Informații dosare ce cuprind 5139/291/2025/a4
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
5139/291/2025/a4
Numărul vechi:
Data înregistrării:
26 ianuarie 2026, ora 13:11:00
Data ultimei modificări:
27 ianuarie 2026, ora 15:51:01
Instanță:
Judecătoria Roman
Secție:
-
Materie:
Penal
Obiect:
verificare măsuri preventive (art.208 NCPP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
BURLACU GHEORGHE MARIUS - Inculpat
Ședințe:
27 ianuarie 2026, ora 09:00
Complet: Amanat C3 camera preliminara/fond/executare
Tip soluție: Soluţionare
Soluția pe scurt: În condiţiile art. 362, art. 208 alin. (5) coroborat cu art. 207 alin. (5) şi art. 242 alin. (1) Cod de procedură penală, revocă măsura preventivă a controlului judiciar, dispusă prin încheierea 948/09.10.2025 pronunţată în dosarul penal nr. 5139/291/2025/a2 al Judecătoriei Roman, faţă de inculpatul Burlacu Gheorghe Marius, trimis în judecată prin rechizitoriul emis la data de 08.07.2025 în dosarul penal nr. 1199/120/P/2025 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman, pentru săvâr?irea următoarelor infrac?iuni:
- două infracţiuni de lovirea sau alte violenţe fapte prev. ?i ped de art. 193 alin. 2 şi alin. 2 indice 1 lit. d) Cod Penal (persoane vătămate Cotfasă Dorina şi Cotfaşă Mihai);
- violare de domiciliu faptă prev. ?i ped de art. 224 alin. 1 şi alin. 2 Cod Penal;
- distrugerea faptă prev. ?i ped de art. 253 alin. 1 Cod Penal, toate cu aplicarea art. 38 alin. 1 Cod penal.
Revocă executarea obligaţiilor stabilite în sarcina inculpatului Burlacu Gheorghe Marius potrivit art. 215 alin. (1) şi (2) Cod procedură penală, respectiv:
- să se prezinte la la instanţa de judecată, ori de câte ori este chemat;
- să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza, cu privire la schimbarea locuinţei;
- să se prezinte la organul de poliţie desemnat cu supravegherea, de către organul judiciar care a dispus măsura, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat.
- să nu depă?ească limita teritorială a jud. Neamţ, decât cu încuviin?area prealabilă a organului judiciar;
- să nu ia legătura şi să nu comunice cu persoanele vătămate Corfasă Dorina şi Cotfasă Mihai şi cu martorii Draguşanu Luminiţa şi Cozma Dorel, direct sau indirect, pe nicio cale;
- să comunice periodic informaţii relevante despre mijloacele sale de existenţă.
Dispozitivul încheierii se comunică de îndată inculpatului, Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman, organului desemnat cu supravegherea acestora (I.P.J. Neamţ – Serviciul de Investigaţii Criminale), organului de poliţie în a cărei circumscripţie locuieşte inculpatul, Inspectoratului de Poliţie al jud. Neamţ (SIC, SAESP, cazierul judiciar), Serviciului Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor, Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră şi Direcţiei Generale de Paşapoarte din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.
Constată că inculpatul a fost asistat de apărător ales.
În condiţiile art. 275 alin. (3) C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
Executorie la data rămânerii definitive a prezentei încheieri, potrivit art. 206 alin. (4) Cod procedură penală.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculaptului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 27.01.2026.
Pagina principală