Informații dosare ce cuprind 374/2/2026
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
374/2/2026
Data înregistrării:
26 ianuarie 2026, ora 11:42:00
Data ultimei modificări:
3 aprilie 2026, ora 15:02:05
Instanță:
Curtea de Apel București
Secție:
Sectia a X-a de contencios administrativ si fiscal si pentru achizitii publice
Materie:
contencios administrativ și fiscal
Obiect:
litigiu privind achiziţiile publice - contestaţie atribuire DECIZIE CNSC NR.6/C8/4566,4607 DIN 05.01.2026
Stadiu procesual:
Recurs
Părți:
COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE PRIN DIRECŢIA REGIONALĂ DRUMURI ŞI PODURI CLUJ - Petent
ASOCIAŢIA DACIA FABER SRL - Intimat
FAR FOUNDATION SRL ÎN CALITATE DE LIDER AL ASOCIERII FAR FOUNDATION SRL-ROADS DESIGN SRL - AUTOMAGISTRAL - PIVDEN SRL - Petent
ANTREPRIZA REPARAŢII ŞI LUCRĂRI-ARL CLUJ SA - Petent
ASOCIEREA FREYROM SA - PROCONS GROUP SRL - Petent
Ședințe:
29 aprilie 2026, ora 11:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
31 martie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Recurs (alte soluţii)
Soluția pe scurt: Respinge excepţiile invocate cu privire la plângerile formulate de către petenta Asocierea FREYROM SA – PRONCONS GROUP SRL şi autoritatea contractantă C.N.A.I.R. S.A., ca neîntemeiate.
Admite plângerile formulate de către petenta Asocierea FREYROM SA – PRONCONS GROUP SRL şi autoritatea contractantă C.N.A.I.R. S.A. şi modifică în parte decizia C.N.S.C. în sensul că:
Respinge criticile formulate împotriva ofertei depuse de către Asocierea FREYROM SA – PRONCONS GROUP SRL şi analizate de către Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor prin decizia atacată, ca neîntemeiate.
Respinge criticile formulate de către Asocierea Dacia Faber S.R.L. cu privire la locurile 1-8 din clasament, ca lipsite de interes.
Respinge excepţia inadmisibilităţii cererilor de intervenţie principală formulate de către Asocierea FREYROM SA – PRONCONS GROUP SRL, pentru neplata cauţiunii, ca neîntemeiată.
Admite în parte plângerea introdusă de către petenta ANTREPRIZA REPARAŢII ŞI LUCRĂRI – ARL CLUJ S.A., în dosarul conexat nr. 398/2/2026.
Admite în parte plângerea introdusă de către petenta FAR FOUNDATION S.R.L., în dosarul conexat nr. 399/2/2026.
În aplicarea dispoziţiilor art. 34 alin. 4 din Legea nr. 101/2016, fixează termen de judecată la data de 29.04.2026, ora 11:00, pentru când se citează părţile, în vederea discutării criticilor ce nu au fost analizate de către Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor prin decizia atacată, precum şi a cererilor de intervenţie principală.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 31.03.2026.
24 martie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 31.03.2026, pronunţarea urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, 24.03.2026.
17 martie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 24.03.2026, pronunţarea urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, 17.03.2026.
10 martie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 17.03.2026, pronunţarea urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 10.03.2026.
4 martie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 10.03.2026, pronunţarea urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, 04.03.2026.
23 februarie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Camera de Consiliu 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Admite cererea de abţinere formulată de către doamna judecător Ramona Buşu, în cauza ce face obiectul dosarului nr. 374/2/2026.
Fără cale de atac.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 23.02.2026.
18 februarie 2026, ora 9:00
Complet: 10-Completul 2 Recurs Achiziţii Publice
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru solutionarea incidentului procedural ivit in cauza.
Pagina principală