Informații dosare ce cuprind 457/288/2021
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
457/288/2021
Numărul vechi:
Data înregistrării:
22 ianuarie 2021, ora 00:00:00
Data ultimei modificări:
29 septembrie 2023, ora 16:04:12
Instanță:
Judecătoria Râmnicu Vâlcea
Secție:
PENALA
Materie:
Penal
Obiect:
înşelăciunea (art.244 NCP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
MATEI DANIELA VASILICA - Inculpat
BALABAN GHEORGHE - Parte vătămată
DIACONU GHEORGHE - Parte vătămată
CÎRJAN NICOLAE - Parte vătămată
MELCESCU ALINA ELENA - Parte vătămată
CIOBANU ELENA - Parte vătămată
SCRIECIU VALENTINA - Parte vătămată
COTORA DANIELA - Parte vătămată
LAZĂR FLORENŢA - Parte vătămată
DUMITRU DANIELA - Parte vătămată
ROŞIU ELENA - Parte vătămată
CÎRSTOIU (fostă NACEA) ALINA CERASELA - Parte vătămată
TOMA IOANA - Parte vătămată
BRÎNZAN ADRIANA - Parte vătămată
GHEORGHE LIDIA - Parte vătămată
MICU ŞTEFAN ROBERT - Parte vătămată
ŞERBAN FLORIANA - Parte vătămată
ENESCU VERONICA LENUŢA - Parte vătămată
Ședințe:
29 septembrie 2023, ora 09:00
Complet: Amânare pronunţare PENAL P4
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: În temeiul art. 396 alin. 1 şi 6 C.proc.pen. rap. la art. 16 alin.1 lit. f) C.proc.pen., art. 154 alin.1 lit. d) C.pen., art. 5 C.pen., cu referire la art. 155 alin. 1 C.pen. interpretat prin Deciziile nr.297/2018 şi nr. 358/2022 ale Curţii Constituţionale a României şi respectiv Decizia nr. 67/25.10.2022 a ÎCCJ - Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie penală, încetează procesul penal faţă de inculpata Matei Daniela Vasilica cu privire la infracţiunea de înşelăciune prev. de art. 244 alin. 1 Cod pen., comisă în dauna persoanei vătămate Balaban Gheorghe, întrucât a intervenit prescripţia răspunderii penale.
În baza art. 396 alin. 6 Cod proc. pen. raportat la art. 16 alin. 1 lit. f) Cod proc. pen. şi art. 159 Cod penal, încetează procesul penal faţă de inculpata Matei Daniela Vasilica cu privire la infracţiunea de înşelăciune prev. de art. 244 alin. 1 C. pen., comisă în dauna persoanei vătămate în dauna persoanei vătămate Enescu Veronica Lenuţa, întrucât a intervenit împăcarea părţilor.
În baza art. 244 alin. 1 Cod penal, cu aplic. art. 35 alin 1 Cod penal şi cu aplicarea în cauză a prevederilor art. 396 alin. 10 Cod pr. pen., stabileşte pentru inculpata Matei Daniela Vasilica pedeapsa de 1 an şi 2 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată (14 acte materiale – persoane vătămate Diaconu Gheorghe, Cîrjan Nicolae, Melcescu Alina Elena, Ciobanu Elena, Scrieciu Valentina, Cotora Daniela, Lazăr Florenţa, Dumitru Daniela, Roşiu Elena, Cârstoiu (fostă Nacea) Alina Cerasela, Toma Ioana, Brânzan Adriana, Gheorghe Lidia, Micu Ştefan Robert).
În baza art. art. 244 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea în cauză a prevederilor art. 396 alin. 10 Cod pr. pen., stabileşte pentru aceeaşi inculpată pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune (persoană vătămată Şerban Floriana).
În baza art. 67 alin. 1 Cod penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a Cod penal şi 66 alin. 1 lit. b Cod penal, aplică pe lângă fiecare dintre primele două pedepse principale menţionate mai sus şi pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării, pe o perioadă de 3 ani, a dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat.
În baza art. 65 Cod penal, aplică pe lângă fiecare dintre primele două pedepse principale sus-menţionate, pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. a Cod penal şi a dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. b Cod penal.
În baza art. 89 alin. 1, art. 38 alin. 1 Cod penal şi art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal, dispune anularea amânării aplicării pedepsei stabilită prin SP nr. 573 din 16.11.2021, definitivă prin DP a Curţii de Apel Piteşti nr. 502/A din 02.06.2022 şi contopeşte această pedeapsă cu pedepsele stabilite prin prezenta, astfel la pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an şi 2 luni închisoare adaugă un spor de 6 luni închisoare (reprezentând 1/3 din totalul pedepsei de 1 an închisoare şi a pedepsei de 6 luni închisoare), astfel că, în final, pedeapsa rezultantă va fi de 1 an şi 8 luni închisoare.
În baza art. 45 alin. 3 lit. a Cod penal, aplică inculpatei Matei Daniela Vasilica pedeapsa complementară a interzicerii exercitării, pe o perioadă de 3 ani, a dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. a Cod penal şi a dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. b Cod penal, pedeapsă complementară ce urmează a se executa de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În baza art. 45 alin. 5 Cod penal, aplică inculpatei Matei Daniela Vasilica pedeapsa accesorie rezultată a interzicerea exercitării, pe o perioadă de 3 ani, a dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. a Cod penal şi a dreptului de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat prevăzut de art. 66 alin. 1 lit. b Cod penal.
În baza art. 83 şi art. 84 alin. 1 Cod penal, dispune amânarea aplicării pedepsei rezultante de 1 an şi 8 luni închisoare şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani.
