Informații dosare ce cuprind 4798/111/2014/a20
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
4798/111/2014/a20
Data înregistrării:
22 februarie 2023, ora 08:09:00
Data ultimei modificări:
16 iunie 2023, ora 15:02:54
Instanță:
Curtea de Apel Oradea
Secție:
Sectia a II-a civilă
Materie:
Faliment
Obiect:
procedura insolvenţei contestaţie raport activitate lichidator judiciar - 209/2022
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
SC PENMASTER SRL, PRIN ADMINISTRATOR SPECIAL BONICA AMALIA LAVINIA - Intimat Debitor
EUROSMART SPRL (ÎNLOCUIT) - Lichidator LICHIDATOR JUDICIAR PROVIZORIU
AJFP BIHOR - Intimat Creditor
SC TERMODAN SRL - Intimat Creditor
COMUNA SÂNMARTIN - Intimat Creditor
SC CLAS MEDIA SRL - Intimat Creditor
COMPANIA DE APĂ ORADEA SA - Intimat Creditor
ELECTRICA FURNIZARE SA - Intimat Creditor
REMORINI GRUP SRL - Intimat Creditor
INTERNATIONAL FRESH DRINKS SRL - Petent
INTERNATIONAL FRESH DRINKS SRL - Petent
CII SĂLĂJAN GABRIEL COSMIN (ÎNLOCUIT) - Lichidator
BONICA ELENA CRISTINA - Apelant Creditor majoritar al PENMASTER SRL
TODORAN INSOLV IPURL - Intimat Lichidator
EUROPEAN DRINKS INTERNATIONAL - PRIN POPESCU&ASOCIATII SPARL - Intimat Contestator
Ședințe:
18 mai 2023, ora 9:30
Complet: A1 LP apel + insolvenţă
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: Respinge ca nefondat apelul declarat de apelanta Bonica Elena Cristina, în contradictoriu cu intimatii European Drinks International SRL, Administratia Judeteană a Finantelor Publice Bihor, Comuna Sânmartin, SC Clas Media SRL, Compania de Apă Oradea SA, Electrica Furnizare SA, Remorini Grup SRL, SC Penmaster SRL, Todoran Insolv IPURL si SC Termodan SRL, împotriva Sentinţei nr. 15/F/19.01.2023, pronunţată de Tribunalul Bihor, pe care o mentine în totalitate.
Fără cheltuieli de judecată în apel.
Definitivă.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18.05.2023.
12 mai 2023, ora 10:00
Complet: A1 LP apel + insolvenţă
Tip soluție: Apel (alte soluţii)
Soluția pe scurt: Respinge cererea de abţinere de la solutionarea dosarului de apel nr. 4798/111/2014/a20 formulată de domnul judecător Bendea Florin.
Fără cale de atac.
Dată în Camera de Consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din 12.05.2023.
23 martie 2023, ora 9:30
Complet: A1 LP apel + insolvenţă
Tip soluție: Alte soluţii
Soluția pe scurt: Respinge ca nefondată cererea de suspendare formulată de apelanta-petentă Bonica Elena Cristina, în contradictoriu cu intimatii European Drinks International SRL, Administratia Judeteană a Finantelor Publice Bihor, Comuna Sânmartin, SC Clas Media SRL, Compania de Apă Oradea SA, Electrica Furnizare SA, Remorini Grup SRL, SC Penmaster SRL, Todoran Insolv IPURL si SC Termodan SRL, privind executarea Sentinţei nr. 15 din 19.01.2023, pronunţată de Tribunalul Bihor.
Dispune restituirea cauţiunii consemnată de petenta Bonica Elena Cristina prin Recipisa nr.208943207/1 din 03.03.2023 emisă de CEC Bank.
Fără cheltuieli de judecată.
Definitivă.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 23.03.2023.
2. Numărul dosarului:
4798/111/2014/a20
Data înregistrării:
18 noiembrie 2022, ora 11:30:00
Data ultimei modificări:
22 februarie 2023, ora 08:46:09
Instanță:
Tribunalul Bihor
Secție:
Secţia a II-a Civila
Materie:
Faliment
Obiect:
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SC PENMASTER SRL, PRIN ADMINISTRATOR SPECIAL BONICA AMALIA LAVINIA - Debitor
EUROSMART SPRL (ÎNLOCUIT) - Lichidator LICHIDATOR JUDICIAR PROVIZORIU
AJFP BIHOR - Creditor
SC TERMODAN SRL - Petent
COMUNA SÂNMARTIN - Creditor
SC CLAS MEDIA SRL - Creditor
COMPANIA DE APĂ ORADEA SA - Creditor
ELECTRICA FURNIZARE SA - Creditor
REMORINI GRUP SRL - CU SEDIUL PROCESUAL ALES - Creditor
INTERNATIONAL FRESH DRINKS SRL - Petent
INTERNATIONAL FRESH DRINKS SRL - Petent
CII SĂLĂJAN GABRIEL COSMIN (ÎNLOCUIT) - Lichidator
BONICA ELENA CRISTINA - Creditor
TODORAN INSOLV IPURL - Lichidator
EUROPEAN DRINKS INTERNATIONAL - PRIN POPESCU&ASOCIATII SPARL - Contestator
Ședințe:
19 ianuarie 2023, ora 09:00
Complet: Faliment05 - Camera de consiliu
Tip soluție: Admis
Soluția pe scurt: Admite contestaţia formulată de contestatoarea EUROPEAN DRINKS INTERNATIONAL SRL (fostă International Fresh Drinks SRL), în contradictoriu cu intimatul lichidator judiciar TODORAN INSOLV IPURL, desemnat pentru debitoarea SC PENMASTER SRL şi intimaţii creditori REMORINI GRUP SRL, AJFP BIHOR, COMUNA SÎNMARTIN, COMPANIA DE APĂ ORADEA SA, ELECTRICA FURNIZARE SA şi CLAS MEDIA SRL, cu privire la măsura lichidatorului judiciar din raportul de activitate nr. 209/08.11.2022, publicat în BPI nr, 18125/08.11.2022.
Constată nelegal refuzul lichidatorului judiciar de încheiere a contractului de vânzare cumpărare pe baza procesului-verbal de adjudecare din 15.05.2020.
Dispune ca lichidatorul judiciar să se prezinte la notarul public în vederea încheierii cu contestatoarea a contractului de vânzare cumpărare în formă autentică pentru activul constând în pensiune turistică cu număr cadastral 64246C1 înscris în CF 64246 Sânmartin.
Fără cheltuieli de judecată.
Executorie. Cu apel în 7 zile de la comunicarea realizată prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Cererea de apel se depune la Tribunalul Bihor.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei azi, 19.01.2023.
12 ianuarie 2023, ora 09:00
Complet: Faliment05 - Camera de consiliu
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Având nevoie de timp pentru a delibera şi pentru a se da posibilitatea părţilor să depună concluzii sau note scrise, amână pronunţarea la 19.01.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă.
Pagina principală