Informații dosare ce cuprind 5150/120/2020
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
5150/120/2020
Data înregistrării:
25 octombrie 2023, ora 13:17:00
Data ultimei modificări:
25 aprilie 2024, ora 12:00:36
Instanță:
Curtea de Apel Ploiești
Secție:
Secţia Penală şi pentru cauze cu minori şi de familie
Materie:
Penal
Obiect:
traficul de droguri (Legea 143/2000 art. 2)
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
EPURE COSMIN MARIAN - Inculpat
ZAHARIA IONEL - Apelant Inculpat
Ședințe:
25 aprilie 2024, ora 09:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Nefondat
Soluția pe scurt: În baza art. 421 alin. (1) pct. (1) lit. b) C.proc.pen. respinge ca nefondat apelul declarat de apelantul inculpat Zaharia Ionel, împotriva sentinţei penale nr. 264/27.09.2023 pronunţată de Tribunalul Dâmboviţa.
În temeiul art. 275 alin. 2 C.pr.pen. obligă apelantul inculpat la plata sumei de 400 de lei reprezentând cheltuieli judiciare către stat.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 25.04.2024.
4 aprilie 2024, ora 09:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 25.04.2024, având în vedere că unul din membrii completului de judecată se află în concediul legal de odihnă.
7 martie 2024, ora 09:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 04.04.2024.
22 februarie 2024, ora 09:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 07.03.2024.
30 ianuarie 2024, ora 12:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Încheiere
Soluția pe scurt: Având în vedere dispoziţiile Legii nr. 130/2021 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală, în baza art.391 alin.1 Cod procedură penală, astfel cum a fost modificat stabileşte ca deliberarea, redactarea şi pronunţarea să aibă loc în data de 22.02.2024.
28 noiembrie 2023, ora 12:00
Complet: 10APa
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână cauza şi acordă termen la data de 30.01.2024, pentru lipsă de apărare.
2. Numărul dosarului:
5150/120/2020
Data înregistrării:
11 septembrie 2020, ora 12:38:00
Data ultimei modificări:
25 octombrie 2023, ora 13:32:21
Instanță:
Tribunalul Dâmbovița
Secție:
Secţia Penală
Materie:
Penal
Obiect:
traficul de droguri (Legea 143/2000 art. 2)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
PRUNDARU MIHNEA - Inculpat
BOCANCIU CONSTANTIN SERGIU - Inculpat
EPURE COSMIN MARIAN - Inculpat
SALA LUCIAN GABRIEL - Inculpat
ZAHARIA IONEL - Inculpat
MARIN FLORIN EUGEN - Inculpat
GHIŞAN RAMON - Inculpat
DREZALIU ANA MARIA - Inculpat
PÂRVULESCU FLORIN - Inculpat
CONSTANTINESCU COSTINEL - Inculpat
MORĂRESCU GEANIN - Inculpat
GOJNEA ALEXANDRU - Inculpat
STOICA ANDREEA MARIA - Inculpat
STĂNCESCU IOANIS AUGUSTINOS - Inculpat
GRANCEA DANIEL ALEXANDRU - Inculpat
DROSU DARIUS FLORENTIN - Inculpat
BIŢA DARIUS GEORGIAN - Inculpat
LEOTESCU ANDREI - Inculpat
STOICA ION ADRIAN - Parte responsabilă civilmente
AMUZA MELANIA - Parte responsabilă civilmente
SERVICIUL DE PROBAŢIUNE DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL DÂMBOVIŢA - Reprezentant legal
DIRECŢIA GENERALĂ DE ASISTENŢĂ SOCIALĂ ŞI PROTECŢIA COPILULUI DÂMBOVIŢA - Reprezentant legal
AMUZA MELANIA - Parte responsabilă civilmente
STOICA ANDREEA MARIA - Inculpat
GHISAN RAMON PRIN AFIŞARE LA UŞA TRIBUNALULUI DÂMBOVI - Inculpat
AMUZA MELANIA - Parte responsabilă civilmente
AMUZA MELANIA PRIN AFIŞARE LA UŞA TRIBUNALULUI DÂMBOVITA - Parte responsabilă civilmente
DIICOT - BIROUL TERITORIAL DÂMBOVIŢA - Petent
Ședințe:
27 septembrie 2023, ora 10:00
Complet:
Tip soluție: Condamnare fără acord de recunoaştere
Soluția pe scurt: În temeiul art. 2 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 5 C.pen., art. 35 alin.1 C.pen., art. 38 alin.1 C.pen. şi art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul Epure Cosmin Marian...... la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.2 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor a căror exercitare a fost interzisă ca pedeapsă complementară, respectiv a drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 4 alin. 1 şi 2 din Legea nr. 143/2000 republicată ( forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 375-396 alin.10 C.pr.pen. şi a art. 38 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul Epure Cosmin Marian.......... la pedeapsa de 5 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. ( dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 38 din Codul penal raportat la art. 39 alin.1 lit.b) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, anume 1 an şi 6 luni închisoare la care adaugă un spor de 1/3 din pedeapsa de 5 luni închisoare, respectiv o lună şi 20 zile închisoare, stabilind o pedeapsă de 1 an 7 luni şi 20 de zile închisoare.
