Informații dosare ce cuprind 4529/105/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
4529/105/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
24 august 2023, ora 09:42:00
Data ultimei modificări:
3 iulie 2025, ora 13:06:00
Instanță:
Curtea de Apel Ploiești
Secție:
Secţia I Civilă
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
calcul drepturi salariale Drepturi salariale ale personalului din justiţie
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
ROATĂ ELVIRA - Intimat Reclamant
MINISTERUL PUBLIC - PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Apelant Pârât
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ CURTEA DE APEL BUCUREŞTI - Apelant Pârât
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL ILFOV - Apelant Pârât
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Intimat Pârât
Ședințe:
5 iunie 2025, ora 10:00
Complet: 7A CIV - AP
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt: Admite apelurile formulate.
Schimbă în parte sentinţa apelată, în sensul că:
Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a Ministerului Public - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi a Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti şi respinge, ca fiind introdusă împotriva unor persoane fără calitate procesuală pasivă, cererea formulată de reclamantă în contradictoriu cu pârâţii Ministerul Public - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.
Respinge, ca neîntemeiată, cererea de chemare în judecată formulată în contradictoriu cu Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov.
Menţine, în rest, sentinţa apelată.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 05.06.2025.
29 mai 2025, ora 10:00
Complet: 7A CIV - AP
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 05 iunie 2025.
15 mai 2025, ora 10:00
Complet: 7A CIV
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea pentru data de 29 mai 2025.
18 ianuarie 2024, ora 10:00
Complet: 7A CIV
Tip soluție: Sesizare ICCJ
Soluția pe scurt: În temeiul art. 517 alin.1 ind.1 Cod pr. civ. suspendă judecata apelului până la publicarea în Monitorul Oficial a solutiei pronuntate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Completul pentru recursul în interesul legii asupra sesizării înregistrate sub nr.2393/1/2023.
Cu recurs pe toată durata suspendării.
Cererea de recurs se depune la Curtea de Apel Ploieşti sub sancţiunea nulităţii.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei, azi, 18.01.2024.
9 noiembrie 2023, ora 10:00
Complet: 7A CIV
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În vederea soluţionării de către I.C.C.J. a sesizărilor Curţii de Apel Bucureşti şi a Curţii de Apel Alba, cu termen 17.11.2023
2. Numărul dosarului:
4529/105/2022
Numărul vechi:
Data înregistrării:
28 octombrie 2022, ora 13:22:00
Data ultimei modificări:
24 august 2023, ora 10:02:36
Instanță:
Tribunalul Prahova
Secție:
Sectia I civilă
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
drepturi salariale ale personalului din justiţie
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ROATĂ ELVIRA - Reclamant
MINISTERUL PUBLIC - PARCHETUL DE PE LÂNGĂ ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Pârât
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ CURTEA DE APEL BUCUREŞTI - Pârât
PARCHETUL DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL ILFOV - Pârât
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Pârât
Ședințe:
22 martie 2023, ora 10:00
Complet: 16FCIV
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive, invocată prin întâmpinări de pârâţii Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti şi Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov ?i Ministerul Public Parchetul de pe lângă ÎCCJ.
Respinge excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune invocată de pârâţii Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti şi Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov, ca neîntemeiată.
Admite acţiunea.
Obligă pârâţii la recalcularea indemnizaţiei de încadrare conform legii nr.71/2015 şi a O.U.G. nr. 20/2016, începând cu 01.12.2021 şi până la recunoaşterea efectivă a dreptului, luând în considerare coeficientul de multiplicare 19,000, în raport de indemnizaţia procurorilor D.N.A. şi D.I.I.C.O.T.
Obligă pârâţii la plata în favoarea reclamantei a diferenţelor de drepturi salariale rezultate din recalcularea indemnizaţiei de încadrare şi a celorlalte drepturi aferente prin aplicarea coeficientului de multiplicare19,000, începând cu data de 01.12.2021 şi în continuare, până la plata efectivă a noii indemnizaţii de încadrare.
Diferenţele salariale mai sus menţionate vor fi actualizate în funcţie de rata inflaţiei, calculată de la data scadenţei lunare a fiecărei diferenţe şi până la data plăţii integrale a debitului principal.
La diferenţele salariale mai sus menţionate se va adăuga dobânda legală penalizatoare, calculată de la data scadenţei lunare a fiecărei diferenţe şi până la data plăţii integrale a debitului principal.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Cererea de apel se depune la Tribunalul Prahova.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţii prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 22.03.2023.
Pagina principală