Informații dosare ce cuprind 3621/96/2007
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
3621/96/2007
Data înregistrării:
8 noiembrie 2007, ora 00:00:00
Data ultimei modificări:
3 iunie 2025, ora 13:31:49
Instanță:
Tribunalul Harghita
Secție:
SECŢIA CIVILĂ
Materie:
Faliment
Obiect:
procedura insolvenţei – societăţi pe acţiuni
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SC OŢELURI PENTRU SCULE SA - Debitor
OFICIUL REGISTRULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL HARGHITA - Chemat în garanţie
SZABO PAVEL (administrator special) - Pârât
DIRECŢIA GENERALĂ REGIONALĂ A FINANŢELOR PUBLICE BRAŞOV - ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE HARGHITA - Creditor
SC COMAT HARGHITA SA - Creditor
SC TREMAG SA - Creditor
PRIMĂRIA ORAŞUL CRISTURU SECUIESC - Creditor
CNVM (PRIN AFIŞARE LA UŞA INSTANŢEI) - Creditor
SC FILIALA DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE ELECTRICA FURNIZARE TRANSILVANIA SUD SA- AG. DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE M-CIUC - Creditor
AVE HARGHITA SALUBRITATE SRL - Creditor
SC UZINA MECANICĂ CUGIR SA - Creditor
SC SECO TOOLS ROMANIA SRL - Creditor
SC SILCOREX SA - Creditor
AVAS BUCUREŞTI - Creditor
E.ON .GAZ ROMANIA SA - Creditor
SC HIDROMECANICA SA - Creditor
SC DEPOZITARUL CENTRAL S.A. - Creditor
ITM HARGHITA - Creditor
SC GOSCOM SA - Creditor
SC INTEX PRIM SRL - Creditor
SC OŢELUL ROŞU SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR CAPIV IPURL - Creditor
SC SILCOREX SA(PRIN AFIŞARE LA UŞA INSTANŢEI) - Creditor
OŢELURI PENTRU SCULE SA PRIN LICHIDATOR JUDICIAR MURES INSOLVENCY SPRL - Debitor
PRO AUTO INDUSTRIES S.A. - Creditor
TMK ARTROM S.A. - Creditor
BURSAN ZITA prin mandatar Digital Just Tax SRL - Creditor
Ședințe:
2 iunie 2025, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: În temeiul art. 129 alin. 2 din Legea nr. 85/2006, aprobă cererea de închidere a procedurii, întocmită de lichidatorul judiciar Mures Insolvency S.P.R.L., publicată în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă nr. 2902/12.02.2025.
Admite cererea de închidere a procedurii insolvenţei, formulată de lichidatorul judiciar Mureş Insolvency S.P.R.L., cu sediul în ......
În temeiul art. 132 alin. 2 din Legea nr. 85/2006, dispune închiderea procedurii insolvenţei societăţii debitoare SC OŢELURI PENTRU SCULE S.A., cu sediul social în ...., cod de identificare fiscală ...., număr de ordine ....şi radierea acesteia din Registrul Comerţului.
În temeiul art. 136 din Legea nr. 85/2006, dispune descărcarea lichidatorului judiciar Mures Insolvency S.P.R.L. de orice îndatoriri şi responsabilităţi.
În temeiul art. 135 din Legea nr. 85/2006 dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Braşov prin Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Harghita şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Harghita, pentru efectuarea menţiunilor de închidere a procedurii şi de radiere a societăţii debitoare, precum şi publicarea în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 02 iunie 2025.
24 februarie 2025, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea convocării adunării creditorilor la sediul lichidatorului judiciar având ca ordine de zi: - aprobarea cererii de închidere a procedurii
4 noiembrie 2024, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pune în vedere lichidatorului judiciar să facă aplicarea dispoziţiilor art. 131 alin. 1 din Legea nr. 85/2006, în situaţia în care nu mai există bunuri să fsacă demersuri pt închiderea procedurii.
