Informații dosare ce cuprind 2757/113/2018
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
2757/113/2018
Numărul vechi:
Data înregistrării:
27 martie 2019, ora 12:00:00
Data ultimei modificări:
29 iunie 2026, ora 12:31:35
Instanță:
Curtea de Apel Galați
Secție:
Secţia penală şi pentru cauze cu minori
Materie:
Penal
Obiect:
omorul calificat (art.189 NCP) art. 32 al.1 cp si art. 224 al. 1 si 2 Cp
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
Batrînu Costel - Apelant Inculpat
Caraman Gicu - Intimat Parte vatamata
Batrînu Narcis - Intimat Parte vatamata
SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA BRAILA - Intimat Parte civila
SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA SF. APOSTOL ANDREI GALATI - Intimat Parte civila
Ședințe:
23 aprilie 2019, ora 8:30
Complet: A6
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: Decizia penala nr.540/A
Respinge, ca nefondat, apelul declarat de inculpatul Batrînu Costel împotriva sentin?ei penale nr. 56/11.03.2019 a Tribunalului Braila.
Mentine masura arestarii preventive a inculpatului Batrînu Costel si deduce retinerea si arestarea preventiva a acestuia de la 26.10.2018 la zi, respectiv 23.04.2019.
Onorariul avocatului din oficiu în suma de 868 lei va fi virat catre Baroul de Avocati Galati din fondurile Ministerului Justitiei (avocat Marian Monica).
Obliga pe apelantul - inculpat la plata sumei de 150 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare catre stat.
Definitiva.
Pronuntata în sedinta publica, azi 23.04.2019.
22 aprilie 2019, ora 8:30
Complet: A6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încheiere - Amâna pronuntarea cauzei la data de 23.04.2019.
9 aprilie 2019, ora 8:30
Complet: A6
Tip soluție: Termen intermediar
Soluția pe scurt: În baza art. 362 alin. 2 Cod pr. penala, în referire la art. 208 alin.4 Cod pr.penala, mentine masura arestarii preventive a inculpatului BATRÎNU COSTEL constatând legalitatea si temeinicia acesteia.
Definitiva.
Pronuntata în sedinta publica, azi 09.04.2019.
2. Numărul dosarului:
2757/113/2018
Numărul vechi:
Data înregistrării:
18 decembrie 2018, ora 00:00:00
Data ultimei modificări:
27 februarie 2025, ora 10:02:03
Instanță:
Tribunalul Brăila
Secție:
Sectia Penala
Materie:
Penal
Obiect:
omorul calificat (art.189 NCP) art. 32 al.1 cp si art. 224 al. 1 si 2 Cp
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
Batrînu Costel - Inculpat
Caraman Gicu - Parte vătămată
Batrînu Narcis - Parte vătămată
SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA BRAILA - Parte civilă
SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA SF. APOSTOL ANDREI GALATI - Parte civilă
Ședințe:
26 februarie 2025, ora 9:00
Complet: 4 FP
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În temeiul dispoziţiilor articolelor 278 alineatele 1 şi 3 şi ale articolului 279 teza finală din Codul de Procedură Penală, admite sesizarea din oficiu a instanţei.
Dispune îndreptarea omisiunii vădite, existente în cadrul minutei, dispozitivului şi considerentelor Sentinţei Penale nr. 56/11.03.2019, pronunţată în dosarul penal înregistrat la Tribunalul Brăila sub nr. 2757/113/2018, definitivă prin Decizia Penală nr. 540/A din 23.04.2019, pronunţată de Curtea de Apel Galaţi, referitoare la mijloacele materiale de probă înainte de Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila, ataşate la dosarul de urmărire penală şi, în consecinţă, în temeiul dispoziţiilor articolului articolului 404 alineatul 1 litera i din Codul de Procedură Penală, în referire la prevederile articolului 162 alineatul 5 din Codul de Procedură Penală, dispune restituirea, către persoana vătămată Bătrînu Narcis, la cererea acestuia, după rămânerea definitivă a Sentinţei Penale nr. 56/11.03.2019, pronunţată în dosarul penal înregistrat la Tribunalul Brăila sub nr. 2757/113/2018, definitivă prin Decizia Penală nr. 540/A din 23.04.2019, pronunţată de Curtea de Apel Galaţi, a unei căciuli din material textil, de culoare neagră, fără însemne particulare, depusă în plic sigilat, bun ridicat în data de 16.11.2018 de la domiciliul persoanei vătămate Caraman Gicu, situat în comuna Zăvoaia, satul Dudescu, Aleea Şcolii nr. 9, judeţul Brăila, plicul sigilat în care se află acest bun fiind înregistrat la poziţia nr. 2/2019 în registrul Camerei de Corpuri Delicte din cadrul Tribunalului Brăila.