În temeiul art. 91 şi 92 din Codul penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, stabilind un termen de supraveghere de 2 ani care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 93 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a). să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa, la datele fixate de acest serviciu;
b). să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea;
c). să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei sau orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d). să comunice schimbarea locului de muncă;
e). să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor de existenţă.
În temeiul art. 93 alin.2 C.pen., impune inculpatului să execute obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa sau organizat în colaborare cu instituţiile din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii de 80 de zile la una dintre cele două instituţii: Primăria oraşului Fieni sau Primăria oraşului Moţăieni.
Atrage atenţia inculpatului asupra cauzelor de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere cu rea-credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege ori dacă săvârşeşte o nouă infracţiune.
În temeiul art. 45 alin.3 lit.a) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an şi care se execută de la data rămânerii definitivă a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 45 alin.5 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. ( dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) şi care devine executabilă în ipoteza în care pedeapsa principală devine executabilă ca urmare a anulării sau revocării suspendării sub supraveghere.
În temeiul art. 72 din Codul penal, scade din durata pedepsei închisorii reţinerea începând cu 04.12.2019 şi până la 05.12.2019.
II. În temeiul art. 2 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 5 C.pen., art. 13 alin.1 lit.c) din Legea nr. 143/2000 republicată , art. 78 C.pen., art. 35 alin.1 C.pen., art. 38 alin.1 C.pen şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul Constantinescu Costinel...... la pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare.
În temeiul art. 67 alin.2 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor a căror exercitare a fost interzisă ca pedeapsă complementară, respectiv a drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 4 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 375-396 alin.10 C.pr.pen. şi a art. 38 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul Constantinescu Costinel ........ la pedeapsa de 3 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. ( dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 38 C.pen. rap. la art. 39 alin.1 lit.b) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, anume 2 ani închisoare la care adaugă un spor de 1/3 din pedeapsa de 3 luni închisoare, respectiv o lună închisoare, stabilind în final pedeapsa de 2 ani şi o lună închisoare.
În temeiul art. 91 şi 92 din Codul penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, stabilind un termen de supraveghere de 2 ani care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 93 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a). să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa, la datele fixate de acest serviciu;
b). să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea;
c). să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei sau orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d). să comunice schimbarea locului de muncă;
e). să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor de existenţă.
În temeiul art. 93 alin.2 C.pen., impune inculpatului să execute obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa sau organizat în colaborare cu instituţiile din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii de 80 de zile la una dintre cele două instituţii: Primăria oraşului Fieni sau Primăria oraşului Moţăieni.
Atrage atenţia inculpatului asupra cauzelor de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere cu rea-credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege ori dacă săvârşeşte o nouă infracţiune.
În temeiul art. 45 alin.3 lit.a) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea execitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an şi care se execută de la data rămânerii definitivă a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 45 alin.5 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea execitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) şi care devine executabilă în ipoteza în care pedeapsa principală devine executabilă ca urmare a anulării sau revocării suspendării sub supraveghere.
III.În temeiul art. 2 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 5 c.pen., art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., art. 13 alin.1 lit.c) din Legea nr. 143/2000 – art. 78 C.pen., art. 35 alin.1 C.pen., art. 38 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul Biţă Darius Georgian........la pedeapsa de 2 ani închisoare.
În temeiul art. 67 alin.2 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor a căror exercitare a fost interzisă ca pedeapsă complementară, respectiv a drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 4 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 38 alin.1 C.pen. şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen.,condamnă pe inculpatul Biţă Darius Georgian ........... la pedeapsa de 3 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 38 C.pen. rap. la art. 39 alin.1 lit.b) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, anume 2 ani închisoare la care adaugă un spor de 1/3 din pedeapsa de 3 luni închisoare, respectiv o lună închisoare, stabilind o pedeapsă de 2 ani şi o lună închisoare.