3 iunie 2024, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru ca lichidatorul judiciar să depună contractul de vânzare-cumpărare la care face referire
13 martie 2024, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea scoaterii din evidenţele fiscale a două bunuri imobile care au fost valorificate anterior deschiderii procedurii
1 noiembrie 2023, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea continuării procedurii
14 iunie 2023, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea continuării procedurii şi recuperării creanţelor
8 martie 2023, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea continuării procedurii şi recuperării creanţelor
23 noiembrie 2022, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea recuperării creanţelor
8 iunie 2022, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea continuării procedurii, recuperării creanţelor şi rezolvării problemei privind eliminarea deşeurilor periculoase
16 martie 2022, ora 10:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea valorificării bunurilor
24 noiembrie 2021, ora 10:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru valorificarea bunurilor
9 iunie 2021, ora 10:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii
17 februarie 2021, ora 10:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru ca lichidatorul judiciar să îndeplinească obliga?iile stabilite, sub sanc?iunea amenzii şi în vederea continuării procedurii
2 decembrie 2020, ora 12:00
Complet: C4L
Tip soluție: Admis
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată creditorul Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Braşov, Administraţia Finanţelor Publice Harghita, cu sediul în ... şi, în consecinţă:
În baza art. 107 alin. 2 lit. b din Legea nr. 85/2006, desemnează în calitate de lichidator provizoriu pe administratorul judiciar SMDA MUREŞ INSOLVENCY SPRL Tg. Mureş, cu sediul în ..., cu o remuneraţie ce va fi stabilită de către adunarea creditorilor, în conformitate cu criteriile aprobate prin legea de aprobare a profesiei, urmând ca acesta să îndeplinească atribuţiile prevăzute de art. 25 din Legea nr. 85/2006 şi să identifice băncile la care debitorul are disponibil în conturi şi să nu dispună de acestea, fără un ordin al său.
Fixează data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor la data de 15.12.2020, ora 12, la sediul lichidatorului judiciar provizoriu MUREŞ INSOLVENCY SPRL Târgu Mureş, ..., cu următoare ordine de zi: punerea în discuţie a confirmării lichidatorului judiciar provizoriu desemnat de judecătorul-sindic şi a remuneraţiei acestuia.
Confirmarea lichidatorului judiciar desemnat de adunarea creditorilor sau de creditorul care deţine cel puţin 50% din valoarea creanţelor, va avea loc în camera de consiliu, fără citarea părţilor.
Pentru continuarea lucrărilor de lichidare judiciară se acordă termen de control la data de 17.02.2021, ora 10,30.
Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 02 decembrie 2020.
19 noiembrie 2020, ora 11:00
Complet: C2L
Tip soluție: Anulează cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia netimbrării cererii invocată din oficiu şi, în consecinţă:
Anulează ca netimbrată cererea de recuzare a judecătorului-sindic Antonescu Marcel Romeo din completul C4L, formulată de reprezentantul convenţional al debitorului SC OŢELURI PENTRU SCULE SA şi al pârâtului SZABO PAVEL (administrator special).
Definitivă.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 19.11.2020.
5 noiembrie 2020, ora 9:30
Complet: C2L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a se soluţiona cererea de reexaminare împotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru.
