Informații dosare ce cuprind 510/90/2021

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 510/90/2021
Data înregistrării: 29 noiembrie 2024, ora 11:16:00
Data ultimei modificări: 25 aprilie 2025, ora 14:52:05
Instanță: Curtea de Apel Pitești
Secție: Secţia I civilă
Materie: litigii de muncă
Obiect: calcul drepturi salariale
Stadiu procesual: Apel

Părți:
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Apelant Pârât
ENECHIUC LUCIAN - Apelant Reclamant
MUŞAT LAZĂR DORU - Apelant Reclamant
MINISTERUL JUSTIŢIEI - Apelant Pârât
CURTEA DE APEL PLOIEŞTI - Intimat Pârât
TRIBUNALUL BUZĂU - Intimat Pârât
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Intimat Pârât

Ședințe:
25 martie 2025, ora 09:30
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt: Admite apelul incident, schimbă în parte sentinţa în sensul că respinge capătul de cerere privind obligarea la alocarea fondurilor, constatând lipsa calităţii procesuale active. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei. Respinge ca nefondate apelurile formulate de reclamanţi. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de grefă.

25 februarie 2025, ora 09:30
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Constată intervenită subrogarea legală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în drepturile şi obligaţiile apelantului-pârât Ministerului Justiţiei şi dispune introducerea în cauză şi citarea acesteia, cu copia celor două cereri de apel formulate de reclamanţi, precum şi cu copia apelului incident formulat de Ministerul Justiţiei. Se citează apelantul-reclamant Enechiuc Lucian, cu menţiunea de a semna cererea de apel formulată la data de 18 noiembrie 2024 în numele său de reclamantul Muşat Lazăr Doru, sub sancţiunea anulării acelei cereri, în ceea ce-l priveşte, ca nesemnată. Amână judecarea cauzei la 25 martie 2025, pentru când intimaţii-pârâţi au cunoştinţă de termen, potrivit dispoziţiilor art. 229 alin.1 din Codul de procedură civilă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 25 februarie 2025, la Curtea de Apel Piteşti – Secţia I Civilă



2. Numărul dosarului: 510/90/2021
Data înregistrării: 15 februarie 2021, ora 14:32:00
Data ultimei modificări: 29 noiembrie 2024, ora 11:21:45
Instanță: Tribunalul Vâlcea
Secție: I CIVILA
Materie: litigii de muncă
Obiect: drepturi salariale ale personalului din justiţie recalculare indemnizaţie de încadrare raportat la coeficientul 19
Stadiu procesual: Fond

Părți:
ENECHIUC LUCIAN - CU DOM PROC ALES LA JUDECĂTORIA PĂTÂRLAGELE - Reclamant
MUŞAT LAZĂR DORU - CU DOM PROC ALES LA JUDECĂTORIA PĂTÂRLAGELE - Reclamant
MINISTERUL JUSTIŢIEI - Pârât
CURTEA DE APEL PLOIEŞTI - Pârât
TRIBUNALUL BUZĂU - Pârât
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Pârât

Ședințe:
24 octombrie 2024, ora 8:30
Complet: FMAS 5
Tip soluție: respinge cererea
Soluția pe scurt: Respinge cererea ca neintemeiata. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce se va depune la sediul Tribunalului Vâlcea. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei azi, 24.10.2024.

29 aprilie 2024, ora 08:30
Complet: FMAS 5 - Camera consiliu
Tip soluție: Suspendat
Soluția pe scurt: Subzistă motivele care au stat la baza suspendării judecăţii. Restituie dosarul la arhivă.

11 octombrie 2023, ora 09:00
Complet: FMAS 5 - Camera consiliu
Tip soluție: Suspendat
Soluția pe scurt: Subzistă motivele care au stat la baza suspendării judecăţii. Restituie dosarul la arhivă.

17 februarie 2022, ora 08:00
Complet: CIVIL-complet amânare pronunţare
Tip soluție: Alte cauze
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de pârâtul Ministerul Justiţiei de sesizare a Curţii Constituţionale a României. Sesizează Curtea Constituţională a României în vederea soluţionării excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 1 alin. 5 1 din OUG nr. 83/2014 şi art. 31 alin. 1 din OUG 57/2015, în măsura în care aceste dispoziţii sunt interpretate în sensul că permit acordarea în beneficiul magistraţilor a unor drepturi salariale fără să se ţină seama de gradul instanţelor sau parchetelor în cadrul cărora funcţionează magistraţii. Fără cale de atac. Suspendă judecata cauzei până la soluţionarea excepţiei de neconstituţionalitate. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării, cererea de recurs va fi depusă la Tribunalul Vâlcea. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 17.02.2022.

10 februarie 2022, ora 8:30
Complet: FMAS 5
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 17 februarie 2022. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 10.02.2022.

11 noiembrie 2021, ora 09:00
Complet: FMAS 5
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amana cauza pentru a se comunica înscrisurile depuse la dosar.

17 iunie 2021, ora 10:30
Complet: FMAS 5
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amana cauza pentru solicitarea unor lămuriri.



Pagina principală