În temeiul art. 91 şi 92 din Codul penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, stabilind un termen de supraveghere de 2 ani care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 93 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a). să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa, la datele fixate de acest serviciu;
b). să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea;
c). să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei sau orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d). să comunice schimbarea locului de muncă;
e). să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor de existenţă.
În temeiul art. 93 alin.2 C.pen., impune inculpatului să execute obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa sau organizat în colaborare cu instituţiile din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii de 80 de zile la una dintre cele două instituţii: Primăria comunei Buciumeni sau Şcoala cu P.J. Buciumeni.
Atrage atenţia inculpatului asupra cauzelor de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere cu rea-credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege ori dacă săvârşeşte o nouă infracţiune.
În temeiul art. 45 alin.3 lit.a) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea execitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an şi care se execută de la data rămânerii definitivă a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 45 alin.5 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) şi care devine executabilă în ipoteza în care pedeapsa principală devine executabilă ca urmare a anulării sau revocării suspendării sub supraveghere.
IV.În temeiul art. 2 alin.1 din Legea nr. 143/2000 (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 5 C.pen., art. 13 alin.1 lit.c) din Legea nr. 143/2000 – art. 78 C.pen., art. 35 alin.1 C.pen., art. 38 alin.1 C.pen. şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpata Drezaliu Ana Maria......... la pedeapsa de 2 ani şi 6 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.2 C.pen. aplică inculpatei pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatei pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor a căror exercitare a fost interzisă ca pedeapsă complementară, respectiv a drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 4 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 38 alin.1 C.pen. şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpata Drezaliu Ana Maria, fiica lui Constantin ?i Elena, născută la 22.03.1988, în Pucioasa, CNP *********1967, domiciliată în Fieni, str. Dr. Nicolae ?tefănescu, nr.10, bl. A3,sc.C, et.1, ap.6, judeţul Dâmbovi?a, la pedeapsa de 3 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatei pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatei pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 38 C.pen. raportat la art. 39 alin.1 lit.b) C.pen., aplică inculpatei pedeapsa cea mai grea, anume 2 ani şi 6 luni închisoare la care adaugă 1/3 din pedeapsa de 3 luni închisoare, respectiv o lună închisoare, stabilind o pedeapsă de 2 ani şi 7 luni închisoare.
În temeiul art. 91 şi 92 din Codul penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, stabilind un termen de supraveghere de 3 ani care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 93 alin.1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpata trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a). să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa, la datele fixate de acest serviciu;
b). să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea;
c). să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei sau orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d). să comunice schimbarea locului de muncă;
e). să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor de existenţă.
În temeiul art. 93 alin.2 C.pen., impune inculpatei să execute obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Dâmboviţa sau organizat în colaborare cu instituţiile din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, inculpata va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii de 100 de zile la una dintre cele două instituţii: Primăria oraşului Fieni sau Primăria oraşului Moţăieni.
Atrage atenţia inculpatei asupra cauzelor de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv în cazul în care pe parcursul termenului de supraveghere cu rea-credinţă nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege ori dacă săvârşeşte o nouă infracţiune.
În temeiul art. 45 alin.3 lit.a) C.pen., aplică inculpatei pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an şi care se execută de la data rămânerii definitivă a prezentei sentinţe.
În temeiul art. 45 alin.5 C.pen., aplică inculpatei pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) şi care devine executabilă în ipoteza în care pedeapsa principală devine executabilă ca urmare a anulării sau revocării suspendării sub supraveghere.
V. În temeiul art. 2 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 5 C.pen., art. 13 alin.1 lit.c) şi d) din Legea nr. 143/2000 – art. 78 C.pen., art. 38 alin.1 C.pen. şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul Zaharia Ionel.........la pedeapsa de 3 ani închisoare.