În baza prevederilor articolului 275 alineatul 3 din Codul de Procedură Penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
Fără cale de atac.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, azi 26 februarie 2025.
11 martie 2019, ora 9:00
Complet: 4 FP
Tip soluție: Condamnare
Soluția pe scurt: I. În temeiul prevederilor art. 32 alin. 1 din Codul Penal, raportat la art. 188 alin. 1 din Codul Penal, art. 189 alin. 1 lit. e si f din Codul Penal, cu aplicarea dispozitiilor art. 199 alin. 1 din Codul Penal si ale art. 41 alin. 1 din Codul Penal, condamna pe inculpatul BATRÎNU COSTEL, în prezent detinut în cadrul Penitenciarului Galati, cetatenie româna, necasatorit, studii 6 clase, recidivist, stagiul militar neefectuat, fara ocupatie si loc de munca, la pedeapsa de 10 ani pentru comiterea infractiunii de tentativa de omor calificat în conditii de violenta în familie.
În temeiul prevederilor art. 67 alin. 2 din Codul Penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a si b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa complementara exercitarea dreptului de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat pe o perioada de 5 ani, dupa executarea pedepsei închisorii de 10 ani.
În baza art. 65 alin. 1 din Codul Penal raportat la art. 67 alin. 2 din Codul Penal si art. 66 alin. 1 lit. a si b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa accesorie exercitarea dreptului de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat de la ramânerea definitiva a prezentei sentinte si pâna la executarea sau considerarea ca executata a pedepsei principale a închisorii de 10 ani.
II. În temeiul prevederilor art. 224 alin. 1 si 2 din Codul Penal, cu aplicarea prevederilor art. 41 alin. 1 din Codul Penal, condamna pe inculpatul Batrânu Costel la pedeapsa de 1 an si 6 luni pentru comiterea infractiunii de violare de domiciliu.
În temeiul prevederilor art. 67 alin. 2 din Codul Penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a si b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa complementara exercitarea dreptului de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat pe o perioada de 2 ani, dupa executarea pedepsei închisorii de 1 an si 6 luni.
În baza art. 65 alin. 1 din Codul Penal raportat la art. 67 alin. 2 din Codul Penal si art. 66 alin. 1 lit. a si b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa accesorie exercitarea dreptului de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice si a dreptului de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat de la ramânerea definitiva a prezentei sentinte si pâna la executarea sau considerarea ca executata a pedepsei principale a închisorii de 1 an si 6 luni.
III. În temeiul prevederilor art. 38 alin. 1 si art. 39 alin. 1 litera b din Codul Penal contopeste pedepsele principale aplicate inculpatului de 10 ani închisoare si respectiv 1 an si 6 de luni închisoare, inculpatul urmând a executa pedeapsa cea mai grea de 10 ani închisoare la care se adauga sporul obligatoriu de 6 luni reprezentând 1/3 din pedeapsa de 1 an si 6 luni închisoare, în final inculpatul executând pedeapsa de 10 ani si 6 luni închisoare.
În temeiul prevederilor art. 104 alin. 2 din Codul Penal, raportat la art. 43 alin. 1 din Codul Penal revoca liberarea conditionata pentru restul neexecutat de 457 zile închisoare din pedeapsa de 8 luni si 1205 zile închisoare stabilita prin Sentinta Penala nr. 30/24.02.2016 pronuntata de Judecatoria Însuratei în dosarul nr. 2099/247/2015, definitiva prin Decizia Penala nr. 522/A din 10.05.2016 a Curtii de Apel Galati si dispune executarea acestui rest de pedeapsa la care se adauga pedeapsa de 10 ani si 6 luni de închisoare stabilita prin prezenta sentinta, urmând ca inculpatul sa execute în final pedeapsa rezultanta de 10 ani, 6 luni si 457 zile de închisoare.
