Informații dosare ce cuprind 2296/114/2023

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 2296/114/2023
Data înregistrării: 28 aprilie 2025, ora 09:39:00
Data ultimei modificări: 18 februarie 2026, ora 10:30:45
Instanță: Curtea de Apel Ploiești
Secție: Secţia de contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: pretentii
Stadiu procesual: Recurs

Părți:
SC CI PĂUN ADAVET SRL - Intimat Reclamant
D.S.V.S.A. BUZĂU - Recurent Pârât
A.N.S.V.S.A. BUCUREŞTI - Intimat Pârât

Ședințe:
21 ianuarie 2026, ora 10:00
Complet: 4 R SCAF
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: Respinge recursul ca nefondat. Definitiva. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei azi 21.01.2026.

8 octombrie 2025, ora 09:00
Complet: 4 R SCAF
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere Hotărârea nr.3 din data de 26 august 2025 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Curţii de Apel Ploieşti, prin care s-a hotărât că, începând cu data de 27.08.2025, se suspendă soluţionarea cauzelor, cu excepţia celor având ca obiect ordonanţă preşedinţială (fond) şi suspendare act administrativ, Întrucât prezenta cauză nu se încadrează în situaţiile de excepţie menţionate şi că, astfel, activitatea de judecată este suspendată, Nu se vor efectua acte de procedură specifice activităţii de judecată, potrivit art. 211 şi următoarele din Codul de procedură civilă, urmând a se stabili un nou termen de judecată la data de 21.01.2026, sala 1, ora 10, cu citarea părţilor.



2. Numărul dosarului: 2296/114/2023
Data înregistrării: 26 octombrie 2023, ora 14:24:00
Data ultimei modificări: 28 aprilie 2025, ora 09:56:04
Instanță: Tribunalul Buzău
Secție: Secţia a II-a civilă, de contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: pretentii disjuns din dosarul nr. 743/114/2023
Stadiu procesual: Fond

Părți:
SC CI PĂUN ADAVET SRL - Reclamant
D.S.V.S.A. BUZĂU - Pârât
A.N.S.V.S.A. BUCUREŞTI - Pârât

Ședințe:
20 martie 2025, ora 10:00
Complet: CAF 9
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea de completare formulată de reclamanta SC CI PĂUN ADAVET SRL, în contradictoriu cu pârâtele Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor- ANSVSA şi Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Buzău. Completează sentinţa nr. 692/21.11.2024 pronunţată de Tribunalul Buzău în dosarul nr. 2296/114/2023 în sensul că obligă pârâta DSVSA Buzău la plata către reclamantă a sumei de 10.000 lei (aferentă facturii fiscale nr. 51/05.09.2020), sumă actualizată cu rata inflaţiei, cu dobânda legală până la plata efectivă. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea de recurs urmând să fie depusă la Tribunalul Buzău sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 20 Martie 2025.

21 noiembrie 2024, ora 10:00
Complet: CAF 9
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor- ANSVSA, invocată de aceasta. Respinge acţiunea formulată de reclamanta SC CI PĂUN ADAVET SRL, în contradictoriu cu pârâta Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor- ANSVSA, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Admite acţiunea formulată de reclamanta SC CI PĂUN ADAVET SRL, în contradictoriu cu pârâta Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Buzău. Obligă pârâta DSVSA Buzău la plata către reclamantă a sumei de 10.000 lei aferentă facturii fiscale nr. 51/05.09.2020. Obligă pârâta DSVSA Buzău la plata către reclamantă a sumei de 200 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea de recurs urmând să fie depusă la Tribunalul Buzău sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 21 Noiembrie 2024.

5 septembrie 2024, ora 09:00
Complet: CAF 9
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamanta să completeze probele în sensul celor solicitate de instantă prin înscrisuri certificate pentru conformitate cu originalul, amână cauza.

18 aprilie 2024, ora 10:30
Complet: CAF 9
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a fi depuse de către reclamantă înscrisuri în completarea celor deja depuse, amână cauza.

1 februarie 2024, ora 10:00
Complet: CAF 9
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamanta să depună dovada achitării taxei judiciare de timbru, în original, sub sanctiunea anulării cererii si pentru a se lua cunostintă de precizările formulate de reclamantă, amână cauza.



Pagina principală