În temeiul art. 67 alin.2 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 2 ani.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor a căror exercitare a fost interzisă ca pedeapsă complementară, respectiv a drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 4 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată (forma în vigoare înainte de modificarea adusă prin Legea nr. 45/2023) cu aplicarea art. 38 alin.1 C.pen. şi a art. 375-396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul Zaharia Ionel, fiul lui Nelu ?i Mariana, născut la 17.07.1989 în ora?ul Pucioasa, jude?ul Dâmbovi?a, CNP *********1958, domiciliat în ora?ul Pucioasa, str.Morilor, nr.59, jude?ul Dâmbovi?a, la pedeapsa de 4 luni închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. ( dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 342 alin.1 din Codul penal cu aplicarea art. 375-396 alin.10 C.pr.pen. şi a art. 38 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul Zaharia Ionel, fiul lui Nelu ?i Mariana, născut la 17.07.1989 în ora?ul Pucioasa, jude?ul Dâmbovi?a, CNP *********1958, domiciliat în ora?ul Pucioasa, str.Morilor, nr.59, jude?ul Dâmbovi?a, la pedeapsa de 1 an închisoare.
În temeiul art. 67 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) pe o durată de 1 an.
În temeiul art. 65 alin.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. ( dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat).
În temeiul art. 38 alin.1 C.pen. raportat la art. 39 alin.1 lit.b) c.pen., aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, anume 3 ani închisoare la care adaugă 1/3 din totalul celorlalte pedepse, respectiv 5 luni şi 10 zile închisoare, stabilind să execute în regim de detenţie pedeapsa de 3 ani 5 luni şi 10 zile închisoare.
În temeiul art. 45 alin.3 lit.a) din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) din Codul penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 2 ani şi care se execută potrivit art. 68 alin.1 lit.c) C.pen., după executarea pedepsei închisorii, după graţierea totală ori a restului de pedeapsă, după împlinirea termenului de prescripţie a executării pedepsei sau după expirarea termenului de supraveghere a liberării condiţionate.
În temeiul art. 45 alin.5 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute în art. 66 alin.1 lit.a) şi b) C.pen. (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat) şi care se execută potrivit art. 65 alin.3 C.pen., din momentul rămânerii definitive a prezentei sentinţe şi până când se execută pedeapsa principală sau se consideră executată.
În temeiul art. 72 alin.1 din Codul penal, deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii începând cu 04.12.2019 şi până la 05.12.2019.
În temeiul art. 112 alin.1 lit.f) C.pen. raportat la art. 16 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată dispune confiscarea specială a: 3 grindere în care s-a pus în evidenţă delta 9 Tetrahidrocanabinol (THC) – proba nr. 26; 24,4 grame cannabis (proba nr. 29); 9,4 grame cannabis (proba nr.30); 3,20 grame cannabis (proba nr. 31); un cântar electronic de culoare argintie pe care s-a opus în evidenţă THC (proba nr. 32) şi care au fost predate la camera de corpuri delicte conform dovezii seria/ NR DCJSEO522305/11.05.2020, ridicate cu ocazia percheziţiei domiciliare efectuate la inculpatul Epure Cosmin Marian.
Constată că proba nr. 25 (o punguţă din material plastic de culoare neagră cu desen o frunză de cannabis în care s-a pus în evidenţă Amfetamină şi Cofeină ridicată cu ocazia percheziţiei domiciliare efectuată la inculpatul Epure Cosmin Marian a fost distrusă după extracţie, iar probele cu nr. 33 (0,23 grame cannabis) şi 35 (0,06 grame fragment de comprimat de culoare roz care conţine MDMA), ambele ridicate de la inculpatul Epure Cosmin Marian, au fost consumate în procesul analizelor de laborator.
Constată că, cantitatea de 5,6 grame cannabis din proba nr. 29, constituie contraprobă.
Constată că proba nr.7 reprezentată de o ţigaretă confecţionată artizanal în foiţă de hârtie de culoare maro şi filtru din carton, parţial arsă, găsită la data de 1.02.2019 asupra inculpatului Epure Cosmin Marian şi care conţinea cannabis şi tutun, a fost consumată în procesul analizelor de laborator.
Constată că, cantitatea de 0,86 grame cannabis ridicată de la inculpatul Epure Cosmin Marian a fost consemnată în procesul analizelor de laborator, potrivit Raportului de Constatare Tehnico-Ştiinţifică nr. 3841767/25.11.2019 întocmit de către Laboratorul Central de Analiză şi Profil al Drogurilor din cadrul IGPR.
În conformitate cu prevederile art. 17 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată, dispune distrugerea drogurilor confiscate, cu excepţia contraprobei.
În temeiul art. 112 alin.1 lit.f) C.pen. raportat la art. 16 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată, dispune confiscarea următoarelor droguri/bunuri ridicate cu ocazia percheziţiei domiciliare efectuate la domiciliul inculpatului Zaharia Ionel: 46,67 grame cannabis (proba nr. 82) şi un cântar electronic pe care s-a pus în evidenţă THC (proba nr. 83) depuse la camera de corpuri delicte conform dovezii seria/nr. DCJSEO – 522305/11.05.2020.