21 octombrie 2020, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Termen intermediar
Soluția pe scurt: Dosar nr. 3621/96/2007
ÎNCHEIERE EXCEPŢIE DE NECONSTITUŢIONALITATE
Admite cererea formulată de debitorul SC OŢELURI SPECIALE PENTRU SCULE SA, cu sediul în ......înregistrat la ORC de pe lângă Tribunalul Harghita, .... prin Avocat Bogdan Rădulescu, prin practicianul în insolvenţă MUREŞ INSOLVENCY SPRL Tg. Mureş, cu sediul .... şi, în consecinţă:
Sesizează Curtea Constituţională a României cu soluţionarea excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 11 lit. c) şi art. 19 alin. 1 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, prin raportare la prevederile art. 16 alin. 1 şi art. 21 alin. 1 - 3 din Constituţia României, excepţie invocată de debitorul SC OŢELURI SPECIALE PENTRU SCULE SA Cristuru Secuiesc şi trimite sesizarea la Curtea Constituţională a României, împreună cu prezenta încheiere, cererea cu excepţia de neconstituţionalitate invocată, încheierea prin care s-a dispus deschiderea procedurii generale a insolvenţei, decizia Curţii de Apel Târgu Mureş prin care s-a dispus intrarea debitorului în faliment, cererea din data de 09.07.2020 prin care creditorul DGRFP Braşov, AJFP Harghita, a solicitat să se procedeze la numirea practicianului în insolvenţă Mureş Insolvency SPRL Târgu Mureş şi raportul nr. 8565/16.10.2020 întocmit de practicianul în insolvenţă Mureş Insolvency SPRL Târgu Mureş prin care şi-a exprimat poziţia faţă de excepţia de neconstituţionalitate invocată.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 21.10.2020, ora 10,45.
ÎNCHIERE DE ŞEDINŢĂ
pentru a se depune cererea de recuzare în formă scrisă.
15 iulie 2020, ora 10:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru comunicarea înscrisurilor depuse la acest termen către ANAF
17 iunie 2020, ora 9:50
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: termen în continuare
25 martie 2020, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Termen intermediar
Soluția pe scurt:
19 martie 2020, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Termen intermediar
Soluția pe scurt: Suspendat de plin drept pe durata stării de urgenţă, potrivit art.42 alin.6 din Decretul nr.195/2020, privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României
15 ianuarie 2020, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
23 octombrie 2019, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
22 mai 2019, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii si solutionarea dosarelor asociate.
30 ianuarie 2019, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
5 decembrie 2018, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
7 noiembrie 2018, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru solutionarea dosarelor asociate.
12 septembrie 2018, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
18 mai 2018, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Preschimbă termenul de judecată de la data de 05.12.2018 la data de 12.09.2018, ora 09,30, pentru când vor fi citate părţile.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 18 mai 2018.
9 mai 2018, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii.
6 decembrie 2017, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii.
14 iunie 2017, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
8 februarie 2017, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii.
22 decembrie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: respinge cererea.
20 decembrie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: pentru a delibera, la 22 decembrie 2016
12 octombrie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: cerere de amanare.
22 iunie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
6 aprilie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Respinge cererea creditorului Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Braşov, Agenţia Judeţeană a Finanţelor Publice Harghita, de intrare în faliment a debitorului SC OŢELURI PENTRU SCULE SA. Pentru continuarea lucrărilor specifice procedurii insolvenţei se acordă termen de control la data de 22 iunie 2016.Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare.Pronunţată în şedinţa publică din data de 06 aprilie 2016.
30 martie 2016, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a delibera asupra cererii de intrare în faliment, la 06 aprilie 2016.
9 decembrie 2015, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea materializării contractului de cesiune acţiuni intervenit între intervenit SC ACCORD ENERRGY SRL în calitate de cesionar şi Tigău Laurenţiu Daniel în calitate de cedent.
14 octombrie 2015, ora 9:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea materializării preluării societăţii debitorului, de către un potenţial investitor.
29 mai 2015, ora 9:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Proroga discuţiile privind solicitarea AJFP Harghita cu privire la intrarea în faliment.
23 ianuarie 2015, ora 9:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continuării procedurii de reorganizare a activităţii debitoarei.
19 septembrie 2014, ora 9:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continuării procedurii de reorganizare a activităţii debitoarei.
9 mai 2014, ora 9:00
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continuării programului de reorganizare a activităţii debitoarei.
28 februarie 2014, ora 8:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continurii procedurii.
6 decembrie 2013, ora 8:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continuării procedurii de reorganizare a activităţii debitoarei.
27 septembrie 2013, ora 8:30
Complet: C4L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea continuării derulării planului de reorganizare a activităţii debitaorei.
