Informații dosare ce cuprind 5750/118/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
5750/118/2022
Data înregistrării:
23 august 2022, ora 14:30:00
Data ultimei modificări:
11 decembrie 2024, ora 11:33:15
Instanță:
Tribunalul Constanța
Secție:
Secţia a II-a civilă
Materie:
Faliment
Obiect:
cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ADIMIR FASHION SRL - Debitor
SC ADIMIR FASHION SRL PRIN LICHIDATOR JUDICIAR RISE INSOLVENCY SPRL - Debitor
DGRFP GALAŢI PRIN ADMINISTRATIA JUDETEANA A FINANŢELOR PUBLICE CONSTANŢA - Creditor
SERVICIUL PUBLIC DE IMPOZITE ŞI TAXE CONSTANTA - Creditor
BRITISH AMERICAN TABACO ROMANIA TRADING SRL - Creditor
ENGIE ROMANIA SA - Creditor
ENEL ENERGIE SA - Creditor
IMPULS LEASING ROMANIA IFN SA - Creditor
Ședințe:
4 decembrie 2024, ora 09:00
Complet: F.6
Tip soluție: Închis lichidarea (art. 117 din lege)
Soluția pe scurt: HOT.
04.12.2024
În temeiul art. 174 din Legea nr. 85/2014, dispune închiderea procedurii insolvenţei debitoarei ADIMIR FASHION SRL S.R.L.
Dispune radierea debitoarei din registrul comerţului unde este înregistrată sub nr. J13/398/2016.
Dispune notificarea prezentei sentinţe creditorilor prin publicare în BPI, Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Galaţi prin Administaţia Judeţeană a Finanţelor Publice Constanţa şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Constanţa pentru efectuarea menţiunii de radiere.
Executorie.
Cu apel în 7 zile de la comunicare prin BPI.
Cererea de apel se depune la Tribunalul Constan?a.
Pronunţată astăzi, 04.12.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
3 decembrie 2024, ora 09:30
Complet: F.6
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 04.12.2024.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 03.12.2024.
21 octombrie 2024, ora 09:00
Complet: F.6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Termen la 03.12.2024 ora 09,30 pentru citarea creditorilor cu mentiunea de a-si exprima punctul de vedere asupra inchiderii procedurii
27 mai 2024, ora 09:00
Complet: F.6
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 21.10.2024 ora 09,00 pentru continuarea procedurii
6 martie 2024, ora 11:00
Complet: FMA11
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Repartizat ciclic potrivit Deciziei nr. 1 din 09.01.2024 a Preşedintelui Tribunalului Constanţa
1 noiembrie 2023, ora 11:00
Complet: FMA11
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: TERMEN ADMINISTRATIV - rapoartele de activitate se vor depune cu cel puţin 5 zile anterior termenului de judecata conform disp. CPC
8 iunie 2023, ora 08:30
Complet: F.13
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Repartizat ciclic conform Deciziei nr.41/03.04.2023 a Presedintelui Tribunalului Constanţa.
7 iunie 2023, ora 11:00
Complet: F.11
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: TERMEN ADMINISTRATIV- rapoartele de activitate se vor depune cu cel putin 5 zile anterior termenului de judecata conform disp. cpc
9 martie 2023, ora 08:30
Complet: F.13
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 08.06.2023, ora 08:30, F13- pentru continuarea procedurii insolvenţei
29 noiembrie 2022, ora 11:00
Complet: F.13
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 09.03.2023, ora 08:30, F13- pentru continuarea procedurii insolvenţei
1 septembrie 2022, ora 12:00
Complet: F.13
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Înch.
Admite cererea formulată de debitoarea ADIMIR FASHION SRL prin CABINET INDIVIDUAL DE INSOLVENŢĂ GRECU NICOLA.
În temeiul art. 270 2 din Legea nr. 31/1990 art. 38 alin. 2 lit. d; art. 65 alin. 1; art. 71 şi art. 145 alin. 1 lit. A (a) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă şi art.270 :
Dispune deschiderea procedurii simplificate a insolvenţei împotriva debitoarei ADIMIR FASHION SRL .
