Informații dosare ce cuprind 31089/301/2023/a1.2
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
31089/301/2023/a1.2
Numărul vechi:
Data înregistrării:
5 decembrie 2023, ora 15:21:00
Data ultimei modificări:
22 ianuarie 2024, ora 15:35:30
Instanță:
Judecătoria Sector 3 București
Secție:
Judecatoria sect 3
Materie:
Penal
Obiect:
verificare măsuri preventive (art.207 NCPP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
TRUŞCĂ SACALOV ION VALENTIN - Inculpat
MĂSĂR SIMION LUCIAN - Inculpat
ARMENCIU RADU - Inculpat
Ședințe:
7 decembrie 2023, ora 10:00
Complet: CC 10 Penal
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În temeiul art. 348 rap. la art. 207 alin. (6) C. proc. pen., constată legalitatea şi temeinicia măsurii arestului la domiciliu luată prin încheierea din data de 21.07.2023, pronunţată de Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti în dosarul nr. 20059/301/2023 şi prelungită succesiv până în prezent, faţă de inculpaţii: MĂSAR SIMION-LUCIAN , TRU?CĂ-SACALOV ION-VALENTIN şi ARMENCIU RADU.
În temeiul art. 348 rap. la art. 207 C. proc. pen., cu aplicarea art. 242 alin. (2) C. proc. pen., constată că nu se mai justifică menţinerea măsurii arestului la domiciliu luată faţă de inculpaţii MĂSAR SIMION-LUCIAN, TRU?CĂ-SACALOV ION-VALENTIN şi ARMENCIU RADU şi astfel înlocuieşte măsura arestului la domiciliu cu măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile de la momentul rămânerii definitive a prezentei încheieri.
În temeiul art. 215 alin. (1) C. proc. pen., impune inculpaţilor, pe timpul cât se află sub control judiciar, să respecte următoarele obligaţii:
a) Să se prezinte la organul de urmărire penală, judecătorul de drepturi şi libertăţi sau la judecătorul de cameră preliminară ori instanţa de judecată, ori de câte ori este chemat.
b) Să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei.
c) Să se prezinte la organul de poliţie desemnat cu supravegherea de către organul judiciar care a dispus măsura, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat.
În baza art. 215 alin. (2) lit a) C. proc. pen., pe durata controlului judiciar, inculpaţii au următoarele obligaţii:
a) să nu depăşească limita teritorială a României, decât cu încuviinţarea instanţei.
Desemnează ca organ de supraveghere a inculpaţilor Secţia de Poliţie în circumscripţia căreia aceştia domiciliază, care va urmări respectarea măsurii şi a obligaţiilor impuse.
În temeiul art. 215 alin. (3) C. proc. pen., atrage atenţia inculpaţilor că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a măsurilor sau a obligaţiilor care le revin potrivit celor de mai sus, măsura controlului judiciar poate fi înlocuită cu măsura arestului la domiciliu sau cu măsura arestării preventive.
Dispune punerea în libertate a inculpaţilor MĂSAR SIMION-LUCIAN, TRU?CĂ-SACALOV ION-VALENTIN şi ARMENCIU RADU, dacă nu sunt reţinuţi sau arestaţi în altă cauză.
În temeiul art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare avansate de Stat rămân în sarcina acestuia.
Cu drept de a formula contestaţie în termen de 48 de ore care încep să curgă de la pronunţare pentru părţile prezente şi, respectiv de la comunicare pentru părţile lipsă.
Pronunţată în cameră de consiliu, astăzi, 07.XII.2023, ora 14:00.
Pagina principală