Constată că, cantitatea de 9,9 grame cannabis prelevată din proba nr. 82 constituie contraprobă.
În temeiul art. 17 alin.1 din Legea nr. 143/2000 republicată dispune distrugerea cantităţii de 46,67 grame cannabis.
În temeiul art. art. 112 alin.1 lit.f) din Codul penal, dispune confiscarea unui pistol MAB seria D 564305 calibru 7,65 şi a unui nr. de 21 cartuşe calibru 7,65, depuse la camera de corpuri delicte conform dovezii seria/nr. DB/A – 000688 din 02.09.2020.
În temeiul art. 16 alin.2 din Legea nr. 143/2000 republicată, dispune confiscarea următoarelor sume de bani dobândite din valorificarea drogurilor (cannabis şi haşiş): în cazul inculpatului Epure Cosmin Marian – 150 lei reprezentând contravaloarea a 4 grame cannabis; 9610 lei în cazul inculpatului Zaharia Ionel, reprezentând contravaloarea celor 167 grame cannabis; 1640 lei – în cazul inculpatei Drezaliu Ana Maria, reprezentând contravaloarea celor 32 grame cannabis; 850 lei – în cazul inculpatului Constantinescu Costinel reprezentând contravaloarea celor 17 grame cannabis; 800 lei în cazul inculpatului Biţă Darius Georgian reprezentând contravaloarea celor 14 grame cannabis şi a 1,2 grame haşiş.
Menţine măsura asigurătorie instituită prin ordonanţa din 18.12.2019 asupra sumelor de 1430 lei, ridicată de la inculpatul Epure Cosmin Marian, respectiv 19450 lei ridicată de la inculpatul Zaharia Ionel, consemnate la Unicredit Bank conform recipiselor nr. 1895C0022/08.01.2020, respectiv 1985C0016 din 08.01.2020, în limita sumelor confiscate şi a cheltuielilor judiciare la care vor fi obligaţi cei 2 inculpaţi.
La momentul rămânerii definitive a prezentei sentinţe, dispune restituirea următoarelor bunuri: inculpatului Epure Cosmin Marian: telefon mobil marca HUAWEI P 20 Lite, dual sim cu seriile IMEI 869268047587822 ?i 869268047627834 ?i cartelă SIM cu numărul 0732381083; telefon mobil marca Iphone 6S cu serie IMEI 355697071104925 ?i cartelă SIM cu numărul 0739042362; SIM Vodafone cu seria 8940011609452878832; SIM Vodafone cu seria 410302591059; SIM DIGI cu seria 8934221906110550129-A10 şi suport SIM pentru cartelă Vodafone seria 8940011706477005811; inculpatului Zaharia Ionel: telefon mobil marca Iphone 5 cu seria IMEI 351986063220763 ?i cartelă SIM cu numărul 0727407541; telefon mobil marca SAMSUNG cu seriile IMEI 356979101018427 ?i 356980101018425, cartelă SIM cu numărul 0726618596 ?i Micro SD cu capacitate 8 GB şi telefon mobil SAMSUNG A 20 având seriile IMEI 352047111806993 ?i 352048111806991; inculpatei Drezaliu Ana Maria: telefon mobil marca SAMSUNG Galaxy A6 având seriile IMEI 351715108927680 ?i 351716108927688 ?i cartele SIM cu numerele 0730514771 ?i 0730514427 şi telefon mobil marca KAZAN având seria IMEI 352535060972618 ?i cartelă SIM cu numărul 0725693199.
În temeiul art. 274 alin.1 teza I C.pr.pen. cu referire la art. 274 alin.2 din acelaşi cod, obligă pe fiecare dintre inculpaţi la plata sumei de câte 1500 lei reprezentând cheltuieli judiciare în favoarea statului din care suma de 5000 lei reprezintă cheltuielile judiciare stabilite pentru faza urmăririi penale.
În temeiul art. 274 alin.1 teza a II-a C.pr.pen., cheltuielile cu avocatul desemnat din oficiu pentru asigurarea asistenţei judiciare a inculpatului Zaharia Ionel în sumă de 1360 lei, rămân în sarcina statului (avocat Chivu Marilena, potrivit delegaţiei pentru asistenţă judiciară obligatorie seria DB nr. 5028/2022 eliberată de către Baroul Dâmboviţa la data de 29.11.2022).
