Informații dosare ce cuprind 34922/3/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
34922/3/2023
Data înregistrării:
21 noiembrie 2023, ora 12:53:00
Data ultimei modificări:
26 mai 2025, ora 12:05:02
Instanță:
Tribunalul București
Secție:
Secţia a-VII-a Civilă
Materie:
Faliment
Obiect:
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată contestatia debitorului impotriva cererii introductive a creditorului pentru inceperea procedurii insolvenţei
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BUCURESTI ÎN REPREZENTAREA ADMINISTRATIEI SECTORULUI 2 A FINANŢELOR PUBLICE (DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BUCURESTI IN REPREZENTAREA ADMINISTRATIEI FISCALE PENTRU CONTRIBUABILI MIJLOCII BUCURESTI) - Creditor
SC TRIDENT BUSINESS SRL - Debitor
VIOLETA BEVERAGES SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR GLOBAL MONEY RECOVERY SPRL - Creditor
TURMAC INSOLVENCY SPRL - Lichidator
DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BUCURESTI IN REPREZENTAREA ADMINISTRATIEI SECTORULUI 2 - Creditor
DIRECTIA GENERALA DE IMPOZITE SI TAXE LOCALE SECTOR 6 - Creditor
ADMINISTRATIA FONDULUI PENTRU MEDIU - Creditor
ACTIV BRANDS SOLUTION NETWORK SRL - Creditor
CRONO TARD SRL - Creditor
Ședințe:
9 octombrie 2025, ora 09:00
Complet: C17
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
17 aprilie 2025, ora 09:00
Complet: C17
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Pentru continuarea procedurii, în vederea soluţionării în mod definitiv a acţiunii întemeiate pe dispozi?iile art.169 din Legea 85/2014 şi în vederea soluţionării litigiilor în care debitoarea este parte, amână cauza.
12 decembrie 2024, ora 09:00
Complet: C17
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: În temeiul art. 145 alin. (1) lit. B din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune intrarea în faliment prin procedura generală a debitoarei Trident Business SRL.
În temeiul art. 145 alin. (2) din Legea nr. 85/2014, dispune dizolvarea societăţii debitoare.
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei, în sarcina lichidatorului judiciar.
Stabileşte termen de maxim 5 zile de la data notificării deschiderii procedurii falimentului, de predare a gestiunii averii de la debitor/administratorul judiciar către lichidatorul judiciar, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii prevăzute la art. 84 alin. (2) din Legea nr. 85/2014.
Dispune întocmirea şi predarea de către administratorul judiciar sau de administratorul special, după caz, către lichidatorul judiciar, în termen de maxim 5 zile de la intrarea în faliment, a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment, cu indicarea celor născute după data deschiderii procedurii, a tabelului definitiv al creanţelor şi a oricăror alte tabele întocmite în procedură, a oricăror rapoarte de distribuţie, a listei actelor şi operaţiunilor efectuate după data deschiderii procedurii.
Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor prevăzut la art. 146 alin. (3) din Legea nr. 85/2014, în vederea întocmirii tabelului suplimentar – 24.01.2025; b) termenul de verificare a creanţelor menţionate la art. 146 alin. (3) din lege, de întocmire şi publicare a tabelului suplimentar al acestora – 21.02.2025; c) termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor – 7 zile de la publicarea tabelului suplimentar în Buletinul procedurilor de insolvenţă; d) termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat – 21.03.2025.
Desemnează lichidator judiciar provizoriu pe Turmac Insolvency SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. 85/2014, cu o remuneraţie de 4500 lei din averea debitoarei.
În temeiul art. 146 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 85/2014, dispune ca lichidatorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99, alin. (3) din aceeaşi lege, privind intrarea debitorului în procedura falimentului prin procedura generală, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acestuia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor/administratorul judiciar, menţionată la art. 145, alin. (2), lit. e), debitorului şi oficiului registrului unde debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii.
Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună lunar la dosar raportul prevăzut de art. 59 alin. (1) din Legea nr. 85/2014.
