Informații dosare ce cuprind 24205/215/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
24205/215/2025
Data înregistrării:
7 august 2025, ora 12:19:00
Data ultimei modificări:
28 octombrie 2025, ora 17:01:37
Instanță:
Judecătoria Craiova
Secție:
Secţia I Civilă
Materie:
litigii cu profesioniștii
Obiect:
cerere de valoare redusă
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
KREDYT INKASO INVESTMENTS RO S.A. - Reclamant
SUBLIPRINT SRL - Pârât
Ședințe:
27 octombrie 2025, ora 10:00
Complet: CS3 CC 2025
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite, în parte, cererea de valoare redusă.
Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 945,24 lei, reprezentând debit principal, a sumei de 195,18 lei, reprezentând penalităţi de întârziere contractuale calculate de către creditorul cedent înainte de data cesiunii şi cuprinse în facturile lunare, precum şi la plata în continuare a penalităţilor de întârziere în cuantum de 0,5 % pentru fiecare zi de întârziere calculate asupra debitului principal de la data până la care au fost calculate de creditorul cedent si până la data plăţii integrale a debitului.
Respinge cererea reclamantei de obligare a pârâtei la plata sumei de 562,25 lei, reprezentând despăgubiri pentru încetarea prematură a contractului, ca neîntemeiată.
Obligă pârâta la plata către reclamantă a cheltuielilor de judecată în cuantum de 50 de lei, reprezentând taxă judiciară de timbru.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Craiova.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 27.10.2025.
Pagina principală