Informații dosare ce cuprind 3912/103/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
3912/103/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
20 octombrie 2022, ora 14:03:00
Data ultimei modificări:
30 aprilie 2025, ora 15:56:05
Instanță:
Tribunalul Neamț
Secție:
Sectia a II-a Civilă de Contencios Administrativ şi Fiscal
Materie:
Faliment
Obiect:
deschiderea procedurii la cererea creditorului
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
TONESCU FINANCE S.A.R.L. LA ASSET PORTFOLIO SERVICING ROMÂNIA S.R.L. - Creditor
TELAL SERVCOM SRL - Debitor
NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L. - Lichidator JUDICIAR PROVIZORIU
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE NEAMŢ - Creditor
IBRIAN AL. ALEXANDRU - Pârât ÎN CERERE ART.169 CONEXATĂ - SOLUŢIONATĂ
Ședințe:
17 aprilie 2024, ora 09:00
Complet: F2 amânări
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L., lichidator judiciar al debitoarei S.C. TELAL SERVCOM S.R.L.
În temeiul art. 174 din Legea nr. 85/2014, dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei TELAL SERVCOM S.R.L.
Dispune radierea debitoarei din Registrul Comerţului Neamţ.
În temeiul art. 180 din Legea 85/2014, descarcă pe lichidator de orice îndatoriri şi responsabilităţi.
În temeiul art. 179 din Legea nr. 85/2014, dispune notificarea prezentei sentinţe Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Neamţ şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ pentru efectuarea menţiunilor de închidere a procedurii şi de radiere, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
Dispune plata către lichidatorul judiciar a sumei de 7000 lei, exclusiv TVA, reprezentând onorariu şi a sumei de 250,27 lei, reprezentând cheltuieli de administrare a procedurii, din fondul de lichidare, în temeiul art. 39 alin. 4 din Legea nr. 85/2014.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare prin publicarea hotărârii în BPI, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată astăzi, 17.04.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
16 aprilie 2024, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 17.04.2024. Pronunţată astăzi, 16.04.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
30 ianuarie 2024, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru rămânerea definitivă a sentinţei civile pronunţată în soluţionarea cererii conexe de atragere a răspunderii personale, pentru continuarea procedurii,
14 noiembrie 2023, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru rămânerea definitivă a sentinţei civile pronunţată în soluţionarea cererii conexe de atragere a răspunderii personale,
pentru continuarea procedurii,
12 septembrie 2023, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea conexă privind atragerea răspunderii personale formulată de lichidatorul judiciar NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L., lichidator judiciar al debitoarei TELAL SERVCOM S.R.L., în contradictoriu cu pârâtul IBRIAN ALEXANDRU.
Dispune ca pasivul debitoarei TELAL SERVCOM S.R.L., în sumă de 548.747,68 LEI, să fie suportat de pârâtul IBRIAN ALEXANDRU.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în B.P.I. Apelul se depune la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12.09.2023.
Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 14.11.2023.
27 iunie 2023, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Având în vedere prevederile art. 2 din Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Neamţ, faţă de prevederile art. 5 alin. b din Hotărârea CSM nr. 3243/2022 conform cărora judecătorii sunt obligaţi să respecte hotărârile adunărilor generale, se va stabili termen de judecată pentru data de 12.09.2023, ora 9.00. Se menţin toate dispoziţiile stabilite la termenul anterior de judecată, sub toate aspectele.
25 aprilie 2023, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Ia act de conexarea la prezenta cauză a cererii de atragere a răspunderii personale (dosar nr.3912/103/2022/a1).
motivat de lipsa de procedură cu pârâtul debitor,
pentru soluţionarea cererii conexe, pentru continuarea procedurii,
13 martie 2023, ora 09:00
Complet: F2 amânări
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de administratorul judiciar NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L.
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. D din Legea nr. 85/2014, dispune deschiderea procedurii simplificate a falimentului împotriva debitoarei TELAL SERVCOM S.R.L.
În temeiul art. 145 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare.
În temeiul art. 145 alin. 2 lit. c din Legea nr. 85/2014, confirmă, în calitate de lichidator judiciar, practicianul în insolvenţă NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L., care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu un onorariu de 1000 lei lunar şi 5% din sumele distribuite creditorilor.
În temeiul art. 147 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 85/2014, dispune notificarea deschiderii procedurii simplificate a falimentului împotriva debitoarei TELAL SERVCOM S.R.L., dizolvării şi ridicării dreptului de administrare creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii corespunzătoare.
În temeiul art. 151 din Legea nr. 85/2014, dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
În temeiul art. 147 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, dispune ca în cazul în care, până la aprobarea propunerii administratorului judiciar prevăzute la art. 92 alin. (4), debitoarea şi a continuat activitatea, lichidatorul judiciar să notifice, în termen de 5 zile de la data intrării în faliment, creditorii deţinând creanţe asupra debitoarei, având prioritate potrivit prevederilor art. 161 pct. 4, născute în perioada de observaţie, solicitându le să înscrie, în termen de 10 zile de la primirea notificării, cereri de admitere a creanţelor însoţite de documente justificative, urmând ca notificarea să cuprinde termenele prevăzute de art. 147 alin. 2.
Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 25.04.2023, ora 9, 00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicarea în BPI, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 13.03.2023.
7 martie 2023, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 13.03.2023.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 7.03.2023.
13 decembrie 2022, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de creditoarea TONESCU FINANCE S. a R.L. având ca obiect deschiderea procedurii insolvenţei împotriva debitoarei S.C. TELAL SERVCOM S.R.L.
În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva societăţii debitoare S.C. TELAL SERVCOM S.R.L.
În temeiul art. 73 coroborat cu art. 45 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014, desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu pe NUMERA RESTRUCTURING I.P.U.R.L., care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu un onorariu provizoriu de 5000 lei fără TVA.
În temeiul art. 99 din Legea nr. 85/2014 dispune notificarea deschiderii procedurii generale a insolvenţei împotriva societăţii TELAL SERVCOM S.R.L. creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Neamţ şi publicarea, pe cheltuiala averii debitoarei, într un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor de insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii corespunzătoare.
Dispune întocmirea de către administratorul judiciar a Raportului prevăzut de art. 97 din Legea nr. 85/2014, în termen de 40 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri.
Dispune inventarierea bunurilor debitorului, de către administratorul judiciar, în termen de 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri, în baza art. 101 din Legea nr. 85/2014.
Fixează următoarele termene:
- 20.01.2023 - termen limită pentru depunerea cererilor de înscriere a creanţelor; conform art. 100 alin. 1 lit. b din Legea nr. 85/2014;
- 03.02.2023 - termen limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar al creanţelor, conform art. 100 alin. 1 lit. c teza I din Legea nr. 85/2014;
- 12.02.2022 - data şedinţei adunării creditorilor;
- 05.03.2022 - termen de definitivare a tabelului creanţelor, conform art. 100 alin. 1 lit. d din Legea nr. 85/2014.
Stabileşte termen pentru continuarea procedurii la data de 07.03.2023, ora 9.00.
Executorie.
Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicarea în B.P.I., cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Neamţ.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 13.12.2022.
22 noiembrie 2022, ora 09:00
Complet: F2
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a ca TONESCU FINANCE să comunice relaţiile solicitate de instanţă,
Pagina principală