În temeiul art. 73 şi 45 alin. 1 lit. d coroborat cu art. 57 alin. 1 din Legea nr. 85/2014,
Desemnează provizoriu în calitate de lichidator judiciar pe practicianul în insolvenţă desemnat de creditorul IMPULS LEASING ROMANIA IFN SA, RISE INSOLVENCY SPRL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu o retribuţie fixă de 5000 lei/lună şi cota variabilă de 10 % din fondurile obţinute în beneficiul creditorilor (din lichidarea bunurilor ce compun patrimoniul debitoarei şi recuperarea creanţelor debitoarei). Sumele nu conţin TVA.
În temeiul art. 75 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 se suspendă de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului. Valorificarea drepturilor acestora se poate face numai în cadrul procedurii insolvenţei, prin depunerea cererilor de admitere a creanţelor. Repunerea pe rol a acestora este posibilă doar în cazul desfiinţării hotărârii de deschidere a procedurii, a revocării încheierii de deschidere a procedurii sau în cazul închiderii procedurii în condiţiile art. 178 din lege. În cazul în care hotărârea de deschidere a procedurii este desfiinţată sau, după caz, revocată, acţiunile judiciare sau extrajudiciare pentru realizarea creanţelor asupra averii debitorului pot fi repuse pe rol, iar măsurile de executare silită pot fi reluate. La data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii, atât acţiunea judiciară sau extrajudiciară, cât şi executările silite suspendate încetează.
În temeiul art. 76 din Legea nr. 85/2014, dispune comunicarea sentinţei de deschidere a procedurii simplificate a insolvenţei către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului declarat la ORC Constanţa.
Lichidatorul judiciar va comunica sentinţa de deschidere a procedurii simplificate a insolvenţei către toate băncile unde debitorul are deschise conturi.
În temeiul art. 73 coroborat cu art. 99-100 din Legea nr. 85/2014:
Dispune ca lichidatorul judiciar să notifice intrarea în faliment creditorilor, debitoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Constanţa în vederea efectuării menţiunii.
Dispune publicarea notificării într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă, pe cheltuiala averii debitorului (art. 99 alin. 3).
Termenul de depunere, de către creditori, a opoziţiilor la hotărârea de intrare în faliment în procedură simplificată este de 10 zile de la notificare.
Fixează termenul limită pentru depunerea creanţelor la 14.10.2022.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la 24.10.2022.
Termenul pentru formularea eventualelor contestaţii este 7 zile de la publicarea în Buletinul procedurilor de Insolvenţă a tabelului preliminar, conform art. 111 alin. 2 din Legea nr. 85/2014.
Fixează termen pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 17.11.2022.
Fixează data primei şedinţe a adunării creditorilor la data de 28.10.2022. ora 12:00, la sediul lichidatorului judiciar şi dispune convocarea creditorilor.
În temeiul art. 151 şi urm. din Legea privind procedura insolvenţei,
Dispune inventarierea şi sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont distinct la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii. În caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către lichidatorul judiciar.
În temeiul art. 85 alin. 4 din Legea nr. 85/2014, constată că dreptul de administrare al debitorului a încetat de drept.
În temeiul art. 86 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, dispune tuturor băncilor la care debitorul are deschise conturi să nu dispună de sume fără un ordin al lichidatorului judiciar.
Dispune ca lichidatorul judiciar să comunice de urgenţă băncilor la care debitorul are deschise conturi, instituirea acestei interdicţii.
Fixează termen de judecată la data de 29.11.2022, ora 11:00, F13.
Executorie, Cu drept de opoziţie în termen de 10 zile de la notificare.
Cu drept de apel în 7 zile de la comunicare/publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă (art. 43 alin. 2 din Legea nr. 85/2014). Cerere de apel se va depune la Tribunalul Constanţa secţia a II- a civilă.
Dată în cameră de consiliu ?i pronunţată astăzi, 01.09.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia debitoarei prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 Cod procedură civilă.
Pagina principală