Informații dosare ce cuprind 3447/306/2022

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 3447/306/2022
Data înregistrării: 12 mai 2025, ora 13:08:00
Data ultimei modificări: 1 septembrie 2025, ora 14:53:26
Instanță: Curtea de Apel Alba Iulia
Secție: SECTIA I CIVILA
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face
Stadiu procesual: Recurs

Părți:
MATEESCU CONSTANTIN - Intimat Reclamant
MATEESCU ALINA MONA - Intimat Reclamant
TRIDENT TRANS TEX SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - Recurent Pârât
TRIDENT TRANS TEX SRL - Recurent Pârât
LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED - Recurent Intervenient

Ședințe:
25 septembrie 2025, ora 09:00
Complet: C5 - Recurs civil
Tip soluție:
Soluția pe scurt:



2. Numărul dosarului: 3447/306/2022
Data înregistrării: 14 august 2024, ora 11:55:00
Data ultimei modificări: 12 mai 2025, ora 14:01:10
Instanță: Tribunalul Sibiu
Secție: Secţia I civilă
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face
Stadiu procesual: Apel

Părți:
MATEESCU CONSTANTIN - Apelant Reclamant
MATEESCU ALINA MONA - Apelant Reclamant
TRIDENT TRANS TEX SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - Apelant Pârât
TRIDENT TRANS TEX SRL - Apelant Pârât
LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED - Intimat Intervenient

Ședințe:
20 martie 2025, ora 09:00
Complet: Apel 1
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt: Admite apelul formulat de reclamanţii-pârâţi M.C. şi M.A.M.împotriva sentinţei civile nr. 3072/20.06.2024 pronunţate de Judecătoria Sibiu, pe care o schimbă în parte, în sensul că: Admite acţiunea civilă formulată de reclamanţii-pârâţi M.C. şi M.A.M., ambii cu domiciliul ales la ..., în contradictoriu cu pârâta-reclamantă T.T.T.SRL-în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL, cu sediul ..şi, în consecinţă: Obligă pârâta-reclamantă reconvenţional T.T.T.SRL - în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL să î?i ridice construc?ia înscrisă în CF nr. ... Sibiu Al. 1, nr. top. ... de pe terenul proprietatea reclamanţilor-pârâţi MC.C şi M.A.M, înscris în CF nr. ... Sibiu Al, nr. cad. ..., nr. top. .... Respinge cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenienta L.I.L., cu sediul ales în ... în favoarea pârâtei-reclamante T.T.T.SRL. Obligă pârâta-reclamantă T.T.T. SRL-în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL şi intervenienta L.I.L.fiecare, la plata către reclamanţii-pârâţi M.C.şi M.A.M.(împreună) a cheltuielilor de judecată în cuantum de câte 2.110 lei, la fond. Menţine în rest dispoziţiile instanţei de fond. Respinge apelul formulat de pârâta reclamantă reconvenţional TRIDENT T.T.T.SRL-în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL împotriva aceleiaşi hotărâri. Obligă intimatele TRIDENT T.T.T.SRL-în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL şi L.I.L.fiecare, la plata către apelanţii M.C.şi MATEESCU M.A.M.(împreună) a cheltuielilor de judecată în cuantum de câte 1.360 lei fiecare, în apel. Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Sibiu. Pronunţată azi, 20.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.

7 martie 2025, ora 09:00
Complet: Apel 1
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână deliberarea şi pronunţarea hotărârii la data de prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ.

19 februarie 2025, ora 10:00
Complet: Apel 1
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână deliberarea şi pronunţarea hotărârii la data de 21.02.2025 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ.

29 ianuarie 2025, ora 10:00
Complet: Apel 2
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite excepţia tardivităţii cererilor de recuzare, invocată din oficiu, şi în consecinţă: Respinge cererile de recuzare cu privire la doamnele judecător ED şi DSC, titulare ale completului de judecată Apel 1, formulate de apelanta S.C. TRIDENT TRANS TEX S.R.L. şi intimata LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED, ca tardive. Înaintează dosarul nr. 3447/306/2022 Completului de judecată Apel 1, în vederea continuării judecăţii. Cale de atac odată cu fondul. Dată în Camera de Consiliu şi pronunţată în şedinţă publică, azi, data de 29.01.2025.

15 ianuarie 2025, ora 10:00
Complet: Apel 1
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere cererile de recuzare formulate în cauză atât de apelantul-pârât prin lichidator judiciar, cât şi de intimatul-intervenient se va înainta dosarul completulului competent în vederea soluţionării cererilor de recuzare, urmând ca, funcţie de soluţiile ce se vor da, să se acorde termen de judecată de către completul competent în judecarea apelului.

