Informații dosare ce cuprind 376/298/2024
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
376/298/2024
Data înregistrării:
7 februarie 2024, ora 11:23:00
Data ultimei modificări:
11 septembrie 2025, ora 12:34:13
Instanță:
Judecătoria Sebeș
Secție:
JUDECĂTORIA SEBEŞ
Materie:
Civil
Obiect:
cerere de valoare redusă 1100,56
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
KREDYT INKASO INVESTMENTS RO S.A - Reclamant
MIVASERV AUTO S.R.L. - Pârât
Ședințe:
18 septembrie 2024, ora 09:00
Complet: C5
Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesual active a reclamantei KEREDYT INKASO INVESTMENTS RO S.A, invocată de către pârâtă prin întâmpinare şi respinge cererea reclamantei ca fiind formulată de o persoană fără calitate activă.
Admite excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune invocată de către pârâtă prin întâmpinare. Constată prescris dreptul material la acţiune în ceea ce priveşte creanţele scadente anterior datei de 07.02.2021.
Respinge cererea formulată de reclamanta KEREDYT INKASO INVESTMENTS RO S.A. în contradictoriu cu pârâta M A S.R.L. ca urmare a intervenirii prescripţiei dreptului material la acţiune.
Fără cheltuieli de judecată.
Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cerere care se depune la Judecătoria Sebeş sub sancţiunea nulităţii.
Pronunţată azi, 18.09.2024 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pagina principală