Informații dosare ce cuprind 435/2/2024

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 435/2/2024
Data înregistrării: 19 ianuarie 2024, ora 12:44:00
Data ultimei modificări: 27 mai 2025, ora 12:35:17
Instanță: Curtea de Apel București
Secție: Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal
Materie: contencios administrativ și fiscal
Obiect: pretentii
Stadiu procesual: Fond

Părți:
ARTROM INVESTMENT GMBH (FOSTA HEFESTOS ARTROM GMBH) - Reclamant
AGENŢIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRAREA FISCALĂ - Pârât
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Pârât

Ședințe:
7 februarie 2025, ora 09:30
Complet: 8-Completul 24 fond
Tip soluție: 413 NCPC/244 CPC
Soluția pe scurt: Respinge, ca neîntemeiate, excepţiile tardivităţii formulării cererilor completatoare din 07.05.2024 şi din 17.09.2024. Respinge, ca neîntemeiate, excepţia inadmisibilităţii, invocată atât cu privire la cererea de chemare în judecată iniţial formulată, cât şi cu privire la cererea de anulare a deciziei nr. 28/2023 emisă de pârâta ANAF, precum şi excepţia prescripţiei extinctive a dreptului la acţiune invocată cu privire la cererea de anulare a deciziei nr. 30/2023 emisă de pârâta ANAF. Uneşte cu fondul cauzei excepţia autorităţii de lucru judecat invocată de pârâta ANAF. Cu recurs odată cu fondul. Suspendă judecata cauzei, în temeiul prevederilor art. 413 alin. 1 pct. 1 şi pct. 1 ind. 1 C.proc.civ., până la soluţionarea cauzei înregistrate pe rolul Curţii de Justiţie a Uniunii Europene sub nr. C-584/24 P. Cu recurs asupra măsurii suspendării judecăţii, care poate fi exercitat pe durata suspendării cauzei. Recursul se depune la Curtea de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a contencios administrativ şi fiscal. Pronunţată azi 07.02.2025 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

15 noiembrie 2024, ora 09:30
Complet: 8-Completul 24 fond
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a se lua cunoştinţă de înscrisuri.

20 septembrie 2024, ora 12:00
Complet: 8-Completul 24 fond
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea formulării întâmpinării faţă de cererile de completare a cererii de chemare în judecată, respectiv pentru a se comunica la dosarul cauzei relaţiile la care s-a făcut referire în şedinţa publică, amână judecarea cauzei şi acordă termen de judecată la data de 15.11.2024,ora 9:30, sala E01 "Vasile Lascăr" pentru când părţile prezente au termenul în cunoştinţă, iar pârâtul CNCD se va cita. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20.09.2024.

12 aprilie 2024, ora 11:00
Complet: 8-Completul 24 fond
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Încuviin?ează cererea de amânare a cauzei formulată de reclamantă pentru ca aceasta să ia cunoştinţă de întâmpinare şi înscrisurile ataşate acesteia, comunicate nemijlocit de partea pârâtă în şedinţă publică. Pune în vedere pârâtei ANAF să depună la dosarul cauzei un punct de vedere lămuritor raportat la documentele ce au stat la baza actelor atacate, astfel cum s-a reţinut în şedinţă publică şi să îl comunice părţii reclamante, cu confirmare de primire, în mod direct, anterior termenului de judecată următor. Amână judecarea cauzei şi acordă termen de judecată la data de 20.09.2024, ora 12:00, părţile prezente având termenul în cunoştinţă în temeiul prevederilor art. 229 alin. 1 C.pr.civ., iar pârâtul CNCD se va cita în considerarea modificării orei de la care va avea loc şedinţa de judecată a Completului 24 Fond, începând cu luna septembrie 2024, anume ora 12:00. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.04.2024.



Pagina principală