25 noiembrie 2024, ora 12:00
Complet: Apel 3
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Respinge cererea de abţinere formulată de doamnele judecător E.D. şi S. D. C. de la soluţionarea cauzei ce formează obiectul dosarului nr. 3447/306/2022. Restituie dosarul completului legal investit în vederea continuării judecăţii. Fără cale de atac. Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din data de 25.11.2024.

20 noiembrie 2024, ora 11:00
Complet: Apel 1
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Având în vedere susţinerile reprezentantului societăţii apelante, membrii prezentului complet formulează cerere de abţinere, sens în care se va înainta dosarul spre soluţionarea cererii de abţinere completului competent, urmând ca după soluţionare să se stabilească termenul de judecată pentru când vor fi citate părţile.



3. Numărul dosarului: 3447/306/2022
Data înregistrării: 23 martie 2022, ora 11:09:00
Data ultimei modificări: 20 august 2024, ora 11:02:24
Instanță: Judecătoria Sibiu
Secție: Sectia Civila
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face
Stadiu procesual: Fond

Părți:
MATEESCU CONSTANTIN - Reclamant
MATEESCU ALINA MONA - Reclamant
TRIDENT TRANS TEX SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - Pârât
TRIDENT TRANS TEX SRL - Pârât
LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED - Intervenient

Ședințe:
20 iunie 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Respinge cererea introductivă, formulată de reclamanţii-pârâţi MATEESCU CONSTANTIN şi MATEEASCU ALINA MONA, în contradictoriu cu pârâta-reclamantă TRIDENT TRANS TEX SRL-în faliment, prin lichidator judiciar BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL, ca neîntemeiată. Admite cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenienta LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED, în favoarea pârâtei-reclamante TRIDENT TRANS TEX SRL, în ceea ce priveşte respingerea cererii introductive de instanţă. Respinge cererea reconvenţională, formulată de pârâta-reclamantă TRIDENT TRANS TEX SRL, în contradictoriu cu reclamanţii-pârâţi MATEESCU CONSTANTIN şi MATEEASCU ALINA MONA, ca neîntemeiată. Respinge cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenienta LUCRETIUS INVESTMENTS LIMITED în favoarea pârâtei-reclamante TRIDENT TRANS TEX SRL, în ceea ce priveşte admiterea cererii reconvenţionale. Respinge cererea reclamanţilor-pârâţi de obligare a pârâtei-reclamante la palta cheltuielilor de judecată, ca neîntemeiată. Respinge cererea intervenientei de obligare a reclamanţilor-pârâţi la plata cheltuielilor de judecată, ca neîntemeiată. Cu drept de apel, în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Sibiu. Pronunţată azi, 20.06.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

7 iunie 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea pentru data de 20.06.2024.

30 mai 2024, ora 11:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Termen preschimbat
Soluția pe scurt: Termen preschimbat

24 mai 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea pentru data de 07.06.2024.

10 mai 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 24.05.2024.

26 aprilie 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 10.05.2024.

11 aprilie 2024, ora 11:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 26.04.2024.

26 februarie 2024, ora 09:00
Complet: C16 Civil Camera de Consiliu
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de reclamanţii MATEESCU CONSTANTIN şi MATEESCU ALINA MONA şi preschimbă termenul de judecată stabilit pentru data de 30.05.2024, la data de 11.04.2024, ora 11:00, pentru când se vor cita părţile cu menţiunea că nu se vor mai prezenta la termenul de judecată din data de 30.05.2024. Fără cale de atac. Dată în camera de consiliu şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 26.02.2024.

25 ianuarie 2024, ora 11:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Faţă de Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor nr. 1 din 19.01.2024, prin care s-a hotărât mentinerea formei de protest în sensul amânării judecării cauzelor, amana judecarea cauzei.

12 octombrie 2023, ora 11:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea atasării dosarului nr. 11207/306/2016.

15 iunie 2023, ora 10:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: fată de cererea de amânare formulată de către reprezentanta intervenientului.

30 martie 2023, ora 10:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a se achita de către pârâtă taxa judiciară de timbru aferentă cererii reconventionale.

12 ianuarie 2023, ora 11:00
Complet: C16 Civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a se lua cunostinţă de precizările formulate; pentru a se face dovada calităţii de reprezentant.

27 octombrie 2022, ora 11:00
Complet: C16 Civil Urgente
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: comunicarea cererii de interventie accesorie.



Pagina principală