Informații dosare ce cuprind 5251/101/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
5251/101/2023
Numărul vechi:
Data înregistrării:
8 decembrie 2023, ora 10:03:00
Data ultimei modificări:
30 ianuarie 2024, ora 12:01:48
Instanță:
Tribunalul Mehedinți
Secție:
Secţia Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
obligaţie de a face privind recalcularea indemnizaţiilor de concediu de odihnă cuvenite pentru anii 2019,2020,2021,2022 şi 2023, prin includerea în calcul şi a indemnizaţiei de hrană, etc.
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
Buzatu Dana Mihaela - Reclamant
CENTRUL ŞCOLAR PENTRU EDUCAŢIE INCLUZIVĂ CONSTANTIN PUFAN - Pârât
ŞCOALA GIMNAZIALĂ DIMITRIE GRECESCU - Pârât
Ședințe:
25 ianuarie 2024, ora 09:30
Complet: CMAS05D
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite în parte acţiunea.
Obligă pârâta Şcoala Gimnazială „Dimitrie Grecescu” să recalculeze, pentru perioada 18.04.2022 - 2023, raportat la perioada efectiv lucrată, indemnizaţia de concediu de odihnă a reclamantei, prin includerea în baza de calcul a indemnizaţiei de hrană de care acesta a beneficiat în perioada 18.04.2022 - 2023.
Obligă pârâtul Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Constantin Pufan” să recalculeze, pentru perioada 2019 - 2023, raportat la perioada efectiv lucrată, indemnizaţia de concediu de odihnă a reclamantei, prin includerea în baza de calcul a indemnizaţiei de hrană de care acesta a beneficiat în perioada 2019 - 2023.
Obligă pârâţii să plătească reclamantei diferenţa dintre indemnizaţia de concediu de odihnă cuvenită ca urmare a recalculării conform primului capăt de cerere şi indemnizaţia de concediu de odihnă efectiv plătită, sumele datorate urmând a fi actualizate în raport de rata inflaţiei până la momentul plăţii efective, precum şi dobânda legală penalizatoare, calculată de la data scadenţei fiecărui drept şi până la achitarea integrală.
Cu apel în 10 zile de la comunicare, cale de atac ce se va depune la Tribunalul Mehedinţi.
Pronunţată azi, 25.01.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de grefa instanţei.
Pagina principală