Informații dosare ce cuprind 2807/230/2023

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 2807/230/2023
Numărul vechi:
Data înregistrării: 14 noiembrie 2023, ora 10:10:00
Data ultimei modificări: 30 aprilie 2026, ora 14:01:44
Instanță: Judecătoria Filiași
Secție: JUDECATORIA FILIASI
Materie: Civil
Obiect: revendicare imobiliară
Stadiu procesual: Fond

Părți:
Viziru Ioana - Reclamant
Ciontu Cristian Constantin - Pârât
Ciontu Cristian Constantin cu domiciliul procesual ales l - Pârât
Ivan Ramona - Pârât
Negoescu Georgeta - Chemat în garanţie
Negoescu Georgeta - Chemat în garanţie
Mirea Mariana - Reclamant
Viziru Gheorghe - Reclamant

Ședințe:
1 iulie 2026, ora 10:30
Complet: C2
Tip soluție:
Soluția pe scurt:

22 aprilie 2026, ora 10:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere că reclamanta Viziru Ioana a decedat, va dispune amânarea judecăţii cauzei în vederea introducerii în cauză a moştenitorilor Mirea Mariana şi Viziru Gheorghe şi citarea acestora, urmând a proroga punerea în discuţie a admisibilităţii în principiu a cererii de chemare în garanţie la o dată ulterioară după îndeplinirea procedurii de citare cu cei doi moştenitori.

15 octombrie 2025, ora 10:30
Complet: C2
Tip soluție: Civil
Soluția pe scurt: Având în vedere: - Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Filiaşi nr. 3/26.08.2025 s-a decis ca începând cu data de 27.08,.2025 să fie suspendată judecarea cauzelor, cu excepţia cauzelor cu caracter urgent prevăzute la art. 3 din hotărâre; - Hotărârea Sindicatului Naţional al Grefei Judiciare Dicasterial din data de 27.08.2025 privind protestul personalului auxiliar de specialitate început cu data de 28.08.2025 pe perioadă nedeterminată; - Faţă de obiectul prezentei cauze care nu se încadrează în lista cauzelor urgente; Instanţa urmează a acorda termen de judecată după încetarea formelor de protest.

9 iulie 2025, ora 10:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Dispune comunicarea cererii de chemare în garanţie formulată de pârâta Ivan Ramona către apărătorul reclamantei şi către persoana chemată în garanţie Negoescu Georgeta, acesteia din urmă comunicându-i-se şi cererea de chemare în judecată, în vederea observării. Amână judecarea cauzei la data de 15 octombrie 2025, ora 10:30, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 iulie 2025.

4 iunie 2025, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Citarea pârâtei Ivan Ramona cu menţiunea de a depune la dosar dovada achitării taxei judiciare de timbru de 96 lei aferentă cererii de chemare în garanţie pe care a formulat-o, cu menţiunea că poate formula cerere de acordare a facilităţilor la plata taxei judiciare de timbru, conform disp. art. 33 alin. 2 din O.U.G. nr. 80/2013 precum şi/sau cerere de reexaminare împotriva modului de stabilire a taxei de timbru, în temeiul disp. art. 39 alin. 1 din O.U.G. nr. 80/2013, urmând ca cererea de chemare în garanţie să se comunice celui chemat în garanţie şi reclamantei, după ce se va îndeplini obligaţia privind timbrajul. Amână judecarea cauzei la data de 09 iulie 2025, ora 09:30, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 iunie 2025.

29 ianuarie 2025, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de apărătorul pârâtului, fiind dovedită cu înscrisul medical anexat. Prorogă discutarea probatoriului la următorul termen de judecată. Dispune introducerea în cauză în calitate de pârâtă a numitei Ivan Ramona şi citarea acesteia cu copii de pe acţiune şi înscrisuri Amână judecarea cauzei la data de 04 iunie 2025, ora 09:30, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 ianuarie 2025.

18 septembrie 2024, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:

3 aprilie 2024, ora 09:30
Complet: C2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pune în vedere reclamantei prin apărător să completeze taxa judiciară de timbru aferentă capătului de cerere privind revendicarea imobiliară cu suma de 12 lei şi să achite taxa judiciară de timbru în cuantum de 100 lei pentru capătul de cerere privind grăniţuirea, punând în vedere posibilitatea de a formula cerere de acordare a facilităţilor la plata taxei judiciare de timbru, conform disp. art. 33 alin. 2 din O.U.G. nr. 80/2013 şi posibilitatea de a formula cerere de reexaminare împotriva modului de stabilire a taxei de timbru, conform disp. art. 39 alin. a din O.U.G. nr. 80/2013. Califică notele de şedinţă depuse la dosar de reclamantă, prin care se solicită introducerea în cauză în calitate de pârâtă a numitei Ivan Ramona, ca fiind o cerere modificatoare a acţiunii principale şi va dispune comunicarea acesteia către pârât, astfel cum prevăd disp. art. 204 din Codul de proc. civ. Amână judecarea cauzei la data de 18 septembrie 2024, ora 09:30, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 aprilie 2024.



Pagina principală