În temeiul prevederilor art. 45 alin. 3 lit. a din Codul Penal, raportat la dispozitiile art. 66 alin. 1 lit. a, b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa complementara exercitarea drepturilor de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice, de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat pe o perioada de 5 ani dupa executarea pedepsei principale a închisorii de 10 ani, 6 luni si 457 zile de închisoare.
În temeiul prevederilor art. 45 alin. 5 din Codul Penal, raportat la dispozitiile art. 45 alin. 3 lit. a din Codul Penal si la art. 65 alin. 1 si art. 66 alin. 1 lit. a, b din Codul Penal interzice inculpatului ca pedeapsa accesorie exercitarea drepturilor de a fi ales în autoritatile publice sau în orice alte functii publice, de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat de la ramânerea definitiva a prezentei sentinte si pâna la executarea sau considerarea ca executata a pedepsei principale a închisorii de 10 ani, 6 luni si 457 zile de închisoare.
În baza prevederilor art. 404 alin. 4 lit. a din Codul de Procedura Penala si art. 72 alin. 1 din Codul Penal deduce din pedeapsa aplicata durata retinerii si a arestarii preventive de la data de 26.10.2018 la zi.
IV. În temeiul dispozitiilor art. 19 alin. 2 din Codul de Procedura Penala, ia act ca persoanele vatamate Batrânu Narcis si Caraman Gicu nu au exercitat actiunea civila în procesul penal.
În temeiul dispozitiilor art. 19 alin. 2 din Codul de Procedura Penala, ia act ca Serviciul de Ambulanta Judetean Braila nu a exercitat actiunea civila în procesul penal.
În baza prevederilor art. 23 alin. 3, art. 25 alin. 1 si ale art. 397 alin. 1 din Codul de Procedura Penala, raportat la dispozitiile art. 1349, art. 1357, art. 1381 din Codul Civil admite actiunea civila exercitata de partea civila Spitalul Judetean de Urgenta Braila si obliga inculpatul sa plateasca acestei parti civile suma de 590,12 lei reprezentând contravaloare servicii medicale acordate persoanelor vatamate Batrînu Narcis si Caraman Gicu.
În baza prevederilor art. 23 alin. 3, art. 25 alin. 1 si ale art. 397 alin. 1 din Codul de Procedura Penala, raportat la dispozitiile art. 1349, art. 1357, art. 1381 din Codul Civil admite actiunea civila exercitata de partea civila Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Andrei Galati si obliga inculpatul sa plateasca acestei parti civile suma de 7765,52 lei reprezentând contravaloare servicii medicale acordate persoanei vatamate Caraman Gicu.
V. În temeiul prevederilor art. 108 alin. 1 lit. d din Codul Penal, în referire la prevederile art. 112 alin. 1 lit. b din Codul Penal, dispune confiscarea de la inculpat a toporului folosit pentru agresionarea persoanelor vatamate Caraman Gicu si Batrânu Narcis, având o lungime totala de 62 cm, corp metalic cu lungime de 14 cm si tais de 12 cm, prevazut cu mâner confectionat din lemn, identificat cu ocazia cercetarii la fata locului efectuata la data de 25.10.2018 de lucratorii de politie judiciara din cadrul Inspectoratului de Politie al Judetului Braila, ambalat în sac de hârtie care a fost sigilat prin stampilare-cod 39009, conform mentiunilor din cadrul Procesului de efectuare a cercetarii locului faptei încheiat la data de 25.10.2018 si depus în original la filele nr. 15-16 din dosarul de urmarire penala nr. 1103/P/2018 al Parchetului de pe lânga Tribunalul Braila.
În conformitate cu dispozitiile art. 274 alin. 1 din Codul de Procedura Penala, obliga inculpatul la plata sumei de 1200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (1000 lei la urmarirea penala si 200 lei în faza de camera preliminara si judecata în fond).
Onorariul de 260 lei cuvenit aparatorului desemnat din oficiu pentru inculpat (avocat Grigoriu Tiberiu pentru faza de judecata în fond, conform Delegatiei pentru Asistenta Judiciara Obligatorie nr. 571/06.02.2019) ramâne în sarcina statului si se avanseaza din fondurile Ministerului Justitiei.
Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronuntata în sedinta publica azi 11 martie 2019.
18 februarie 2019, ora 9:00
Complet: 4 FP
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Termen pentru lipsa partilor vatamate
Pagina principală