Informații dosare ce cuprind 6057/320/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
6057/320/2025
Numărul vechi:
Data înregistrării:
6 mai 2025, ora 12:21:00
Data ultimei modificări:
4 mai 2026, ora 12:47:00
Instanță:
Judecătoria Târgu Mureș
Secție:
civil
Materie:
Civil
Obiect:
Clauze abuzive Legea 193/2000
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
MOLDOVAN SABIN CONSTANTIN - Reclamant
CEC BANK SA - Pârât
Ședințe:
27 aprilie 2026, ora 08:30
Complet: C.7 - civil
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul M. S.C., în contradictoriu cu pârâta CEC BANK S.A.
Constată că au caracter abuziv următoarele dispoziţii din Contractul de credit nr. RQ08111475288890/05.11.2018:
- clauza prevăzută la art. 7 lit. a din Contract şi art. 2.1.1. lit. a din Actul Adiţional, care stabilesc obligaţia de plată a comisionului de gestiune/administrare;
- clauza prevăzută la art. 7 lit. b din Contract care stabilesc obligaţia de plată a comisionului de risc;
- clauza prevăzută la art. 10 lit. b din Contract care stabilesc obligaţia de plată a comisionului de analiză a documentaţiei;
- clauza prevăzută la art. 8 din Contract, care stabileşte posibilitatea Băncii de a modifica dobânda în funcţie de condiţiile pieţei financiare/monetare sau urmare a oricăror modificări intervenite în legislaţie.
Obligă pârâtă să restituie reclamantului sumele de bani percepute în temeiul clauzelor cu privire la care s-a stabilit că au un caracter abuziv respectiv comision de gestiune/administrare, risc, analiză a documentaţiei şi sumele achitate cu titlu de dobândă peste dobânda iniţial stabilită în contract (11 % pe an), actualizate cu rata inflaţiei.
Obligă pârâtă să achite reclamantului dobânda legală penalizatoare asupra sumelor percepute în temeiul clauzelor declarate abuzive, de la data primirii acestor sume până la restituirea lor efectivă.
Respinge în rest cererea de chemare în judecată ca neîntemeiată.
Obligă pârâta să plătească reclamantei suma de 1000 de lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu avocaţial.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, cerere care se va depune la Judecătoria Târgu Mureş.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 27 aprilie 2026.
9 aprilie 2026, ora 08:30
Complet: C.7 - civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 27.04.2026.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 09.04.2026.
27 martie 2026, ora 08:30
Complet: C.7 - civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 09.04.2026.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 27.03.2026.
11 martie 2026, ora 09:00
Complet: C.7 - civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 27.03.2026.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 11.03.2026.
19 noiembrie 2025, ora 09:00
Complet: C.7 - civil
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru a se comunica către reclamant înscrisurile depuse de pârât la dosarul cauzei şi pentru ca acesta să formuleze o pozi?ie procesuală faţă de acestea, amână cauza.
Pagina principală