Informații dosare ce cuprind 6007/102/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
6007/102/2023
Data înregistrării:
7 mai 2024, ora 09:19:00
Data ultimei modificări:
31 decembrie 2024, ora 12:09:40
Instanță:
Curtea de Apel Târgu Mureș
Secție:
Secţia I civilă
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
calcul drepturi salariale
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
ŞARLEA CORNELIA - Intimat Reclamant
CURTEA DE APEL ALBA IULIA - Intimat Pârât
TRIBUNALUL ALBA - Apelant Pârât
MINISTERUL JUSTIŢIEI - Intimat Pârât
CONSILILUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII - Intimat Pârât
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE - Intimat Pârât
Ședințe:
10 decembrie 2024, ora 9:00
Complet: C4LMASA
Tip soluție: Schimbat în parte
Soluția pe scurt:
Admite apelul declarat de pârâtul Tribunalul Alba (cu sediul) împotriva sentinţei civile nr. 261 din data de 21 februarie 2024, pronunţată de Tribunalul Mureş în dosarul nr. 6007/102/2023, pe care o schimbă în parte şi, în consecinţă:
Respinge ca nefondată acţiunea civilă formulată de reclamanta Şarlea Cornelia (cu domiciliul procesual ales), în contradictoriu cu pârâtul Tribunalul Alba (cu sediul) şi cu intervenientul accesoriu Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (cu sediul), cu citarea Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (cu sediul).
Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei civile apelate, care nu contravin prezentei hotărâri.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi, data de 10 decembrie 2024.
24 septembrie 2024, ora 9:00
Complet: C4LMASA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Acordă termen la 10.12.2024, ora 09:00, pentru a da posibilitatea părţilor de a-şi exprima punctul de vedere cu privire la cererea de intervenţie accesorie formulată de ÎCCJ.
2. Numărul dosarului:
6007/102/2023
Data înregistrării:
31 octombrie 2023, ora 12:55:00
Data ultimei modificări:
23 ianuarie 2025, ora 09:46:18
Instanță:
Tribunalul Mureș
Secție:
Secţia civilă, de litigii de muncă şi asigurări sociale
Materie:
litigii de muncă
Obiect:
calcul drepturi salariale DISJUNS DIN DOS. 1415/102/2023
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
SARLEA CORNELIA - Reclamant
CURTEA DE APEL ALBA IULIA - Pârât
TRIBUNALUL ALBA IULIA - Pârât
MINISTERUL JUSTITIEI - Pârât
CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII - Pârât
ÎNALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE - Pârât
FLORIA LAVINIEA - Apelant
COMUNA CEUASU DE CAMPIE PRIN PRIMAR - Intimat
PRIMARIA COMUNEI CEUASU DE CAMPIE - Intimat
Ședințe:
21 februarie 2024, ora 09:00
Complet: CFma11
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtelor Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Curtea de Apel Alba Iulia.
Respinge acţiunea civilă formulată de reclamanta Şarlea Cornelia ( cu CNP şi cu dom. ales), în contradictoriu cu pârâtele Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (cu datele de identificare), şi Curtea de Apel Alba Iulia (cu datele de identificare), cu citarea Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, ca introdusă împotriva unor persoane fără calitate procesuală pasivă.
Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului Tribunalul Alba.
Admite excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune pentru pretenţiile aferente perioadei 01.04.2015 – 22.05.2020.
Admite în parte acţiunea civilă formulată de reclamanta Şarlea Cornelia (cu CNP şi cu dom. proc. ales) în contradictoriu cu pârâtul Tribunalul Alba, (cu datele).
Obligă pârâtul Tribunalul Alba la plata în favoarea reclamantei a diferenţele de drepturi salariale rezultate pornind de la nivelul salariilor de bază obţinute prin raportare la nivelul salariilor de bază a personalului auxiliar şi conex din cadrul D.N.A. şi D.I.I.C.O.T., începând cu data de 23.05.2020 şi în continuare, până la încetarea condiţiilor legale de acordare.
Diferenţele salariale mai sus menţionate vor fi actualizate în funcţie de rata inflaţiei, calculată începând cu data scadenţei lunare a fiecărei diferenţe salariale şi până la data plăţii integrale a debitului principal.
La drepturile salariale mai sus menţionate se va adăuga dobânda legală penalizatoare, calculată de la data scadenţei lunare a fiecărui drept şi până la data pronunţării hotărârii.
Respinge ca prescrise pretenţiile reclamantei aferente perioadei 01.04.2015 – 22.05.2020.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a se depune la Tribunalul Mureş.
Pronunţată azi, 21 februarie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
8 februarie 2024, ora 10:00
Complet: CFma11
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea asupra cauzei pentru data de 21 februarie 2024, termen pentru care partile au posibilitatea de a depune la dosar concluzii scrise si la care solutia va fi pusa la dispozitia partilor prin intermediul grefei instantei, conform prevederilor art. 396 alin.2 Cod procedura civila.
31 octombrie 2023, ora 09:00
Complet: CFma11
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Amână judecarea cauzei la data de 08.02.2024 pentru introducerea si citarea în cauză a Înaltei Curti de Casati si Justitie.
Pagina principală