Informații dosare ce cuprind 266/188/2021

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 266/188/2021
Data înregistrării: 19 februarie 2021, ora 11:07:00
Data ultimei modificări: 18 aprilie 2023, ora 13:31:11
Instanță: Judecătoria Bicaz
Secție: JUDECĂTORIA BICAZ
Materie: Civil
Obiect: succesiune
Stadiu procesual: Fond

Părți:
PLATON MIHAI LA AVOCAT COMAN ALEXANDRESCU ANDREEA - Reclamant
PLATON DORINA - Pârât
PLATON DUMITRU CĂTĂLIN - Pârât
PLATON ANDREI GABRIEL - Pârât
BEŞLEAGĂ (PLATON) GABRIELA - Pârât
UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ COMUNA CEAHLĂU - Pârât

Ședințe:
18 aprilie 2023, ora 9:30
Complet: C2-amânări
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia inadmisibilităţii capătului de cerere având ca obiect constatare drept proprietate prin accesiune imobiliară artificială, invocată de instanţă din oficiu, pentru construcţiile casă de locuit în suprafaţă de 54 m. p. situată în sat Ceahlău, com. Ceahlău, judeţul Neamţ, edificată de defuncţi în anul 1960, pe terenul în suprafaţă de 2.964 m. p., situat în com. Ceahlău, sat Ceahlău, judeţul Neamţ, din lemn, acoperită cu ţiglă, compusă din două camere, antret şi bucătărie, grajd din lemn şi bucătărie de vară, situate la aceeaşi adresă, construite de defuncţi în anul 1960. Admite acţiunea formulată de reclamantul Platon Mihai, în contradictoriu cu pârâţii Platon Dorina, Platon Andrei - Gabriel, Platon Dumitru — Cătălin, Beşleagă (Platon) Gabriela şi Comuna Ceahlău, judeţul Neamţ prin reprezentant legal Primarul, având ca obiect acţiune în constatare. Constată că defuncţii Platon Toader şi Platon Maria au dobândit, prin efectul uzucapiunii de 30 de ani, drept de proprietate asupra următoarelor terenuri: a) suprafaţa de 616 mp, teren fâneţe, situat în intravilan com. Ceahlău, sat Ceahlău, judeţul Neamţ, învecinat la N cu moşt.def. Platon Maria, la V cu moşt.def. Luca Dumitru, la S cu Boacăş Eugen, la E cu moşt. def. Ioniţă Angelica, NCP 51510, astfel cum a fost identificată prin plan de amplasament şi delimitare a imobilului recepţionat de OCPI Neamţ cu procesul verbal de recepţie nr. 23/2022, care face parte integrală din prezenta; b) suprafaţă de 15.000 mp, teren fâneţe, situat în extravilanul satului Ceahlău, com. Ceahlău, judeţul Neamţ, în punctul Ciocanu, învecinat la NE cu Ţigănici Neculai, la NV cu Ursu Mihai, la SV cu Farcaşanu Ion şi la SE cu Luca Gheorghe, astfel cum a fost identificată prin plan de amplasament şi delimitare a imobilului recepţionat de OCPI Neamţ cu procesul verbal de recepţie nr. 1475/2021, care face parte integrală din prezenta; c) suprafaţă de 1.830 mp, teren fâneţe, situat în extravilanul satului Ceahlău, com. Ceahlău, judeţul Neamţ, în punctul Rotunda (care face parte din suprafaţa de 7.200 mp), învecinat la V cu moşt.def. Ciucanu V. Ion, la N cu moşt.def. Sandu Ana, la E cu restul proprietăţii de 5.370 mp, stăpânită de moşt.def. Platon Maria, iar la V cu Marcoci Mircea şi Tătaru Cristina, astfel cum a fost identificată prin plan de amplasament şi delimitare a imobilului recepţionat de OCPI Neamţ cu procesul verbal de recepţie nr. 208/2023, care face parte integrală din prezenta. Ia act că toate cheltuielile de judecată efectuate în acest dosar vor fi solicitate de către reclamant în dosarul disjuns, având ca obiect ieşire din indiviziune, urmând a fi analizate conform cotelor corespunzătoare. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Conform art. 471 alin. 1 Cod procedură civilă cererea de apel se depune la Judecătoria Bicaz. Pronunţarea hotărârii s a făcut azi, 18.04.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

3 aprilie 2023, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte termen pentru deliberare şi pronunţare la data de 18.04.2023 dată la care pronunţarea soluţiei se va face prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 03.04.2023.

