Informații dosare ce cuprind 289/100/2024
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
289/100/2024
Data înregistrării:
26 ianuarie 2024, ora 09:00:00
Data ultimei modificări:
17 iunie 2024, ora 12:16:45
Instanță:
Tribunalul Maramureș
Secție:
Secţia I Civilă
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
calcul drepturi salariale recalculare indemnizaţii concediu de odihnă
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SINDICATUL DIN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR SPIRU HARET MARAMURES - Reclamant
BODNARUC IONIŢA MIHAELA - Reclamant
ŞCOALA GIMNAZIALĂ DR. IOAN MIHALYI DE APŞA - Pârât
ŞCOALA GIMNAZIALĂ VASILE LUCACIU - Pârât
Ședințe:
5 iunie 2024, ora 8:30
Complet: Complet civil nr.8N - fond-confl. munca,asig. soc.
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite în parte cererea formulată de reclamantul ....
Obligă pârâta Şcoala Gimnazială „Dr. I.M. de A.” S. M. să recalculeze indemnizaţia de concediu de odihnă cuvenită membrei de sindicat Bodnaruc Ioniţa Mihaela, prin includerea indemnizaţiei de hrană în calculul cuantumului acesteia, începând cu data de 01.09.2023, pentru concediul aferent anului 2023, proporţional cu timpul lucrat în cadrul unităţii de învăţământ pârâte.
Obligă pârâta Şcoala Gimnazială „V. L.” Ş. să recalculeze indemnizaţiile de concediu de odihnă cuvenite membrei de sindicat B. I. M., prin includerea indemnizaţiei de hrană în calculul cuantumului acesteia, începând cu 01.09.2020 până la 31.08.2023 pentru concediul aferent anilor 2020, 2021, 2022 şi 2023, proporţional cu timpul lucrat în cadrul unităţii de învăţământ pârâte.
Obligă pârâtele să plătească membrei de sindicat B. I. M., diferenţa dintre indemnizaţiile de concediu de odihnă calculate potrivit prezentei sentinţe şi cele achitate, sume actualizate cu indicele de inflaţie, la care se adaugă şi dobânda legală penalizatoare calculată de la data scadenţei fiecărei indemnizaţii de concediu şi până la plata integrală a întregului debit.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Tribunalul Maramureş-Secţia I civilă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 5 iunie 2024.
Pagina principală