Informații dosare ce cuprind 483/198/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
483/198/2025
Numărul vechi:
Data înregistrării:
20 martie 2025, ora 12:06:00
Data ultimei modificări:
23 martie 2026, ora 08:41:43
Instanță:
Judecătoria Brezoi
Secție:
Brezoi
Materie:
Penal
Obiect:
lovirea sau alte violenţe (art.193 NCP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
GRIGORESCU ILIE-MIHĂIŢĂ - Inculpat
VOINEA DANIEL - Parte vătămată
Ședințe:
20 martie 2026, ora 09:00
Complet: Complet amânare pronunţare CV
Tip soluție: Fără acord de recunoaştere
Soluția pe scurt: În baza art. 396 alin. (1), (4), (10) C.pr.pen., raportat la raportat la art. 83 şi la art. 193 alin. 2 C.p. ?i cu aplic. art. 5 C.pen., stabileşte pedeapsa de 6 luni închisoare în sarcina inculpatului GIM , pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe.
În baza art. 396 alin. (1), (4), (10) C.pr.pen., raportat la raportat la art. 83 şi la art. 253 alin. 1 C.p. ?i cu aplic. art. 5 C.pen, stabileşte pedeapsa de 3 luni închisoare în sarcina inculpatului GIM pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere.
În baza art. 396 alin. (1), (4), (10) C.pr.pen., raportat la raportat la art. 83 şi la art. 206 alin. 1 C.p. ?i cu aplic. art. 5 C.pen, stabileşte pedeapsa de 6 luni închisoare în sarcina inculpatului GIM pentru săvârşirea infracţiunii de ameninţare.
În baza art. 38 alin. (1) ?i art. 39 alin. (1) lit. b) Cod pen., contopeşte pedepsele principale cu închisoarea, sens în care aplică pedeapsa cea mai grea de 6 luni închisoare, la care adăugă un spor obligatoriu de 3 luni închisoare (reprezentând o treime din durata totală de 9 luni a celorlalte două pedepse cu închisoarea de 6 şi 3 luni), rezultând o pedeapsă de 9 luni închisoare.
În baza art. 83 alin. (1) C.pen., amână aplicarea pedepsei de 9 luni închisoare pe un termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 84 C.pen., de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În baza art. 85 alin. (1) C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul este obligat să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de Cluj, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.
În baza art. 86 alin. (1) C.pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit.c)-e) C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune Cluj.
În baza art. 404 alin. (3) C.pr.pen., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere.
În temeiul art. 90 alin. 1 C.pen., inculpatului nu i se mai aplică pedeapsa şi nu este supus niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşita, dacă nu a săvârşit din nou o infracţiune până la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amânării şi nu s-a descoperit o cauză de anulare.
În temeiul art. 19 şi art. 25 Cod procedură penală şi 397 Cod procedură penală, raportat la art. 1349, 1381 ?i art. 1357 alin. (1) Cod civil admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă VD şi obligă pe inculpatul GIM la plata către partea civilă a sumei de 4.000 de lei, cu titlu de daune morale.
Respinge, în rest, acţiunea civilă, ca neîntemeiată.
În baza art. 276 C.pr.pen., obligă inculpatul să plătească părţii civile suma de 2.700 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare.
În baza art.274 al.1 C.p.p., obligă inculpatul să plătească 1.000 lei, reprezentând cheltuieli judiciare către stat, din care 240,37 lei reprezintă cheltuieli din cursul urmăririi penale.
Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor şi procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, la data de 20.03.2026.
27 februarie 2026, ora 09:00
Complet: C V
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la 20.03.2026.
12 decembrie 2025, ora 09:00
Complet: C V
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza la 27.02.2026, ora 09:00.
10 octombrie 2025, ora 09:00
Complet: C V
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: În conformitate cu Hotărârea Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Brezoi, nr. 3 din 26 august 2025 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Judecătoriei Brezoi, amână cauza la data de 12.12.2025, ora 09:00.
Pagina principală