inculpatului că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor ce îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
Stabile?te termen pentru verificarea măsurii preventive în 21.02.2024, ora 11.00.
În baza art. 275 alin. 3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
Pronunţată în cameră de consiliu astăzi, 10.01.2024.
Pagina principală