10 august 2022, ora 10:00
Complet: C2
Tip soluție: 242 NCPC/155-1 CPC
Soluția pe scurt: În baza art. art. 242 alin. 1 Cod procedură civilă suspendă judecata cauzei privind pe reclamantul Platon Mihai, în contradictoriu cu pârâ?ii Platon Dorina, Platon Andrei - Gabriel, Platon Dumitru — Cătălin şi Be?leagă (Platon) Gabriela şi comuna Ceahlău, judeţul Neamţ prin reprezentant legal Primarul pentru neîndeplinirea de către reclamanţi a obligaţiilor procesuale stabilite în sarcina reclamantului. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării. Pronunţată, astăzi, 10.08.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

16 mai 2022, ora 9:30
Complet: C2-amânări
Tip soluție: Repus pe rol
Soluția pe scurt: În temeiul art. 400 Cod procedură civilă, repune cauza pe rol. Pune în vedere reclamantului să indice vecinii terenului în suprafaţă de 7.200 mp, faţă de răspunsul RNP Romsilva- fila 130 şi să depună schiţă avizată OCPI pentru terenul în suprafaţă de 1.830 mp, pentru a se verifica vecinătăţile acestuia, sub sancţiunea suspendării judecăţii cauzei, prevăzută de art.242 alin.1 Cod procedură civilă. Fixează termen de judecată la 10.08.2022, ora 10.00 pentru când se vor cita părţile, se va emite adrese în sensul sus menţionat, cu precizarea că se va pune în discuţie şi revenirea cu adresă către UAT com.Ceahlău, pentru a preciza dacă terenurile în suprafaţă de 616 mp, 15.000 mp şi 1.830 mp fac parte din domeniul public sa privat al comunei, sau au făcut obiectul legilor funciare, cu ataşarea schiţelor aferente, faţă de răspunsul de la fila 139. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată azi, 16.05.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

2 mai 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte termen pentru deliberare şi pronunţare la data de 16.05.2022 dată la care pronunţarea soluţiei se va face prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 02.05.2022.

14 martie 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea şi acordă termen de judecată la data de 02.05.2022, ora 9,30.

17 ianuarie 2022, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamantul să îşi îndeplinească obligaţiile procesuale stabilite în sarcina sa, acordă termen de judecată la data de 14.03.2022, ora 9,30.

15 noiembrie 2021, ora 10:00
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca reclamantul să îşi îndeplinească obligaţiile procesuale stabilite în sarcina acestuia, acordă termen de judecată la data de 17.01.2021, ora 9,30.

13 septembrie 2021, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează probele şi în vederea administrării lor, acordă termen de judecată la data de 15.11.2021, ora 10,00.

5 aprilie 2021, ora 9:30
Complet: C2-consiliu
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite în parte cererea de ajutor public judiciar, formulată de petentul Platon Mihai. Acordă reclamantului Platon Mihai ajutor public judiciar sub forma eşalonării plăţii taxei judiciare de timbru şi, în consecinţă, eşalonează plata taxei judiciare de timbru de 9.137,5 lei, aferente „ac?iunii în constatare” ?i „ie?irii din indiviziune”, în 24 tranşe lunare consecutive egale, în sumă de 380,72 lei fiecare, plătibile până în ultima zi a fiecărei luni, începând cu luna aprilie 2021, până în luna martie 2023, inclusiv. Cu drept de reexaminare în termen de 5 zile de la comunicarea prezentei încheieri în ceea ce priveşte soluţionarea cererii de ajutor public judiciar. Pronunţată azi, 05.04.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.



Pagina principală