Instituie în sarcina inculpatei Matei Daniela Vasilica respectarea, pe durata termenului de supraveghere, a următoarelor măsuri de supraveghere, prev. de art. 85 alin. 1 lit. a - e Cod penal:
a. să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Vâlcea, la datele fixate de acesta;
b. să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c. să anunţe, în prealabil, Serviciului de Probaţiune Vâlcea, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d. să comunice Serviciului de Probaţiune Vâlcea schimbarea locului de muncă;
e. să comunice Serviciului de Probaţiune Vâlcea informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.
În baza art. 85 alin. 2, lit. c) C. pen., impune inculpatei obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
Instanţa ia act că prin SP nr. 573 din 16.11.2021, definitivă prin DP a Curţii de Apel Piteşti nr. 502/A din 02.06.2022, s-a dispus în sarcina inculpatei obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii conform art. 85 alin 2 lit. b) Cod penal, pe o perioadă de 60 zile, iar în prezent inculpata este însărcinată, urmând să nască, fapt pentru care nu va mai dispune şi această obligaţie în sarcina acesteia.
În baza art. 85 alin. 4 Cod penal, atrage atenţia inculpatei Matei Daniela Vasilica asupra consecinţelor prev. de art. 88 alin. 1 şi 2 Cod penal cu privire la revocarea amânării aplicării pedepsei în cazul comiterii în termenul de supraveghere a unei noi infracţiuni sau în cazul în care, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege.
În baza art. 89 alin. 2 Cod penal, termenul de supraveghere se calculează de la data rămânerii definitive a SP nr. 573 din 16.11.2021, definitivă prin DP a Curţii de Apel Piteşti nr. 502/A din 02.06.2022, hotărâre prin care s-a pronunţat anterior amânarea aplicării pedepsei.
Ia act că pe parcursul cercetării judecătoreşti inculpata acoperit prejudiciul produs următoarelor persoane vătămate: Balaban Gheorghe, Enescu Veronica, Diaconu Gheorghe, Brânzan Adriana, Roşiu Elena, Cârstoiu (fostă Nacea) Elena Cerasela, Dumitru Daniela, Toma Ioana şi Gheorghe Lidia.
În baza art. 19, art. 25 alin 1 Cod proc. pen. şi art. 1357 Cod civil, admite acţiunea civilă exercitată de persoanele vătămate Cîrjan Nicolae pentru suma de 1000 lei, Melcescu Alina Elena pentru suma de 500 euro, Ciobanu Elena pentru suma de 450 euro, Scrieciu Valentina pentru suma de 450 euro, Cotora Daniela pentru suma de 2324 lei, Lazăr Florenţa pentru suma de 1060 euro, Micu Ştefan Robert pentru suma de 1600 euro şi Şerban Floriana pentru suma de 550 lei şi obligă pe inculpata Matei Daniela Vasilica la plata acestor sume către persoanele vătămate.
În baza art. 274 alin. 1 Cod pr. pen., obligă inculpata la plata cheltuielilor judiciare către stat în cuantum de 1200 lei (300 de lei reprezentând faza de urmărire penală, 300 de lei procedura de cameră preliminară şi 300 de lei faza de judecată, corespunzătoare soluţiei de aplicare a pedepsei), în rest, cheltuielile judiciare rămânând în sarcina statului (cele corespunzătoare soluţiei de încetare a procesului ca urmare a intervenirii prescripţiei răspunderii penale).
În baza art. 275 alin. 1 pct. 2 lit d) Cod proc. pen., obligă persoana vătămată Enescu Veronica Lenuţa la plata cheltuielilor judiciare către stat în cuantum de 50 lei.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 29 septembrie 2023.
27 septembrie 2023, ora 09:00
Complet: Amânare pronunţare PENAL P4
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 29 septembrie 2023.
6 septembrie 2023, ora 09:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte pronunţarea la data de 27 septembrie 2023.
21 iunie 2023, ora 11:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare.
10 mai 2023, ora 11:00
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare.
22 martie 2023, ora 13:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare.
8 februarie 2023, ora 13:00
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei pentru a se ataşa fişa de cazier, cât şi faţă de cererea de amânare.
11 ianuarie 2023, ora 12:00
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei în vederea administrării probatoriului.
15 decembrie 2022, ora 09:00
Complet: P4 - C. Cons.
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: În temeiul art. 68 raportat la art. 65 şi art. 64 C. proc. pen., art. 70 C. proc. pen. şi la decizia nr. 625/2016 a Curţii Constituţionale, respinge cererea de abţinere formulată de către procurorul de şedinţă – domnul Silviu Traşcă, de la soluţionarea prezentei cauze.
Fără cale de atac.
Pronunţată în camera de consiliu astăzi, 15 decembrie 2022.
14 decembrie 2022, ora 12:00
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Acordă termen pentru soluţionarea cererii de abţinere formulată de procuror la data de 15 decembrie 2022. Pe fondul cauzei, acordă termen la data de 11 ianuarie 2023, ora 12:00, pentru când se emit noi mandate de aducere pe numele inculpatei.
2 noiembrie 2022, ora 11:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei pentru a se emite mandat de aducere pe numele inculpatei.
7 septembrie 2022, ora 11:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare.
22 iunie 2022, ora 12:00
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare a cauzei.
11 mai 2022, ora 09:30
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei pentru a se emite mandate de aducere pe numele inculpatei.
23 martie 2022, ora 10:40
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei pentru a se emite mandat de aducere pe numele inculpatei.
9 februarie 2022, ora 10:40
Complet: P4
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei faţă de cererea de amânare.
Pagina principală