Informații dosare ce cuprind 2892/99/2024

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 2892/99/2024
Numărul vechi:
Data înregistrării: 15 aprilie 2025, ora 14:11:00
Data ultimei modificări: 25 noiembrie 2025, ora 16:23:47
Instanță: Curtea de Apel Iași
Secție: Secţia contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: calcul drepturi salariale
Stadiu procesual: Recurs

Părți:
SARAFINCEANU CONSTANTIN LUCIAN - Intimat
INSPECTORATUL TERITORIAL AL POLIŢIEI DE FRONTIERĂ IAŞI - Recurent

Ședințe:
19 noiembrie 2025, ora 09:30
Complet: Contencios-Recurs_2
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: Respinge ca nefondat recursul formulat de recurentul Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi împotriva sentinţei nr. 132/CA/2025 a Tribunalului Iaşi – Secţia a II-a Civilă, Contencios Administrativ şi Fiscal. Definitivă. Pronunţată azi, 19 noiembrie 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei.

10 septembrie 2025, ora 9:00
Complet: Contencios-Recurs_2
Tip soluție: Alte cauze
Soluția pe scurt: Având în vedere Hotărârea nr. 3 din data de 26 august 2025 a Adunării generale a judecătorilor Curţii de Apel Iaşi, prin care s-a decis suspendarea activităţii de judecată, începând cu data de 27 august 2025, prezenta cauză nu se judecă. Părţile urmează a fi înştiinţate în timp util cu privire la data reluării judecăţii.



2. Numărul dosarului: 2892/99/2024
Numărul vechi:
Data înregistrării: 31 mai 2024, ora 11:25:00
Data ultimei modificări: 15 aprilie 2025, ora 14:12:26
Instanță: Tribunalul Iași
Secție: Secţia II civilă-contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: calcul drepturi salariale
Stadiu procesual: Fond

Părți:
SARAFINCEANU CONSTANTIN LUCIAN - Reclamant
INSPECTORATUL TERITORIAL AL POLIŢIEI DE FRONTIERĂ IAŞI - Pârât

Ședințe:
24 martie 2025, ora 9:00
Complet: D10 c.a.
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: ÎNCHEIERE Admite cererea de îndreptare eroare materială formulată de reclamantul Sarafincianu Constantin-Lucian. Dispune îndreptarea erorii materiale din minuta, considerentele şi dispozitivul Sentinţei civile nr.132/2025/c.a din data de 06.03.2025 în sensul că, în loc de „Admite acţiunea formulată de reclamantul SARAFICEANU CONSTANTIN LUCIAN, în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Iaşi, ca neîntemeiată’’ se va menţiona corect ,,Admite acţiunea formulată de reclamantul SARAFINCIANU CONSTANTIN-LUCIAN, în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Iaşi, cu sediul în.., ca întemeiată.’’ Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 24.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

6 martie 2025, ora 9:00
Complet: D10 c.a.
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Hotărăşte . Admite ac?iunea formulată de reclamantul SARAFICEANU CONSTANTIN LUCIAN în contradictoriu cu pârâtul Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Iasi, ca neîntemeiată . Obligă pârâtul la recalcularea şi acordarea reclamantului a majorării pentru lucrări de excepţie aplicată la salariul de bază aflat în plată la data acordării , pentru perioada 01.07.2022-31.12.2022 . Obliga pârâtul să calculeze şi să plătească reclamantului diferenţele salariale care rezultă dintre drepturile salariale plătite şi cele cuvenite potrivit prezentei hotărâri, ca urmare a recalculării majorării aplicată la salariul de bază aflat în plată la data acordării majorării, cuvenită pentru executarea de lucrări de excepţie şi misiuni speciale în perioada de referinţă, diferenţe care urmează să fie actualizate cu indicele inflaţiei de la data scadentă fiecărui drept salarial, până la data efectuării plăţii efective, şi la care se adaugă şi dobânda legală de la data scadenţei şi până la plata efectivă a debitelor restante. Cu recurs în 15 zile de la comunicare . Recursul se depune la Tribunalul Iaşi . Pronunţată azi, 06.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

20 februarie 2025, ora 9:00
Complet: D10 c.a.
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 06.03.2025. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin.(2) Codul de procedură civilă.

7 noiembrie 2024, ora 10:00
Complet: D10 c.a.
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se îndeplini procedura de citare cu reclamantul, amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 20.02.2024.



Pagina principală