7 iunie 2013, ora 8:30
Complet: C4L
Tip soluție: Admis
Soluția pe scurt: In baza art. 100 al. 1 lit. A din legea nr. 85/2006, confirmă modificarea planul de reorganizare propus de către debitoarea SC OTELURI PENTRU SCULE SA, cu sediul în Cristuru Secuiesc, str. Timafalvi, nr. 111, judeţul Harghita, cod de identificare fiscală 528724, număr de ordine în registrul comerţului J19/6/1991, în sensul prelungirii planului de reorganizare al activităţii debitoarei cu 9 luni.
Acordă termen în vederea continuării lucrărilor privind procedura insolvenţei la data de 27 septembrie 2013.
Definitivă. cu drept de recurs în 7 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţa publică de la 07 iunie 2013.
3 iunie 2013, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: pentru deliberare.
11 februarie 2013, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea derulării planului de reorganizare a activităţii debitoarei.
24 septembrie 2012, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: amânat în vederea continuării procedurii.
10 mai 2012, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Confirmă modificarea planuluid e reorganizare propu de debitoarea SC OŢELURI PENTRU SCULE SA.
3 mai 2012, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
27 aprilie 2012, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
23 aprilie 2012, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: amână pronunţarea asupra hotărârii adunării creditorilorprin care s-a acceptat prelungirea planului de reorganizare a activităţii debitoarei.
5 decembrie 2011, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru convocarea adunării creditorilor în vederea punerii în discuţie a prelungirii perioadei de derulare a planului de reorganizare a activităţii debitoare.
12 septembrie 2011, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii de administrare judiciară.
4 aprilie 2011, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: amânat în vederea cintinuării procedurii.
15 noiembrie 2010, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: amânat în vederea continuării procedurii de administrare judiciară.
6 septembrie 2010, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: Admite excepţia de necompetenţă a judecătorului sindic invocată din oficiu.
Respinge ca inadmisibilă cererea formulată de debitoare.
EE
17 mai 2010, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru derularea planului de reorganizare.
8 martie 2010, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: amânat în vederea continuării lucrărilor de administrare judiciară.
EE
16 noiembrie 2009, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii de administrare judiciară.
7 septembrie 2009, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Instanţelor din raza Curţii de Apel Târgu Mureş din 19 august 2009 precum şi Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Harghita de azi, 1 septembrie 2009, instanţa amână judecarea cauzei şi fixează un nou termen de judecată.
18 mai 2009, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru continuarea lucrărilor de administrare judiciară a debitoarei.
26 ianuarie 2009, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: Pentru derularea planului de reorganizare.
27 octombrie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: confirmă planul de reorganizare.
20 octombrie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: continuarea procedurii.
22 septembrie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru soluţionarea recursului declarat de AVAS Bucureşti, împotriva sentinţei civile nr.736/05.05.2008
2 iunie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru rămânerea irevocabilă a sentinţei civile nr. 736/05.05.2008
5 mai 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: Respinge contestaţiile formulate de creditzorii SC HIDROMECANICA SA şi AVAS Bucureşti, împotriva tabelului preliminard e creanţe.
EE
29 aprilie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: amână pronunţarea asupra contestaţiilor la tabelul preliminar, la 05 mai 2008.
25 aprilie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: amână pronunţarea asupra contestaţiilor la tabelul preliminar
21 aprilie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: amână pronunţarea asupra contestaţiilor la tabelul preliminar.
10 martie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: pentru continuarea procedurii prev. de Legea nr. 85/2006.
28 ianuarie 2008, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Amânat
Soluția pe scurt: continuarea procedurii
3 decembrie 2007, ora 8:30
Complet: C3L
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: Dispune deschiderea procedurii simplificate a insolvenţei împotriva debitoarei SC OŢELURI PENTRU SCULE SA. Desemnează administrator judiciar pe RVA MURES INSOLVENCY SPECIALISTS SPPI.
E.E.
Pagina principală