Prorogă avansarea de sume din fondul prevăzut la art. 39 alin. 4 din Legea nr. 85/2014 la finalul procedurii.
Fixează termen pentru continuarea procedurii în data de 17.04.2025, ora 9:00.
Executorie.
Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, ce va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 12.12.2024.
20 iunie 2024, ora 09:00
Complet: C17
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererile formulate de creditorii Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Bucureşti în reprezentarea Administraţiei Fiscale pentru Contribuabili Mijlocii Bucureşti şi Violeta Beverages SRL, prin administrator judiciar Global Money Recovery SPRL.
În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, deschide procedura generală împotriva debitoarei Trident Business S.R.L..
În cazul în care debitoarea nu depune la dosar, în termen de 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, o declaraţie prin care să-şi manifeste intenţia de reorganizare, în temeiul art. 85 alin. 1 raportat la art. 74 şi art. 67 alin. 1 lit. g din Legea nr. 85/2014, urmează a opera ridicarea de drept a dreptului de administrare – constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea, situaţie în care conducerea integrală a activităţii debitoarei revine administratorului judiciar.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al administratorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i administratorului judiciar, în cazul în care operează ridicarea de drept a dreptului de administrare.
Pune în vedere debitoarei că este obligată să depună în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul cauzei, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. 85/2014. În cazul în care debitoarea nu va depune actele şi informaţiile arătate devin aplicabile dispoziţiile art. 82 alin. 2 şi art. 169 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014.
Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – 02.08.2024; b) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar de creanţe – 22.08.2024; c) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – 16.09.2024; d) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – 27.08.2024.
Desemnează administrator judiciar provizoriu, dintre ofertele de la dosar, pe Turmac Insolvency SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. 85/2014, cu o remuneraţie provizorie de 4.000 lei din averea debitorului.
În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să efectueze notificările prevăzute de art. 99 alin. 3 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 67 alin. 1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014.
Pune în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, şi, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul prevăzut la art. 97 din aceiaşi lege.
În temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar.
Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. 31/1990, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi.
Pune în vedere administratorului judiciar să depună lunar la dosar raportul prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, în acest scop urmând ca acesta să efectueze verificări la DITL Sector 1-6 Bucureşti, DITL de la sediile anterioare şi de la punctele de lucru, Serviciul Permise Auto, ANCPI şi AFP Sector 2 - conturile bancare.
Pune în vedere administratorului judiciar ca notificările transmise creditorilor să cuprindă solicitarea de comunicare a declaraţiilor de creanţe, a documentelor justificative, a taxei de timbru: (i) un exemplar va fi transmis atât in format scriptic (hârtie) la grefa Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti, cât şi în format electronic (documente PDF de maximum 4 MB fiecare) pe adresa de e-mail a Secţiei a VII-a Civilă a Tribunalului Bucureşti (trb-insolventa@just.ro); (ii) exemplarul destinat practicianului în insolvenţă va fi transmis pe adresa de corespondenta electronică ce va fi indicată de acesta prin notificare.
Fixează termen pentru continuarea procedurii la 12.12.2024, ora 9:00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, care va fi depus la Tribunalul Bucureşti Secţia a VII-a Civilă.
Pronunţată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei, astăzi, 20.06.2024.
14 iunie 2024, ora 12:00
Complet: Camera de Consiliu C18
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt:
Respinge cererea de recuzare a domnului judecător Ciorsac Silviu- Alexandru, ca neîntemeiată.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 14.06.2024
6 iunie 2024, ora 09:00
Complet: C17
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 20.06.2024.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 06.06.2024.
23 mai 2024, ora 10:00
Complet: C17
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 06.06.2024.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 23.05.2024.
28 martie 2024, ora 10:00
Complet: C17
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În vederea comunicării către debitoare a cererii de deschidere a procedurii formulate de către creditoarea VIOLETA BEVERAGES SRL PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR GLOBAL MONEY RECOVERY SPRL, amână cauza.
Pagina principală