Informații dosare ce cuprind 4306/62/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
4306/62/2025
Data înregistrării:
17 noiembrie 2025, ora 12:08:00
Data ultimei modificări:
3 aprilie 2026, ora 09:52:14
Instanță:
Tribunalul Brașov
Secție:
SECŢIA A II-A CIVILĂ, DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV ŞI FISCAL
Materie:
Faliment
Obiect:
deschiderea procedurii la cererea debitorului
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
BEST SOL HORECA SRL PRIN REP LEGAL - Debitor
ENGIE ROMANIA SA - Creditor
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE BRAŞOV PRIN REPREZENTANT LEGAL - Creditor
DIRECŢIA FISCALĂ BRAŞOV - Creditor
ELECTRICA FURNIZARE SA - Creditor
ASOCIAŢIA PENTRU DREPTURI DE AUTOR A COMPOZITORILOR, CUI - Creditor
Ședințe:
10 septembrie 2026, ora 09:00
Complet: CIN1-MA
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
26 martie 2026, ora 09:00
Complet: CIN1
Tip soluție: Deschidere procedură simplificată
Soluția pe scurt: Admite propunerea formulată de administratorul judiciar CENTU SPRL prin Raportul de activitate întocmit conform art.92 din Legea nr.85/2014 având ca obiect deschiderea procedurii falimentului debitoarei BEST SOL HORECA SRL şi în consecinţă:
În temeiul art. 145 alin. 1 lit. D din Legea nr. 85/2014
Dispune deschiderea procedurii simplificate a falimentului privind pe debitoarea BEST SOL HORECA SRL.
Confirmă în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe CENTU SPRL ce a avut anterior calitatea de administrator judiciar, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege.
În temeiul art. 145 alin. 2 lit. a din Legea nr. 85/2014
Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare.
În temeiul art.145 alin.2 lit.d din Legea nr.85/2014
Dispune notificarea deschiderii procedurii de faliment către debitoare, către creditori, către O.R.C. de pe lângă Tribunalul Braşov în vederea efectuării din oficiu a cuvenitelor menţiuni, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
În baza art. 101 din Legea nr. 85/2014:
Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii.
În temeiul art.145 alin.4 prin raportare la dispoziţiile art.100 din Legea nr.85/2014 :
Fixează termenul limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei pentru creanţele născute în cursul procedurii la data de 11 mai 2026, termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe la data de 19 mai 2026, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în B.P.I , şi termenul de definitivare a tabelului creanţelor la data de 12 iunie 2026.
În temeiul art.145 alin.2 lit d din Legea nr.85/2014
În temeiul art. 151 din Legea nr. 85/2014
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Stabileşte termen administrativ pentru verificarea stadiului procedurii la data de 10.09.2026, cameră de consiliu, fără participarea părţilor.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Braşov.
Pronunţată azi 26.03.2026 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei.
12 martie 2026, ora 09:00
Complet: CIN1
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în prezenta cauză la data de 26.03.2026.
În temeiul art. 396 alin 2 Cod procedură civilă pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Pronunţată în şedinţa publică, azi, 12.03.2026.
24 noiembrie 2025, ora 09:00
Complet: CIN1-CC
Tip soluție: Deschidere procedură generală
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de către debitoarea BEST SOL HORECA SRL având ca obiect deschiderea procedurii generale a insolvenţei.
În baza dispoziţiilor art. 71 al. 1 din Legea 85/2014,
Constată ca debitoarea este în stare de insolvenţă şi în consecinţă:
Deschide procedura generală a insolvenţei debitoarei BEST SOL HORECA SRL. În temeiul dispoziţiilor art. 71 din Legea nr. 85/2014, art.45 alin. 1, lit. d şi art. 57 alin. 1 din Legea nr. 85/2014,
Desemnează administrator judiciar provizoriu pe CENTU SPRL, cu o retribuţie provizorie în cuantum de 1000 lei+ TVA lunar, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. 85/2014.
Menţine dreptul de administrare al debitoarei.
În temeiul art. 71, art. 99 şi art. 100 din Legea nr. 85/2014,
Dispune notificarea deschiderii procedurii debitoarei, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Braşov, în vederea efectuării menţiunilor corespunzătoare.
Potrivit dispoziţiilor art. 99 alin. 3 din Legea 85/2014, notificarea se realizează conform Codului de Procedură Civilă şi se va publica într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă.
În temeiul art.100 al. 1 din Legea nr. 85/2014,
Creditorii pot depune opoziţii la sentinţa de deschidere în termen de 5 zile de la data publicării hotărârii în B.P.I.
Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 08 ianuarie 2026.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar de creanţe la data de 28 ianuarie 2026.
Fixează termenul pentru întocmirea, înregistrarea şi publicarea tabelului definitiv al creanţelor la data de 20 februarie 2026.
Fixează data primei şedinţe a adunării creditorilor la data de 03 februarie 2026 şi dispune ca administratorul judiciar să convoace creditorii debitorului, urmând să fixeze locul şi ora.
În baza art. 92 alin 1 din Legea nr. 85/2014,
Dispune ca, în termen de 20 de zile de la desemnare administratorul judiciar să întocmească un raport prin care să se propună fie intrarea în procedura simplificată, fie continuarea perioadei de observaţie din procedura generală.
În baza art. 97 al. 2 din Legea nr. 85/2014,
Dispune ca, în termen de 40 de zile de la data desemnării, administratorul judiciar să întocmească şi să depună la dosar un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia insolvenţei debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă precum şi dacă există o posibilitate reală de reorganizare efectivă a activităţii debitorului ori după caz, motivele care nu permit reorganizarea, situaţie în care va propune intrarea în faliment.
În baza art. 101 alin. 1 din Legea nr. 85/2014,
Dispune ca în termen de 60 de zile de la data deschiderii procedurii, administratorul judiciar să procedeze la inventarierea tuturor bunurilor din averea debitorului.
Conform art. 82 alin. 1 din Legea nr. 85/2014,
Dispune ca debitoarea să pună la dispoziţia administratorului judiciar şi creditorilor care deţin cel puţin 20% din valoarea totală a creanţelor cuprinse în tabelul definitiv de creanţe toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii, sub sancţiunea ridicării dreptului de administrare.
Conform dispoziţiilor art. 76 din Legea nr. 85/2014,
Dispune comunicarea prezentei hotărâri către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului declarat la registrul corespunzător şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi.
Administratorul judiciar va respecta dispoziţiile art. 58 şi următoarele din Legea nr.85/2014.
În temeiul art. 39 al. 3 din Legea privind procedura insolvenţei,
Dispune deschiderea de către debitor şi/ sau administratorul judiciar a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii.
Stabileşte termen administrativ pentru verificarea stadiului procedurii la data de 12 martie 2026, cameră de consiliu, fără participarea părţilor.
Executorie.
Cu apel în 7 zile de la comunicare, ce va fi depus la Tribunalul Braşov.
Pronunţată azi, 24 noiembrie 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Pagina principală