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată astăzi, 27.09.2023, prin punerea sentinţei la dispoziţia inculpaţilor şi a reprezentantului Ministerului Public, prin mijlocirea grefei instanţei.
26 septembrie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea la data de 27.09.2023.
20 septembrie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea la data de 26.09.2023.
13 septembrie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea la data de 20.09.2023.
5 septembrie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 13.09.2023.
16 august 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea la data de 05.09.2023.
1 august 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronuntarea la data de 16.08.2023.
17 iulie 2023, ora 9:30
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: amana pronuntarea la 01.08.2023
10 iulie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea la data de 17.07.2023.
26 iunie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: În conformitate cu prevederile art. 391 alin.1 C.pr.pen., stabileste deliberarea, pronuntarea si redactarea hotararii la data de 10.07.2023 prin punerea sentintei la dispozitia procurorului, a inculpatilor si a persoanei responsabile civilmente, prin mijlocirea grefei instantei.
8 mai 2023, ora 12:30
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: În conformitate cu prevederile art. 391 alin.1 C.pr.pen., stabileste deliberarea, pronuntarea si redactarea hotararii la data de 26.06.2023 prin punerea sentintei la dispozitia procurorului, a inculpatilor si a persoanei responsabile civilmente, prin mijlocirea grefei instantei.
Disjunge cauza fata de inculpatii care au optat pentru judecarea cauzei potrivit procedurii de drept comun, stabilind termen la data de 07.06.2023, orele 12.00. (dosar disjuns 1660/120/2023)
18 aprilie 2023, ora 12:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: lipsa de apărare.
21 martie 2023, ora 12:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: lipsa de procedura.
24 februarie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: lipsa aparare.
27 ianuarie 2023, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: administrare probe.
4 ianuarie 2023, ora 11:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Cu privire la fondul cauzei:
Amână cauza la data de 27.01.2023, orele 10:00.
Cu privire la măsura asigurătorie:
În temeiul disp. art. 250 ind.2 din Codul de procedură penală rap. la art. 249 alin.1,2, 4 şi 4 ind.1 din acelaşi cod, menţine măsura asigurătorie a sechestrului instituită prin ordonanţa din 10.09.2019 emisă de către Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT- Biroul Teritorial Dâmboviţa în dosarul nr. 7/D/P/2018, asupra sumelor de 1050 euro şi 6600 lei consemnate la Unicredit Bank conform recipiselor nr. 1985A0126 din 12.09.2019, respectiv 1985A0125/12.09.2019.
Respinge solicitarea formulată de inculpat, prin avocat, privind ridicarea măsurii asigurătorii.
În temeiul disp. art. 275 alin.3 din Codul de procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat cu procesul penal rămân în sarcina statului.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
Pronunţată astăzi, 04.01.2023, prin punerea copiei minutei la dispoziţia reprezentantului Ministerului Public şi a inculpatului, prin mijlocirea grefei instanţei.
12 decembrie 2022, ora 9:30
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Cu privire la fondul cauzei:
Amana cauza la data de 04.01.2023, orele 11:00.
Cu privire la măsurile asigurătorii:
În temeiul disp. art. 250 ind.2 din Codul de procedură penală rap. la art. 249 alin.1,2, 4 şi 4 ind.1 din acelaşi cod, menţine măsura asigurătorie a sechestrului instituită prin ordonanţa din 18.02.2019 emisă de către Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT- Biroul Teritorial Dâmboviţa în dosarul nr. 7/D/P/2018, asupra următoarelor bunuri: sumele de 2400 lei şi 840 euro ridicate din locuinţa inculpatului Bocanciu Constantin Sergiu; suma de 1430 lei ridicată de la domiciliul inculpatului Epure Cosmin-Marian; suma de 400 lei ridicată de la inculpatul Sala Lucian-Gabriel şi suma de 19 450 lei ridicată de la inculpatul Zaharia Ionel, sume consemnate la Unicredit Bank.
Respinge solicitările formulate de inculpaţi, prin avocaţi, privind ridicarea măsurii asigurătorii.
În temeiul disp. art. 275 alin.3 din Codul de procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat cu procesul penal rămân în sarcina statului.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
Pronunţată astăzi, 12,.12.2022, prin punerea copiei minutei la dispoziţia reprezentantului Ministerului Public şi a inculpaţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
17 noiembrie 2022, ora 10:00
Complet: Pen3fCM
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: lipsa de procedura.
Pagina principală