Informații dosare ce cuprind 3478/90/2024

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 3478/90/2024
Data înregistrării: 19 noiembrie 2024, ora 14:01:00
Data ultimei modificări: 12 martie 2026, ora 11:30:48
Instanță: Tribunalul Vâlcea
Secție: A II A CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Stadiu procesual: Fond

Părți:
MBE-BO SRL-CU SEDIUL PROC.ALES - Creditor
ALB MARIA DACIANA ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ - Debitor
CABINET INDIVIDUAL DE INSOLVENŢĂ BRADU NICOLETA-DORINA-ÎNLOCUIT - Lichidator
RAIFFEISEN BANK S.A. - Creditor
COMUNA ALUNU - Creditor
AJFP VÂLCEA - Creditor
BT MICROFINANTARE IFN S.A. - Creditor
PORSCHE LEASING ROMÂNIA IFN SA ŞI PORSCHE BROKER DE ASIGURARE SRL-CU SEDIUL PROCESUAL ALES LA CAB. AV.CRIANA MĂCĂRESCU - Creditor
MERCEDEZ-BENZ LEASING IFN S.A. - Creditor
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA-PRIN DIRECTIA SILVICA VALCEA - Creditor
COSAD FOREST SRL - Creditor
NURVIL SRL - Creditor
UNCLE SAM SERVICE SRL - Creditor
NASTA FOREST EXPERT SRL - Creditor
EXPERT COM SPRL CRAIOVA - Lichidator
ROTAKT SRL - Creditor

Ședințe:
29 aprilie 2026, ora 09:30
Complet: CI 6
Tip soluție:
Soluția pe scurt:

4 martie 2026, ora 09:30
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza în vederea continuării procedurii

3 decembrie 2025, ora 09:30
Complet: CI 6
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: Aprobă raportul administratorului judiciar Cabinetul Individual de Insolvenţă Bradu Nicoleta Dorina. In temeiul art. 145 lit. D raportat la art.92 alin.5) din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă. Dispune începerea procedurii simplificate a falimentului debitorului ALB MARIA DACIANA ÎNTREPRINDERE FAMILIALĂ. In temeiul art.145 alin.2) lit.b din Legea privind procedura insolvenţei, Desemnează lichidator judiciar provizoriu pe EXPERT COM SPRL Craiova cu un onorariu provizoriu de 5000 lei, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din legea insolvenţei. In temeiul art.145 alin.2 lit.a) din lege. Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al debitorului. Fixează termenul maxim de predare a gestiunii către lichidatorul judiciar, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii şi predarea unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment, cu indicarea celor născute după deschiderea procedurii, a tabelului definitiv al creanţelor şi a oricăror altor tabele întocmite în procedură, a oricăror rapoarte de distribuţie, a listei actelor şi operaţiunilor efectuate după data deschiderii procedurii, în termen de 5 zile de la intrarea în faliment. Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Vâlcea, pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Constată că nu se impune prelungirea termenelor fixate prin sentinţa de deschidere a procedurii insolvenţei şi atrage atenţia lichidatorului asupra dispoziţiilor art.147 alin.2) din Legea nr.85/2014. In temeiul art.151 şi următoarele din lege. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. În temeiul art.86 alin.1) din lege. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al lichidatorului judiciar. Numai cu apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la sediul Tribunalului Vâlcea. Termen fond: 04.03.2026. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 3.12.2025.

5 noiembrie 2025, ora 09:00
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere că prin raportul de activitate se solicită trecerea la faliment în procedură simplificată, amână judecarea cauzei la data 03.12.2025, pentru când se citează părţile prin B.P.I., cu menţiunea că, se va pune în discuţie propunerea administratorului judiciar de intrare a debitoarei în procedura simplificată a falimentului.

10 septembrie 2025, ora 09:00
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere Hotărârea nr.3 din 26 august 2025 adoptată de Adunarea Generală a judecătorilor din cadrul Tribunalului Vâlcea, amână judecarea cauzei la data de 05.11.2025.

12 mai 2025, ora 09:00
Complet: CI 6
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de creditoarea MBE-BO SRL pentru deschiderea procedurii de insolvenţă a debitoarei ALB MARIA DACIANA ÎNTREPRINDERE FAMILIALĂ. În temeiul art.72 alin 6 din Legea privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă Dispune deschiderea procedurii insolvenţei împotriva debitoarei ALB MARIA DACIANA ÎNTREPRINDERE FAMILIALĂ. În temeiul art.73 din lege. Numeşte administrator judiciar provizoriu Cabinetul Individual de Insolvenţă Bradu Nicoleta Dorina, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu provizoriu de 4000 lei. În temeiul art.99 din lege. Dispune notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Vâlcea prin Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii în temeiul art.100 din lege. Fixează termenul limită pentru depunerea creanţelor la 26.06.2025. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la 16.07.2025. Fixează termenul de 7 zile de la publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a tabelului preliminar, pentru depunerea eventualelor contestaţii. Fixează termenul pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 11.08.2025. Fixează data şedinţei adunării creditorilor la data de 21.07.2025 şi convoacă creditorii debitorului. Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului, de către administratorul judiciar. In temeiul art.39 din lege. Dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Dispune comunicarea sentinţei către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului declarat la registrul comerţului şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi. Termen fond: 10.09.2025. Numai cu apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la sediul Tribunalului Vâlcea. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 12.05.2025.

30 aprilie 2025, ora 09:30
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 12.05.2025

19 martie 2025, ora 10:00
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza pentru când creditoarea urmează a depune un punct de vedere cu privire la notele scrise depuse de debitoare

5 februarie 2025, ora 09:00
Complet: CI 6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare formulată de către debitoare pentru a-şi pregăti apărarea şi pentru a depune înscrisurile doveditoare referitoare la achitarea debitului invocat prin prezenta cerere de chemare în judecată.



Pagina principală